COVID-19 wciąż zbiera żniwo na całym świecie. Za trwającą obecnie piątą falę pandemii odpowiada w dużej mierze wariant Omikron, słynny z mniej poważnego przebiegu zakażenia niż chociażby odmiana Delta. Jednak zaniepokoić powinno nas ryzyko powikłań, które niestety według WHO jest równie wysokie i niesie niebezpieczne skutki.

Infekcja zakończona i co dalej?
Wszelkie informacje ze świata medycyny mówią, że samo zakończenie choroby nie jest równoznaczne z zakończeniem leczenia. COVID-19 i każdy jego wariant niezależnie od intensywności objawów podczas zakażenia, niesie niezmiernie duże ryzyko powikłań. Przebyta infekcja dróg oddechowych wywołana przez wirusa może skutkować nawet chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak: choroby układu krążenia czy zaburzenia pracy układu nerwowego. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) apeluje, aby nie bagatelizować koronawirusa, a po przechorowaniu koniecznie udać się na badania w celu sprawdzenia stanu zdrowia.
Pierwsze objawy powikłań COVID-19 – w jakim czasie od momentu zakażenia?
Rozmaite długotrwałe efekty zakażenia koronawirusem pojawiają się zwykle około 90 dni po ustąpieniu objawów początkowej infekcji – twierdzi Maria Van Kerkhove, epidemiolog z WHO. Do początkowych symptomów najczęściej należą: trudności z oddychaniem, znaczne pogorszenie kondycji, przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, problemy z koncentracją oraz brak apetytu, węchu i smaku. Obecnie trwają badania nad długością trwania wyżej wymienionych objawów. Jedno jest pewne, specjaliści podkreślają, że do obowiązku każdego państwa należy zapewnienie ozdrowieńcom odpowiedniej opieki medycznej, która pozwoli na ochronę zdrowia przed skutkami COVID-19.
Nowe informacje o COVID-19 – na co zwrócić uwagę?
Oto krótka lista z przykładami badań, które rekomendowane są przez specjalistów w celu sprawdzenia kondycji organizmu po chorobie: pełna morfologia krwi, poziom witaminy D3, poziom elektrolitów (sód, potas), poziom cholesterolu, hormony tarczycy, EKG serca czy RTG klatki piersiowej. Natomiast zarówno w trakcie infekcji, jak i po jej przebyciu powinno się kontrolować saturację oraz ciśnienie tętnicze krwi.