Andrzej Duda 23 listopada podpisał ustawę o nowym święcie państwowym. Od tego roku, 27 grudnia Polacy świętować będą zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego.

Prezydent podpisał ustawę
Oficjalnie 27 grudnia został uchwalony jako święto narodowe, co równoznaczne jest z dniem wolnym od pracy. Senat jednogłośnie wyraził aprobatę – podobnie jak Sejm – dotyczącą ustawy. Ostatnim etapem, który dziś się ziścił, było podpisanie rozporządzenia przez Andrzeja Dudy.
Uroczyste podpisanie
Zanim prezydent podpisał ustawę, postanowił oddać hołd generałowi Stanisławowi Taczakowi, składając na jego grobie wieniec. Dowódca był naczelnikiem Powstania Wielkopolskiego, za co później został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.
W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej – czytamy w ustawie.
Historia powstania
Powstanie Wielkopolskie było jednym z nielicznych zrywów, które wygrali Polacy. Miało ono miejsce między 1918, a 1919 rokiem, w Prowincji Poznańskiej. Uczestnicy powstania wystąpili zbrojnie przeciwko Republice Weimarskiej, domagając się zwrotu ziem, które zostały zagrabione przez zabór Pruski. Jest to ogromne zwycięstwo Polaków, które miało duży wpływ, na kształtowanie się drugiej Rzeczypospolitej.