Nie żyje znana aktorka. Miała 89 lat

758
unsplash.com, Prateek Gautam

Zmarła Kazimiera Nogajówna, świetna aktorka, przez większość swojego życia artystycznego związana z Teatrem Nowym w Poznaniu. Żyła 89 lat – poinformował na Fb ks. Andrzej Luter, teolog i publicysta, członek redakcji kwartalnika „Więź”.

Rosyjskie wojska ostrzelały kolumnę cywilów. Co najmniej 23 zabitych i 28 rannych

Kazimiera Nogajówna nie żyje

Informację o śmierci aktorki filmowej i teatralnej zamieszczono również na stronie filmpolski.pl. W swoim wpisie ks. Luter przypomniał, że Nogajówna „w filmie występowało rzadko”. „Ale jej rola w legendarnych, dla mnie pokoleniowych, +Aktorach prowincjonalnych+ Agnieszki Holland zapada w pamięć. Zagrała aktorkę Hankę” – napisał. „Można zagrać niewiele na ekranach i być zapamiętanym” – podkreślił duchowny.

„Piękna, zdolna aktorka i bardzo ciekawa kobieta. Bardzo żałuję, że się z nią już później nie spotkałam… moja Muza. Widziałam niedawno po latach ten film i uderzyło mnie jak nowocześnie Ona tam grała…” – wspomina na Fb zmarłą aktorkę Agnieszka Holland.


Śmierć prezydenta Gdańska. Oskarżony podczas rozprawy krzyczał "Allah Akbar"

Kazimiera Nogajówna urodziła się 13 lutego 1933 r. w Poznaniu. W 1952 r. była adeptką w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Na scenie zadebiutowała 7 października 1953 r. w zielonogórskim Teatrze Ziemi Lubuskiej rolami w spektaklu „Tor przeszkód” w reżyserii Stanisława Cegielskiego.

Była członkiem zespołu teatrów: Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (1953-55), im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1955-59 i 1974-78), Dramatycznego w Szczecinie (1959-60), Dramatycznego w Poznaniu (1960-62), Polskiego w Poznaniu (1962-74), Nowego w Łodzi (1978-83), Nowego w Poznaniu (1983-2003) oraz Polskiego w Bydgoszczy (2004).


Rosjanie ostrzelali Dniepr. Znaleziono zwłoki dziecka

Zagrała w 15 spektaklach Teatru Telewizji oraz 9 słuchowiskach Polskiego Teatru Radia. Wystąpiła także w kilku filmach – jako aktorka Hanka w „Aktorach prowincjonalnych” w reż. Agnieszki Holland (1978), jako Kasia w „Przypadku” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego (1981), jako dyrektorka szkoły w „Kłamczusze” w reż. Anny Sokołowskiej (1981), w „Był jazz” w reż. Feliksa Falka (1981) oraz jako matka Sylwii w „Gwałcie” w reż. Marcina Aziukiewicza (2001).

Kazimiera Nogajówna zagrała blisko 120 ról teatralnych. Trzykrotnie, w latach 1961, 1965 i 1976, otrzymała nagrody aktorskie na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych: za rolę Joanny w przedstawieniu „Święta Joanna” Shawa z Teatru Polskiego w Poznaniu, za rolę Fideliny w przedstawieniu „Dziecinni kochankowie” Crommelyncka w Teatrach Dramatycznych w Poznaniu, oraz nagrodę indywidualną za tytułową rolę w przedstawieniu „Maria Stuart” Schillera w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu.

12-latek zaatakował nożem dwie osoby. Jeden z poszkodowanych trafił do szpitala z przebitym płucem

W 1974 przyznano jej nagrodę województwa i miasta Poznania za wybitne osiągnięcia artystyczne na polu sztuki teatralnej. W 1990 r. otrzymała nagrodę za rolę Panny Anieli w przedstawieniu „Damy i huzary” Fredry w Teatrze Nowym w Poznaniu na XVI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, a w 1998 r. wręczono jej „Srebrną Maskę” (nagrodę Loży Patronów Teatru Nowego) za rolę Jasmine w „Alpejskich zorzach” P. Turriniego w Teatrze Nowym w Poznaniu.

W 2004 r. otrzymała nagrodę za rolę Zofii w przedstawieniu „Lament” wg Krzysztofa Bizia (koprodukcji Teatrów Polskiego w Poznaniu i Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy) podczas IV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu. Artystka zmarła 7 sierpnia. Miała 89 lat.

Autobus z dziećmi zderzył się z ciężarówką. 17 osób poszkodowanych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here