niedziela, 5 grudnia, 2021
Godzinnik.pl Polska Nowe święto państwowe! Prezydent podpisał ustawę

Nowe święto państwowe! Prezydent podpisał ustawę

Andrzej Duda 23 listopada podpisał ustawę o nowym święcie państwowym. Od tego roku, 27 grudnia Polacy świętować będą zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego.

Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę
prezydent.pl

Prezydent podpisał ustawę

Oficjalnie 27 grudnia został uchwalony jako święto narodowe, co równoznaczne jest z dniem wolnym od pracy. Senat jednogłośnie wyraził aprobatę – podobnie jak Sejm – dotyczącą ustawy. Ostatnim etapem, który dziś się ziścił, było podpisanie rozporządzenia przez Andrzeja Dudy.

Uroczyste podpisanie

Zanim prezydent podpisał ustawę, postanowił oddać hołd generałowi Stanisławowi Taczakowi, składając na jego grobie wieniec. Dowódca był naczelnikiem Powstania Wielkopolskiego, za co później został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.

W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej – czytamy w ustawie.

Historia powstania

Powstanie Wielkopolskie było jednym z nielicznych zrywów, które wygrali Polacy. Miało ono miejsce między 1918, a 1919 rokiem, w Prowincji Poznańskiej. Uczestnicy powstania wystąpili zbrojnie przeciwko Republice Weimarskiej, domagając się zwrotu ziem, które zostały zagrabione przez zabór Pruski. Jest to ogromne zwycięstwo Polaków, które miało duży wpływ, na kształtowanie się drugiej Rzeczypospolitej.

NEWSLETTER

Strzały na granicy polsko-białoruskiej! Początek długiej wojny?

Wojska białoruskie użyły broni, padły strzały. Sytuacja ta prawdopodobnie była ostrzeżeniem po informacji o kolejnych sankcjach dla państwa Łukaszenki.

Rafał Trzaskowski ośmieszony! Memy i żarty zalewają internet

Czwartkowe wystąpienie Prezydenta Warszawy odbiło się szerokim echem pośród internautów. Rafał Trzaskowski podczas przemówienia w USA wykazał się, niespotykaną jak dotąd gestykulacją...

Kupiłeś to mięso? Lepiej go nie jedz! Wykryto w nim groźną bakterię

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed groźną bakterią wykrytą w mięsie. Pałeczki Salmonelli, śmiertelnie groźniej bakterii, zostały wykryte w jednej z partii tatara...

Była posłanka PO zatrzymana przez CBA! Ma ogromne problemy

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Bożenę K., byłą posłankę Platformy Obywatelskiej z Suwałk. Ma to związek ze śledztwem w sprawie przedstawiania przez...

Ogromne zmiany w emeryturach! Seniorzy będą zaskoczeni

Rząd próbuje złagodzić negatywne nastroje społeczne, dlatego już od marca możemy spodziewać się podwyżek. Płaca emerytalna zostanie podniesiona o 9,6 punktów procentowych.

Nie popularny aktor! Był znany z wielu produkcji

27 listopada zmarł popularny aktor. Znany z seriali takich jak "Moda na sukces" czy "Statek miłości". Miał 69 lat.

Cały Sejm pogrążony w żałobie! Nie żyje ważna dla rządu osoba

Sejm pogrążył się w żałobie w związku ze śmiercią bardzo ważnej dla całego rządu postaci. To bardzo smutna wiadomość i wyjątkowo przygnębiający...

Elżbieta II nie jest już królową! Świat nie może uwierzyć

Oficjalnie Elżbieta II przestaje pełnić rolę królowej Barbadosu. Nowym prezydentem została Sandra Mason, co równoznaczne jest z nowym ustrojem wyspy, który od...

Zmarł 19-latek, który przebywał w izolacji! Nikt mu nie pomógł

Tragiczne zdarzenie miało miejsce w Kędzierzynie Koźlu. 19-latek zmarł podczas odbywania domowej izolacji. Wiadomo, że był zakażony koronawirusem.