piątek, 5 sierpnia, 2022
Godzinnik.pl Polska Gronkiewicz-Waltz, Kliczko i Rottermund honorowymi obywatelami Warszawy

Gronkiewicz-Waltz, Kliczko i Rottermund honorowymi obywatelami Warszawy

Prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Witalij Kliczko i prof. Andrzej Rottermund zostali honorowymi obywatelami Warszawy – zdecydowała Rada Warszawy. Wyróżnienia wręczono podczas niedzielnej uroczystej sesji Rady z okazji Dnia Pamięci Warszawy.

Oficjalny koniec Prawa i Sprawiedliwości? Kaczyński będzie zaskoczony

Honorowi obywatele Warszawy

Na uroczystej sesji Rady Warszawy, która odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie obecni byli m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz i prof. Andrzej Rottermund. W imieniu Witalija Kliczki tytuł Honorowego Obywatela odebrał jego brat Władimir. Witalij Kliczko, którego wystąpienie zostało wyświetlone na ekranie podziękował za przyznanie tytułu honorowego obywatela miasta oraz podkreślił, że Ukraina dziś nie tylko broni własnej niepodległości, ale i demokracji całej Europy.

Dziennikarka TVP skazana na 5 lat. Kurski i Morawiecki apelują

„Zwyciężymy, bo od tego zależy przyszłość Europy i całego demokratycznego świata” – powiedział. Dodał, że Polacy podobnie jak Ukraińcy doznali wielu krzywd ze strony Związku Radzieckiego i bardzo dobrze rozumieją Ukraińców. Kliczko przypomniał, że ponad milion Ukraińców znalazło schronienie w Polsce, a Warszawa stała się międzynarodowym centrum pomocy Ukrainie.


Opiekunki chciały przejąć majątek podopiecznej. Niewiarygodne, ile zdążyły ukraść 

Brat Witalija Kliczki, Władimir podczas swojego wystąpienia podkreślił, że Ukraińcy wyznają te same zasady co Polacy – zasady demokratyczne.”Dobrze wiecie jako Polacy, jako warszawianie co to wojna. Macie podobną historię do naszej, przeżyliście najazd i okupację hitlerowską, następnie staliście się tak jakby częścią imperium sowieckiego. Dlatego dobrze rozumiecie, jakie odczucia mamy my w czasie tej wojny” – powiedział Władimir Kliczko.

W. Brytania/ Trybunał w Strasburgu odrzucił wniosek o dalsze podtrzymywanie przy życiu 12-letniego chłopca

Dodał, że przyznanie tytułu honorowego obywatelstwa Witalijowi Kliczce nie jest jedynie zaszczytem dla niego i jego samego, ale dla wszystkich Ukraińców.”Wyznajemy te same zasady co Polacy, zasady demokratyczne i nasze narody wiedzą, że trzeba walczyć (…) dobrze wiemy, że Polska – społeczeństwo, ale także rząd polski od samego początku napaści rosyjskiej, od 2014 roku nieustannie nas wspiera” – mówił. Kliczko podkreślił, że Ukraina jest sojusznikiem Polski tak samo, jak Polska jest sojusznikiem Ukrainy. Trzeba o tym pamiętać” – zaznaczył. Zapewnił też, że Ukraińcy odbudują swój kraj i uczynią go nowoczesnym. Wiemy co to znaczy cierpienie, ale wiemy też jak odbudować i ulepszać swój kraj” – zaznaczył.

38-latek katował matkę. Groził jej śmiercią i spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu. Artur G. stanie przed sądem

Hanna Gronkiewicz-Waltz odbierając tytuł honorowej obywatelki powiedziała, że jest bardzo dumna i podziękowała za docenienie jej pracy dla rozwoju miasta i pracy na rzecz warszawiaków i warszawianek. „To ogromny zaszczyt, biorąc pod uwagę m.in. dotychczasowych laureatów tego jakże godnego tytułu, m.in. prof. Bartoszewski, Wanda Traczyk-Stawska, premier Jan Olszewski, czy Tadeusz Mazowiecki. Dziś z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że Warszawa miała dobrych włodarzy. Starali się, dbali o mieszkańców i mieszkanki, każdy na swój sposób chciał rozwiązywać ich problemy” – mówiła.Dodała, że w miarę możliwości kontynuowała dokonania jej poprzedników. Podkreśliła, że od początku bardzo ważna dla niej była wygoda życia mieszkańców Warszawy. Przypomniała m.in., że walczyła o dofinansowanie budowy metra, czy na nowe tramwaje.

Szpitale przez wzrost cen zostaną bez ogrzewania? Wiceminister zdrowia komentuje

Podczas odbierania honorowego obywatelstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz salę opuścił wiceprzewodniczący Rady Warszawy Dariusz Figura (PiS), którego klub od początku był przeciwny kandydaturze byłej prezydent do tego tytułu. Przed wręczeniem odznaczeń, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaznaczył, że tytuły honorowego obywatela wręczane są w momencie szczególnym. „Zawsze zbieramy się przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, żeby wspominać powstanie, natomiast chyba nigdy nie spodziewaliśmy się, że przesłanie powstania będzie tak aktualne” – powiedział.


GIS wycofuje ze sklepów znany produkt. Powodem: obecność ciał obcych

„Nie spodziewaliśmy się tego, że te obrazy, które znamy z historii powrócą, „że będziemy patrzeć na niszczone miasta, na mordowanych obywateli i że nagle okaże się, że to przesłanie Powstania Warszawskiego jest tak niesłychanie aktualne” – mówił. Dodał, że Warszawa dzisiaj wygląda jak jedno z najbardziej nowoczesnych miast w Europie. „To olbrzymia zasługa Hanny Gronkiewicz-Waltz” – mówił. Podkreślił, że pokazała m.in., że „jest wierna misji rozwoju naszego miasta”. Podczas sesji w Pałacu Kultury i Nauki wręczono też kilkudziesięciu osobom Nagrody m.st. Warszawy 2022 r.

Kluczowa decyzja Sejmowej Komisji Zdrowia. Zmian domagał się sam Waldemar Kraska

Mer Kijowa, partnerskiego miasta Warszawy Witalij Kliczko, ukraiński bokser, mistrz świata w wadze ciężkiej. Urodził się w Kirgistanie. Studiował sport na Uniwersytecie Kijowskim, a w 2000 r. obronił pracę doktorską. Po odejściu z zawodowego boksu rozpoczął karierę polityczną, stając na czele partii UDAR (Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform). W 2012 r. został deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy. Odgrywał ważną rolę podczas protestów Euromajdanu w Ukrainie na przełomie 2013/14. W maju 2014 r. wygrał wybory na mera Kijowa.

GIS wycofuje ze sklepów znany produkt. Powodem: obecność ciał obcych

„Od czasu zbrojnego ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wykazuje się olbrzymią odwagą oraz determinacją do tego, aby pokonać agresora. Dając przykład innym, tuż przed wojną, wstąpił do rodzimych wojsk obrony terytorialnej. Swoje znajomości i rozpoznawalność wykorzystuje, aby nagłośnić światu sytuację Ukrainy i jednocześnie mobilizuje swoich rodaków do obrony stolicy i całej ojczyzny” – podkreślili organizatorzy uroczystości w materiałach biograficznych o Kliczce. „Witalij Kliczko dał przykład ogromnej odwagi, determinacji i patriotyzmu. Stał się symbolem walczącego Kijowa” – zaznaczyli.

W. Brytania/ Trybunał w Strasburgu odrzucił wniosek o dalsze podtrzymywanie przy życiu 12-letniego chłopca

B. prezydent Warszawy jest ekonomistką, profesorem nauk prawnych, politykiem. Urodziła się w Warszawie, w 1980 r. współtworzyła struktury NSZZ „Solidarność” na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-2000 była prezesem Narodowego Banku Polskiego, a później wiceprezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie. W 2005 r. zdobyła mandat poselski, a w 2006 r. wygrała wybory na prezydenta Warszawy, który sprawowała jeszcze przez dwie kolejne kadencje – do listopada 2018 r. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Prawa i Administracji.

Opiekunki chciały przejąć majątek podopiecznej. Niewiarygodne, ile zdążyły ukraść 

W biogramie przypomniano m.in., że podczas jej kierowania stolicą rozbudowano pierwszą i otwarto drugą linię metra, zmodernizowano transport publiczny, oddano do użytku Most im. Marii Skłodowskiej-Curie na północy miasta, przebudowano bulwary wiślane, uruchomiono system wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo, a także otwarto Muzeum Żydów Polskich POLIN i Centrum Nauki Kopernik.

Szpitale przez wzrost cen zostaną bez ogrzewania? Wiceminister zdrowia komentuje

B. dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie profesor Andrzej Rottermund otrzymał honorowe obywatelstwo w 2020 r. ale tytuł nie został wcześniej wręczony. Urodził się w 1941 r. w Warszawie, w 1964 r. ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. W 1990 r. został profesorem nauk humanistycznych. Jest autorem ponad stu książek, artykułów i esejów, dotyczących głównie sztuki XVIII i XIX wieku. W latach 1991-2015 był dyrektorem Zamku, był wiceministrem kultury i sztuki oraz pełnił też funkcję zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest członkiem Polskiego Komitetu ds. UNESCO. W uroczystej sesji Rady Warszawy wzięli udział zaproszeni goście. Dla mieszkańców Warszawy udostępniono ekran na parterze PKiN.

38-latek katował matkę. Groził jej śmiercią i spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu. Artur G. stanie przed sądem
ŹródłoPAP.pl
NEWSLETTER

NAJNOWSZE INFORMACJE

Oficjalny koniec Prawa i Sprawiedliwości? Kaczyński będzie zaskoczony

W najnowszym sondażu pracowni Research Partner PiS uzyskało 12 punktów procentowych przewagi nad KO; jest to kolejny wynik przeczący narracji "koniec PiS"....

Stany Zjednoczone obawiają się zbrojnego konfliktu światowego. Nie chcą zaogniać relacji z Chinami

Minister obrony USA Lloyd Austin wydał rozkaz przełożenia planowanej na ten tydzień rutynowej próby pocisku balistycznego o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM) Minuteman III,...

Zły stan zdrowia papieża Franciszka? Ojciec Święty mianował swojego osobistego pielęgniarza

Papież Franciszek mianował swojego osobistego pielęgniarza. O nominacji dla Massimiliano Strappettiego poinformował w czwartek Watykan. Po zeszłorocznej operacji jelita papież powiedział, że...

Kluczowa decyzja Sejmowej Komisji Zdrowia. Zmian domagał się sam Waldemar Kraska

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zarekomendowała poprawki wiceministra zdrowia, senatora Waldemara Kraski do noweli ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Zmiany mają umożliwić...

Pięć osób zabitych, 37 rannych w pożarze szpitala

Pięć osób zginęło, a 37 zostało rannych w pożarze, który wybuchł w piątek w szpitalu w mieście Inczon niedaleko Seulu w Korei...

ONZ: Korea Północna przygotowuje się do kolejnej próby jądrowej

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku Korea Północna poczyniła przygotowania do kolejnej próby jądrowej - wynika z fragmentu poufnego raportu ONZ,...

Zmarł reżyser teatralny Erwin Axer. Miał 95 lat

Teatr jest formą rozrywki; wysokiej, subtelnej i bardzo szlachetnej, ale jednak rozrywki – mawiał zmarły przed 10 laty Erwin Axer – wybitny...

Opiekunki chciały przejąć majątek podopiecznej. Niewiarygodne, ile zdążyły ukraść 

Zarzuty m.in. usiłowania oszustwa dotyczącego mienia znacznej wartości usłyszały dwie opiekunki, które w Poznaniu próbowały przejąć pieniądze starszej kobiety, swojej podopiecznej. Grozi...

Chiny wystrzeliły pięć pocisków balistycznych. Początek III wojny światowej?

Pięć pocisków balistycznych wystrzelonych przez Chiny uderzyło na terytorium naszej wyłącznej strefy ekonomicznej na morzu - przekazał w czwartek minister obrony Japonii...

38-latek katował matkę. Groził jej śmiercią i spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu. Artur G. stanie przed sądem

Dożywotnie więzienie grozi 38-letniemu Arturowi G. oskarżonemu o usiłowanie zabójstwa swojej matki 27 stycznia br. w ich rodzinnym domu w gminie Lubartów...

Dziennikarka TVP skazana na 5 lat. Kurski i Morawiecki apelują

MSZ przekazało w czwartek protest chargé d’affaires Białorusi w związku ze skazaniem dziennikarki TVP Iryny Słaunikawej. MSZ domaga się od władz Białorusi...

Szpitale przez wzrost cen zostaną bez ogrzewania? Wiceminister zdrowia komentuje

Myślę, że możemy być spokojni. Ciepła na pewno w szpitalach nie zabraknie - zapewnił w środę wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.

POPULARNE NA GODZINNIK.PL

Trzyletni chłopiec z Jastrzębia-Zdroju wypadł z okna. Dramatyczna decyzja lekarzy

Trzyletni chłopiec z Jastrzębia-Zdroju, który w miniony piątek wypadł z okna na trzecim piętrze, pozostaje w śpiączce farmakologicznej. Jego stan jest stabilny,...

Śmierć polskiej aktorki, która podbiła Hollywood. Gwiazda zmarła w wieku 90 lat

35 lat temu, 1 sierpnia 1987 r., zmarła Pola Negri, polska gwiazda kina niemego, która na stałe zapisała się w historii Hollywood....

Przypalał własne dziecko zapalniczką. Znęcał się ze szczególnym okrucieństwem nad półtorarocznym synem

Do 10 lat więzienia grozi 29-letniemu mieszkańcowi powiatu koneckiego (Świętokrzyskie) Marcinowi D., podejrzanemu m.in. o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad półtorarocznym...