Media ostrzegają przed nowym objawem ugryzienia przez kleszcza. Pajęczaki powodują nie tylko boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Teraz mówi się o gorączce Q, chorobie zakaźnej.

Gorączka Q w Polsce
Na ugryzienie przez kleszcza jest narażony prawie każdy człowiek. Mimo, że występują głównie na terenach leśnych to nie znaczy, że nie spotkamy się z nim w mieście. Jeśli zostaniemy ukąszeni musimy szybko działać – stajemy się narażeni na różne zachorowania w tym gorączkę Q. Bakterie, których nosicielami są wyżej opisane pajęczaki są bardzo niebiezpieczne i mogą być przenoszone nawet bez ugryzienia.

Gorączka Q jest wywoływana przez bakterie Coxiella burnetii – wykazuje się niebywałą odpornością na czynniki chemiczne i fizyczne. Może utrzymać się w środowisku bardzo długo. – Gorączka Q u ludzi daje takie objawy jak m.in. zaburzenia układu oddechowego, wysoka gorączka, silne bóle głowy oraz mięśni, wymioty, biegunka, a także objawy podobne do grypy. Choroba może mieć formę przewlekłą, przeradzając się w zapalenie szpiku kostnego, przewlekłe zapalenie wątroby lub zapalenia wsierdzia. – przypomina portal Planeta.pl
Zachorowanie na taką gorączkę może skończyć się śmiercią, ponieważ może doprowadzić do zaplenia mózgu, mięśnia sercowego lub wątroby. Jednak do tej pory przydażyło się to 2 proc. pacjentów.
– Do zakażeń u ludzi najczęściej dochodzi przez wdychanie skażonego powietrza, ale możliwe są również inne drogi (w tym pokarmowa). Choroba najczęściej ma charakter bezobjawowy, jednakże zdarza się, że ma gwałtowny przebieg z wysoką gorączką, zaburzeniami układu oddechowego i silnym bólem głowy, bólami mięśni, objawami grypopodobnymi. Czasem choroba przybiera formę przewlekłą. – czytamy na stronie GIS.