poniedziałek, 2 sierpnia, 2021
Godzinnik.pl Polska Koniec kadencji I prezesa Sądu Najwyższego

Koniec kadencji I prezesa Sądu Najwyższego


Trzydziesty kwietnia jest znamienną datą w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego. To dziś zakończyła się kadencja I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf. Wybitna osobowość, która dotychczasowe życie poświeciła obronie praworządności w Polsce, w 2008 roku otrzymała nominację na sędziego Sądu Najwyższego, a w 2014 roku jako pierwsza kobieta w historii objęła stanowisko I prezesa tego organu. Odejście wybitnej osobowości kończy pewien rozdział w historii orzekania w Sądzie Najwyższym.   

Czym jest Sąd Najwyższy?

Sąd Najwyższy to naczelny organ władzy sądowniczej w Polsce. To on sprawuje nadzór nad działalnością wszystkich sądów w kraju, a także wykonuje czynności, które zostały określone w Konstytucji i ustawach. Prof. Gersdorf stojąca na jego czele, przez sześć lat sumiennie wykonywała swoje obowiązki, niejednokrotnie przeciwstawiając się obozowi rządzącemu.

Podczas konferencji prasowej, która była zwieńczeniem jej pracy stwierdziła, iż Sąd Najwyższy „czeka trudna, ale dobra przyszłość’’. Dodała również, iż pozostawia Sąd Najwyższy w rękach ludzi prawych i honorowych.

Powołanie p.o. I sędziego Sądu Najwyższego

Tego samego dnia pełniący funkcję prezydenta – Andrzej Duda ogłosił, kto w nadchodzącym tygodniu, zastąpi prof. Gersdorf. Wbrew przyjętemu zwyczajowi pełniącym obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego, nie został sędzia o najdłuższym stażu w sądzie, lecz Kamil Zaradkiewicz.

Jego zadaniem będzie zwołanie zgromadzenia ogólnego sędziów Sądu Najwyższego i wyłonienie  pięciu kandydatów na I prezesa tego organu, spośród których prezydent wyłoni I prezesa Sądu Najwyższego na kolejną kadencję.

Kim jest Kamil Zaradkiewicz?

Kamil Zaradkiewicz to doktor habilitowany nauk prawnych. Po ukończeniu studiów pracował jako asystent naukowy z Trybunale Konstytucyjnym. W 2016 roku w trakcie wykonywania obowiązków dyrektora zespołu orzecznictwa, publicznie przekonywał, iż nie każde orzeczenie, które zostało wydane przez Trybunał Konstytucyjny ma ostateczny charakter.

Koniec kadencji I prezesa Sądu Najwyższego
Źródło: tokfm.pl

W tym samym roku został zwolniony ze stanowiska. Szybko zdecydował się przystąpić do obozu rządzącego. Następstwem tego kroku było objecie funkcji członka Rady Nadzorczej Naftoportu, spółki udziałem Skarbu Państwa, natomiast w 2017 roku został dyrektorem nowego departamentu prawa administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Stając się twarzą ,,dobrej zmiany’’ w 2018 roku zgłosił swoją kandydaturę na sędziego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. 

Wybrany przez nieo KRS, pełni funkcje w sądzie najwyższym. trzydziestego kwietnia pojawiły się spekulacje, iż Zaradkiewicz pełniąc funkcje I prezesa Sądu Najwyższego będzie usiłował wpłynąć na niektóre decyzje podjęte przez prof. Gersdorf.

Wielu wybitnych prof. studiujących prawo  twierdzi, iż obóz rządzący, który chce podporządkować sobie wszystkie organy państwa, będzie dążył, do pozostawienia go na opisywanym stanowisku.

Co oznacza wybór I prezesa Sądu Najwyższego dla obywateli

Wybór I prezesa Sądu Najwyższego jest niezwykle ważny.

To SN stwierdza ważność wyborów do Sejmu i Senatu, a także rozpoznaje protesty wyborcze.

SN stwierdza ważność wyborów prezydenckich.

Biorąc pod uwagę zbliżający się termin wyborów, a także sprzeczne doniesienia dotyczące głosowania, zachowanie niezawisłego SN jest niezwykle ważne dla wolności i sprawiedliwości obywateli, do których doszły informacje o wycieku kart do głosowania. Wyciek może być podstawą do fałszowania, a także innej ingerencji w wybór kandydata na stanowisko prezydenta.

  • Rozstrzyga zagadnienia budzące wątpliwości prawne.
  • Rozpoznaje kasacje, a także skargi kasacyjne.
  • Opiniuje ustawy, a także inne akty normatywne.
  • Rozpatruje skargi kasacyjne na orzeczenia Trybunału do Spraw Sportu przy PKOI.
  • Pierwszy Prezes SN jest przewodniczącym Trybunału Stanu.
  • SN wydaje rozstrzygnięcia dotyczące postępowań dyscyplinarnych sędziów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Rezygnacja rzecznika Sądu Najwyższego

W miniony wtorek rzecznik prasowy Sądu Najwyższego – Michał Laskowskizrezygnował ze stanowiska. Po zakończeniu kadencji prof. Gersdorf w obawie przed przejęciem Sądu Najwyższego przez partie rządzącą, nie chciał być dłużej twarzą organu, który może zostać pozbawiony swoich konstytucyjnych praw.

Wyłonienie tymczasowego pełniącego obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego na podstawie wprowadzonej w lutym ustawy represyjnej, zaprzecza dotychczas obowiązującym przepisom, o czym powinien zdawać sobie sprawę prezydent.

Michał Laskowski został powołany na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w 2009 roku. Jest sędzią o pokaźnym dorobku z zakresu prawa karnego. Od października 2016 roku obok prof. Gersdorf jest najbardziej rozpoznawalną twarzą Sądu Najwyższego.

Premier apeluje! Każdy musi tego przestrzegać

Apeluję, aby sierpień był miesiącem bezpiecznych powrotów z wakacji, bezpiecznych powrotów do domu. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego - powiedział w poniedziałek...

Nowa decyzja PiS! Ty też będziesz nią zaskoczony

Wzrost o 40 proc. wynagrodzenia dla prezydenta, wzrost wysokości diet dla radnych o 60 proc., wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych - to niektóre...

Tragiczny wypadek! Nie żyją 2 osoby, 9 jest rannych

Dwie osoby nie żyją, a dziewięć zostało przetransportowanych do szpitala po wypadku, do którego doszło rano między Piaskami a Chełmem. W pobliżu...

Mężczyzna został uderzony siekierą przez brata. Jego stan jest ciężki

Do szpitala w Poznaniu z ranami zadanymi siekierą trafił 58-letni mężczyzna. W niedzielę wieczorem w Jastrzębowie (Wielkopolskie) uderzył go brat; poszkodowany jest...

Syn Michała Koterskiego miał poważny wypadek!

Michał Koterski i Marcelina Leszczak przeżyli chwile grozy. Była uczestniczka "Top Model" o zaistniałej sytuacji napisała w mediach społecznościowych.

Szok! Kucharz Magdy Gessler przyznał się do strasznej zbrodni

Tomasz B. był kucharzem, który pracował w restauracji Magdy Gessler, "U Fukiera" na warszawskiej Starówce. Mężczyzna brutalnie zamordował swojego kolegę.
Sądu najwyższego
Amerykańska agencja przekazała niepokojące wiadomości dotyczące szczepionki Pfizer. Wszyscy, którzy przyjęli tę wakcynę mogą się obawiać... Problem ze szczepionką Pfizer Szczepionki Pfizer są pierwszymi jakie pojawiły się w obrocie, aby walczyć z koronawirusem. Zostały przepadane na grupie 40 tysięcy osób, a ich skuteczność przed ciężkim przebiegiem choroby wynosi 97%. Niepokojące...