środa, 20 stycznia, 2021
Godzinnik.pl Polska Koniec kadencji I prezesa Sądu Najwyższego

Koniec kadencji I prezesa Sądu Najwyższego

Trzydziesty kwietnia jest znamienną datą w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego. To dziś zakończyła się kadencja I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf. Wybitna osobowość, która dotychczasowe życie poświeciła obronie praworządności w Polsce, w 2008 roku otrzymała nominację na sędziego Sądu Najwyższego, a w 2014 roku jako pierwsza kobieta w historii objęła stanowisko I prezesa tego organu. Odejście wybitnej osobowości kończy pewien rozdział w historii orzekania w Sądzie Najwyższym.   

Czym jest Sąd Najwyższy?

Sąd Najwyższy to naczelny organ władzy sądowniczej w Polsce. To on sprawuje nadzór nad działalnością wszystkich sądów w kraju, a także wykonuje czynności, które zostały określone w Konstytucji i ustawach. Prof. Gersdorf stojąca na jego czele, przez sześć lat sumiennie wykonywała swoje obowiązki, niejednokrotnie przeciwstawiając się obozowi rządzącemu.

Podczas konferencji prasowej, która była zwieńczeniem jej pracy stwierdziła, iż Sąd Najwyższy „czeka trudna, ale dobra przyszłość’’. Dodała również, iż pozostawia Sąd Najwyższy w rękach ludzi prawych i honorowych.

Powołanie p.o. I sędziego Sądu Najwyższego

Tego samego dnia pełniący funkcję prezydenta – Andrzej Duda ogłosił, kto w nadchodzącym tygodniu, zastąpi prof. Gersdorf. Wbrew przyjętemu zwyczajowi pełniącym obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego, nie został sędzia o najdłuższym stażu w sądzie, lecz Kamil Zaradkiewicz.

Jego zadaniem będzie zwołanie zgromadzenia ogólnego sędziów Sądu Najwyższego i wyłonienie  pięciu kandydatów na I prezesa tego organu, spośród których prezydent wyłoni I prezesa Sądu Najwyższego na kolejną kadencję.

Kim jest Kamil Zaradkiewicz?

Kamil Zaradkiewicz to doktor habilitowany nauk prawnych. Po ukończeniu studiów pracował jako asystent naukowy z Trybunale Konstytucyjnym. W 2016 roku w trakcie wykonywania obowiązków dyrektora zespołu orzecznictwa, publicznie przekonywał, iż nie każde orzeczenie, które zostało wydane przez Trybunał Konstytucyjny ma ostateczny charakter.

Koniec kadencji I prezesa Sądu Najwyższego
Źródło: tokfm.pl

W tym samym roku został zwolniony ze stanowiska. Szybko zdecydował się przystąpić do obozu rządzącego. Następstwem tego kroku było objecie funkcji członka Rady Nadzorczej Naftoportu, spółki udziałem Skarbu Państwa, natomiast w 2017 roku został dyrektorem nowego departamentu prawa administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Stając się twarzą ,,dobrej zmiany’’ w 2018 roku zgłosił swoją kandydaturę na sędziego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. 

Wybrany przez nieo KRS, pełni funkcje w sądzie najwyższym. trzydziestego kwietnia pojawiły się spekulacje, iż Zaradkiewicz pełniąc funkcje I prezesa Sądu Najwyższego będzie usiłował wpłynąć na niektóre decyzje podjęte przez prof. Gersdorf.

Wielu wybitnych prof. studiujących prawo  twierdzi, iż obóz rządzący, który chce podporządkować sobie wszystkie organy państwa, będzie dążył, do pozostawienia go na opisywanym stanowisku.

Co oznacza wybór I prezesa Sądu Najwyższego dla obywateli

Wybór I prezesa Sądu Najwyższego jest niezwykle ważny.

To SN stwierdza ważność wyborów do Sejmu i Senatu, a także rozpoznaje protesty wyborcze.

SN stwierdza ważność wyborów prezydenckich.

Biorąc pod uwagę zbliżający się termin wyborów, a także sprzeczne doniesienia dotyczące głosowania, zachowanie niezawisłego SN jest niezwykle ważne dla wolności i sprawiedliwości obywateli, do których doszły informacje o wycieku kart do głosowania. Wyciek może być podstawą do fałszowania, a także innej ingerencji w wybór kandydata na stanowisko prezydenta.

  • Rozstrzyga zagadnienia budzące wątpliwości prawne.
  • Rozpoznaje kasacje, a także skargi kasacyjne.
  • Opiniuje ustawy, a także inne akty normatywne.
  • Rozpatruje skargi kasacyjne na orzeczenia Trybunału do Spraw Sportu przy PKOI.
  • Pierwszy Prezes SN jest przewodniczącym Trybunału Stanu.
  • SN wydaje rozstrzygnięcia dotyczące postępowań dyscyplinarnych sędziów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Rezygnacja rzecznika Sądu Najwyższego

W miniony wtorek rzecznik prasowy Sądu Najwyższego – Michał Laskowskizrezygnował ze stanowiska. Po zakończeniu kadencji prof. Gersdorf w obawie przed przejęciem Sądu Najwyższego przez partie rządzącą, nie chciał być dłużej twarzą organu, który może zostać pozbawiony swoich konstytucyjnych praw.

Wyłonienie tymczasowego pełniącego obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego na podstawie wprowadzonej w lutym ustawy represyjnej, zaprzecza dotychczas obowiązującym przepisom, o czym powinien zdawać sobie sprawę prezydent.

Michał Laskowski został powołany na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w 2009 roku. Jest sędzią o pokaźnym dorobku z zakresu prawa karnego. Od października 2016 roku obok prof. Gersdorf jest najbardziej rozpoznawalną twarzą Sądu Najwyższego.

Jacek Sasin trafił do szpitala! Jest gorzej niż przypuszczał

Wicepremier Jacek Sasin jest rekordzistą. Nie tylko jeśli chodzi o pieniądze, które wydał na wybory, które się nie odbyły, ale także w...

Policjanci mają dosyć Kaczyńskiego! Tajemnice ochrony prezesa PiS

Jarosław Kaczyński jest jedną z najlepiej chronionych osób w Polsce. Nawet prezydent czy premier nie mają takiej obstawy. Pod jego domem na...

Tragiczny finał kuligu! 15-latka walczy o życie

W Adamowie, pod Elblągiem doszło do tragicznych wydarzeń. Niewinna zabawa na śniegu skończyła się makabrycznie. Nieodpowiedzialny dorosły nie zadbał o bezpieczeństwo dzieci...

Nie żyje syn supermodelki i milionera! Znamy przyczynę śmierci

Zmarł syn znanej supermodelki Stephanie Seymour i milionera Petera Branta. Miał zaledwie 24 lata, był młodym chłopakiem z marzeniami i planami na...

Małgorzata Gersdorf ma koronawirusa. Leczy się w kontrowersyjny sposób

Była pierwsza prezes Sądu Najwyższego od tygodnia choruje na COVID-19. Leczy się w kontrowersyjny sposób, który nie każdy pochwala. Lek został dla...

Tragedia! Nie żyje legenda polskiej estrady

Nie żyje legendarna piosenkarka polskiej estrady. Jest to ogromna strata dla jej fanów oraz miłośników muzyki. O jej śmierci poinformował prezydent Bielska-Białej....