Premier ogłosił zmiany w rządzie. Nowi ministrowie

495

Premier Japonii Fumio Kishida ogłosił w środę zmiany w rządzie i kierownictwie rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP), by powstrzymać spadek poparcia społecznego – podała agencja Kyodo. Stanowisko ministra obrony objął Yosukazu Hamada, a resortem przemysłu pokieruje Yasutoshi Nishimura.

,,Władimir Putin użyje broni nuklearnej''. Były dyrektor CIA ostrzega

Zmiany w rządzie

Celem zmian personalnych w rządzie i w strukturach rządzącej LDP jest również ucięcie wszelkich domniemanych powiązań z organizacją religijną, która znalazła się w centrum uwagi w związku z niedawnym zabójstwem byłego premiera Shinzo Abego – podkreśla Kyodo.

Swoje stanowiska zachowała część kluczowych członków gabinetu, w tym minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi, minister finansów Shunichi Suzuki i główny sekretarz rządu Hirokazu Matsuno, uważany za prawą rękę Kishidy.


Hamada, który był już wcześniej ministrem obrony w latach 2008-2009, powrócił na to stanowisko, zastępując Nobuo Kishiego, młodszego brata zamordowanego byłego premiera Abego.


Ambasador Polski w Rosji zaniepokojony. "Trudna decyzja"

Nowy minister gospodarki, handlu i przemysłu Nishimura, który zastąpił Koichiego Haguidę, kierował wcześniej resortem rewitalizacji gospodarczej i nadzorował odpowiedź na pandemię Covid-19. Haguida został przesunięty na wpływową funkcję szefa polityki w LDP – pisze Kyodo.

Zamachowiec, który zabił Abego, oskarżał byłego premiera o promowanie tzw. Kościoła Zjednoczeniowego, któremu – jak twierdził – jego matka przekazała olbrzymią darowiznę, co doprowadziło ją do bankructwa. Zabójstwo wstrząsnęło opinią publiczną, a grupa religijna, przez krytyków uważana za sektę, znalazła się w centrum uwagi.

Niedawne sondaże wykazały, że poparcie dla rządu Kishidy spadło do najniższego poziomu, odkąd objął on stanowisko. Respondenci wskazywali przy tym, że chcieliby poznać szczegóły dotyczące domniemanych wieloletnich związków rządzącej partii z Kościołem Zjednoczeniowym. By rozwiać obawy, Kishida ogłosił, że wszyscy członkowie nowego rządu zweryfikują swoje powiązania z tą grupą.

,,Teraz możemy powiedzieć prawdę''. Rosjanie zabili "Ducha Kijowa"

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here