Zdalne nauczanie od samego początku budzi wiele kontrowersji. Najwięcej niejasności dotyczy lekcji wychowania fizycznego. – To skandal, żeby po internecie krążyły filmiki, na których moja córka robi skłony w szortach i krótkiej koszulce – mówi matka 12-letniej Oliwii. Z drugiej strony, jak inaczej sprawdzić, czy uczniowie realizują wymagane założenia programowe.
Wśród rodziców najwięcej niepokoju budzą zajęcia WF- u prowadzone w systemie zdalnym. Zdarza się, że dzieci muszą udokumentować swoją aktywność ruchową nagrywając filmiki, na których wykonują ćwiczenia zlecone przez nauczyciela.
Rodzice nie są zadowoleni z takiej formy realizowania programu nauczania. Uważają, że nie jest to bezpieczne, by po sieci krążyły nagrania, na których ich dziecko wykonuje ćwiczenia.
Obawiają się, że film z wyginającym się dzieckiem może trafić w niewłaściwe ręce, dlatego o takich formach zaliczenia informują dyrekcje szkół. Dyrektorzy często nie wiedzą, że stosowane są takie formy zaliczenia WF-u. Zdalne nauczanie nie ma ściśle określonych założeń i wytycznych. Panuje ogólny chaos, a sami nauczyciele często muszą działać spontanicznie.
Co mówi Rzecznik prasowy?
Rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Opolu, Robert Socha stwierdził,że: „Nie będzie przyzwolenia na taką praktykę. Pan kurator jasno powiedział, że nie może dochodzić do sytuacji, gdy dzieci, zwłaszcza małe w krótkich spodenkach, będą nagrywać filmiki i wysyłać je. Takich działań nie popieramy. Co innego zrobienie zdjęcia zeszytu z wykonanymi zadaniami, co innego robić filmiki ze sobą”.
Według psycholog dziecięcy z Gabinetu Psychologii i Psychoterapii „Spokój w głowie”, taka forma zaliczenia zajęć z WF-u, może powodować uczucie dyskomfortu, wstydu i lęku oraz stwarzać poczucie przekraczania granicy intymności. W skrajnych sytuacjach może prowadzić to do depresji, czy myśli samobójczych.
Jednak z drugiej strony, jak zmusić dziecko do jakiejkolwiek aktywności ruchowej, skoro cały dzień siedzi w domu przed komputerem zajęte robieniem lekcji online. Czasem taka właśnie metoda zaliczenia jest jedyną formą ćwiczeń w ciągu całego dnia. Brak ruchu i siedzący tryb życia wpływa bardzo negatywnie na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka.