Szokujące słowa szefa MSZ. ,,Rzeczpospolita stoi po stronie Białorusinów”

420
flickr.com

Nie mam wątpliwości, że spełnią się marzenia Białorusinów o wolnej ojczyźnie; Rzeczpospolita stoi po waszej stronie; nie będziemy milczeć na temat cierpiącej Białorusi; nie przestaniemy udzielać pomocy szukającym u nas schronienia – zapewnił w przesłaniu do Białorusinów szef MSZ Zbigniew Rau.

Nie żyją pierwsi zmobilizowani Rosjanie. Putin stracił 70 procent swojej armii

Polska popiera Białorusinów

9 sierpnia 2020 r. na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, w których za oficjalnego zwycięzcę uznano ubiegającego się o reelekcję Alaksandra Łukaszenkę z wynikiem 80,1 proc. głosów. Według oficjalnych wyników jego oponentka, popierana przez demokratyczną opozycję Swiatłana Cichanouska zdobyła zaledwie 10,1 proc. głosów. Po wyborach w kraju wybuchły masowe protesty przeciwko ich sfałszowaniu. Wynik wyborów nie został również uznany przez kraje UE oraz m.in. USA. Protesty pociągnęły za sobą nasilające się represje ze strony władz i zatrzymania działaczy demokratycznych.

Rosjanie ostrzelali Dniepr. Znaleziono zwłoki dziecka

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało we wtorek przesłanie Zbigniewa Raua do Białorusinów. Szef MSZ podkreślił w nim, że dwa lata temu Białorusini – a wraz z nimi wielu ludzi dobrej woli i cały demokratyczny świat – mieli wielkie nadzieje, że ich głos zostanie usłyszany. Przypominał, że Białorusini wyszli wtedy masowo na ulice, pokazując, jak bardzo im zależy na wolności i poszanowaniu godności człowieka, a spotkały ich za to prześladowania, które zasięgiem i brutalnością „poruszają nawet najbardziej obojętne serca”.


Nie żyje 19 osób. Wszystko przez spożycie podrabianego alkoholu

„Głos, który dochodzi do nas zza krat więzień, jest głosem wolnych ludzi, jest głosem waszych bohaterów, głosem pragnących godnego życia Białorusinów. Słyszymy ten głos i jak nie milczeliśmy do tej pory, tak i nadal milczeć nie będziemy na temat cierpiącej Białorusi. Nie przestaniemy również udzielać pomocy tym, którzy są zmuszeni szukać u nas schronienia” – powiedział szef polskiej dyplomacji.


„Wasze państwo, które kochacie i które chcecie kształtować według własnej woli zaczyna się już 200 km od Warszawy. Jesteście naszymi bliskimi i dobrymi sąsiadami. Nieodpowiedzialny i kłamliwy głos propagandy, który słyszycie prawie codziennie w białoruskich państwowych mediach nie zmieni naszego życzliwego stosunku do was. I ośmielam się sądzić, że i wy wiecie dobrze, że Rzeczpospolita jest waszym życzliwym sąsiadem, z głębokim szacunkiem odnoszącym się do woli narodu białoruskiego do życia w niepodległym i demokratycznym państwie” – zapewnił Rau.

Matka z dwójką dzieci potrącona na pasach. Kobieta trafiła do szpitala

Zwrócił się również do Polaków, którzy mieszkają na Białorusi. Wskazywał, że są oni historyczną, naturalną, integralną częścią białoruskiego społeczeństwa i wraz z nim cierpią. Zauważył, że nie po raz pierwszy w historii Polacy na Białorusi doświadczają prześladowania ze względu na swoje korzenie.

Rau przypomniał w tym kontekście, że w ostatnim czasie byliśmy świadkami „bezprecedensowych ataków” niszczenia znajdujących się na Białorusi grobów żołnierzy Armii Krajowej. „Jak jednak nie byłyby silne represje, pamięć o historii nie przeminie, a groby zostaną odrestaurowane” – zapewnił szef MSZ, dziękując białoruskim sąsiadom, że solidarnie wyrazili oburzenie z powodu tych „barbarzyńskich” działań.

„Drodzy białoruscy przyjaciele. Wiem, w jak bardzo trudnej sytuacji jesteście. Ale też nie mam wątpliwości, że spełnią się wasze marzenia o wolnej ojczyźnie. Rzeczpospolita stoi po waszej stronie” – oświadczył szef MSZ.

Rosyjskie wojska przeprowadziły symulację ataku radiologicznego. Putin szykuje atak?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here