Niemcy nie chcą pomóc Polsce. Szef MON ostro komentuje

777
twitter.com, @marek67r

Nie czekamy na to, czy nasi sojusznicy w końcu zdecydują się nam przekazać 20 czołgów Leopard, czy nie. Wsparcie ze strony Niemiec ma charakter symboliczny – zaznaczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do modernizacji Wojska Polskiego.

Przygotowania w Polsce do wybuchu elektrowni atomowej na Ukrainie. Zapasy jodku potasu już dotarły

Czołgi z Niemiec

W opublikowanym w poniedziałek w Radiu Lublin wywiadzie wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odniósł się do wojny na Ukrainie. „Jesteśmy pod wrażeniem postawy Ukraińców. Rzeczywiście bronią swojej niepodległości” – powiedział. „Nam zależy na tym, żebyśmy sąsiadowali z niepodległą Ukrainą, a nie z Rosją, więc dlatego wspieramy Ukrainę” – podkreślił wicepremier. Dodał, że aby „odstraszyć Rosję od planów odbudowy imperium, zbroimy Wojsko Polskie, rozwijamy liczebnie WP i również zacieśniamy relacje w ramach NATO”. W tym kontekście przypomniał, że od 2015 roku, polski rząd buduje silne Wojsko Polskie.

Dramat żony Szczęsnego. Najpierw nowotwór, a teraz walka o zdrowie

„Jestem przekonany, że to będzie skutkowało tym, że agresor na nas nie napadnie, dlatego że będziemy silni, mocno osadzeni w relacjach sojuszniczych NATO-wskich i dlatego, że polskie społeczeństwo, polski naród świadomy tych wyzwań, będzie stał murem za polskim mundurem” – wyraził nadzieję Błaszczak. Nawiązał również do umów na dostawy czołgów i armatohaubic z Korei Południowej czy amerykańskich czołgów Abrams dla polskiej armii. W tym kontekście poruszył też kwestię czołgów Leopard, które Polska miała otrzymać od Niemców w zamian za przekazanie maszyn T-72 Ukrainie.Prezes PiS ośmieszony. ,,Każdy może mieć swoje zdanie"

„Nie czekamy na to, czy nasi sojusznicy – myślę tu głównie o Niemcach – zdecydują się w końcu nam przekazać te 20 czołgów Leopard, czy nie. Mówię to z przekąsem dlatego, że wsparcie ze strony Niemiec ma charakter symboliczny” – powiedział Błaszczak. Odnosząc się do umowy z PZL Świdnik na dostarczenie śmigłowców AW-149 dla polskiej armii zaznaczył, że zależy mu też na wykorzystywaniu polskiego przemysłu zbrojeniowego. „PZL Świdnik to są bardzo dobre zakłady z tradycjami; to są świetni ludzie, którzy potrafią budować wspaniałe śmigłowce. Dlatego zamówiliśmy 32 śmigłowce AW-149 w Świdniku. Pierwsze egzemplarze w przyszłym roku trafią do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej” – poinformował wicepremier.

Mężczyzna próbował okraść sklep. Pomagały mu jego dzieci w wieku 9 i 11 lat

Zapytany o modernizację śmigłowców W-3 Sokół, na którą liczy PZL-Świdnik, odpowiedział, że „Sokoły będą modernizowane; to też jest element naszej umowy. Z tym że mamy świadomość, że przyszłość zarówno Świdnika, jak i Wojska polskiego to nowe konstrukcje, a „Sokół jest konstrukcją, która ma już swoje lata, ale oczywiście utrzymujemy te śmigłowce w służbie tak długo, jak to będzie możliwe, a zamówienie na AW-149 to szansa dla Świdnika, żeby w przyszłości również konstruował nowoczesne śmigłowce (…) i w ramach koncernu Leonardo PZL-Świdnik odgrywał znaczącą rolę” – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Szef rosyjskiej ambasady wydalony z kraju. Ma pięć dni na opuszczenie kraju

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here