We wrześniu dzieci nie wrócą do szkół? ,,Co do tego nie ma wątpliwości”

1341
unsplash.com, Taylor Wilcox

Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli, to blisko 4 tys. więcej niż w poprzednim roku szkolnym – powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Ocenił, że może to być podyktowane wprowadzeniem „kwestii psychologiczno-pedagogicznych do szkół”.

NATO ostrzega! ,,Atak na infrastrukturę krytyczną''

Dzieci nie wrócą do szkół?

Wiceminister edukacji i nauki w środę w TVP1 odniósł się m.in. do informacji, że w z danych z prowadzonych przez kuratoria oświaty banków ofert pracy wynika, że brakuje 17 tys. nauczycieli. „Rzeczywiście ponad 16 tys. nauczycieli brakuje, to jest o blisko 4 tys. więcej niż w roku poprzednim i poprzedni rok szkolny jako żywo odbył się mimo tych wakatów” – powiedział Rzymkowski. Jednocześnie wskazał, że „te 4 tys. może być podyktowane chociażby tym, że wprowadziliśmy „kwestie psychologiczno-pedagogiczne do szkół”.

Dopytywany, czy te wakaty wzięły się z wymogu zatrudnienia psychologów i pedagogów w szkołach, zaznaczył, że „rozłożyliśmy ten proces na dwa lata, więc jeśli nie będzie tych psychologów i pedagogów w szkole to nic nadzwyczajnego się nie dzieje”. „Liczymy, że przez dwa lat dyrektorzy szkół znajdą tych nauczycieli” – dodał Rzymkowski.


Korea Północna przeprowadzi próbę nuklearną. Wojskowi wystrzelili już kolejną rakietę

W majowej nowelizacji ustawy o systemie oświaty określono standardy zatrudnienia specjalistów (pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych), czyli liczbę ich etatów na liczbę uczniów w danej szkole, które mają obowiązywać od 1 września 2022 r.


Zgodnie w nimi, w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024, łączna liczba etatów specjalistów w szkołach nie może być niższa niż: 1,5 etatu, który powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100; 1 etat – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100; 0,5 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 50; 0,25 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 30. Rok szkolny 2022/2023 i 2023/2024 traktowane są w nowelizacji jako czas przejściowy.

12-latek zaatakował nożem dwie osoby. Jeden z poszkodowanych trafił do szpitala z przebitym płucem

Docelowo od roku szkolnego 2024/2025 łączna liczba etatów specjalistów nie będzie mogła być niższa niż: 2 etaty, które powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100; 1,5 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100; 1 etat – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 40 i nie przekracza 50; 4) 0,8 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 40; 0,6 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 20 i nie przekracza 30; 0,4 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 10 i nie przekracza 20; 0,25 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 10.

Wiceminister Rzymkowski odniósł się też w TVP1 do stwierdzenia prowadzącego dziennikarza, że „wszystko wskazuje na to, że nie obędzie się bez strajku nauczycieli na początku roku szkolnego”. „Jeśli chodzi o strajki to zbliża się rok wyborczy, więc ZNP na pewno zorganizuje strajk. Co do tego nie ma wątpliwości” – odpowiedział wiceszef MEiN. 

Ważne zmiany w PiS. Ryszard Terlecki zdradził, kto odejdzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here