niedziela, 17 października, 2021

Zapierające dech w piersiach zdjęcia natury, których nigdzie nie zobaczysz!


Niesamowite w przyrodzie jest to, że nie jest ona ograniczona żadnymi zasadami czy oczekiwaniami.Chociaż możesz mieć kilka pomysłów na to, jak zwierzęta, pogoda i inne zjawiska naturalne powinny się zachowywać, to jeśli spędzisz wystarczająco dużo czasu na świeżym powietrzu, szybko zdasz sobie sprawę z tego, że jeśli istnieje rozsądne oczekiwanie względem natury, to polega ono na tym, że obali ona wszelkie oczekiwania.

Przez lata fotografom udało się uchwycić niektóre z najdziwniejszych, najbardziej spektakularnych cudów natury, które zebraliśmy tutaj dla Ciebie, wraz z ich naukowymi wyjaśnieniami.

zdjęcia natury

Tornado nad stanem Nebraska.

To zapierające dech w piersiach zdjęcie zostało zrobione w 1989 roku w pobliżu Beaver City w stanie Nebraska, na rodzinnej farmie Audry Thomas, którą można zobaczyć na pierwszym kadrze zdjęcia.

Tornado za nią zostało sklasyfikowane jako F-1 w skali Fujita-Pearson’a (skali używanej do pomiaru potencjalnych szkód, jakie mogą wyrządzić tornada). Tornada mogą występować w zakresie od F-0 aż do F-5, jednak nie daj się zwieść małej liczbie, jaką jest F-1. Tornada tej kategorii są w stanie oderwać powierzchnie dachów, przewracać przyczepy kempingowe i wagony kolejowe oraz spychać ciężkie pojazdy z jezdni. Audra na szczęście nie ucierpiała stojąc tak blisko tornada, jednak część majątku jej rodzinnej farmy została przez żywioł zniszczona.

zdjęcia natury

Oczy pająka.

Ludzie mają dwie nogi – i jedną parę oczu. Pająki, które należą do rodziny pajęczaków, mają osiem kończyn… i cztery pary oczu. Oczy pająka są jednymi z najbardziej wrażliwych narządów wśród stawonogów – to wymyślna nazwa dla kategorii zwierząt, w której mieszczą się między innymi pajęczaki, owady i inne – i zapewniają im wyjątkowo ostry zmysł wzroku.

Tak więc, skoro pająk ma te wszystkie pary oczu, skąd możesz wiedzieć, że w danej chwili nie obserwuje Cię on z ukrycia? Cóż, zazwyczaj pająki mają jedną parę oczu – znacznie większą od pozostałych – które działają jako ich główny narząd wzroku. Jeśli wielkie oczy są skierowane na ciebie… biegnij.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Imgur.

Kot ninja

Członkowie rodziny kotów, zarówno małych, jak i dużych, są często uważani za mistrzów skradania się. Biorąc pod uwagę to, że w ekosystemie pełnią rolę drapieżników wierzchołkowych, jest to często uzasadnione. W naturze koty niesamowicie podkradają się do niczego nie podejrzewającej ofiary i znikają w cieniu.

Kotki domowe mają ten sam instynkt i refleks, co ich dzicy bracia, ale czasami – czy to z powodu ludzkiego środowiska, czy po prostu zbyt dużej ilości kocimiętki – może to przełożyć się na dość dziwne zachowanie, szczególnie w konfrontacji z kilkoma Dobermanami Pinczerami!

zdjęcia natury
Zdjęcie: Imgur.

Niebezpieczeństwa na drogach … na Alasce.

Decydując się na jazdę rowerem po drogach, świadomie podejmujesz pewne ryzyko i niebezpieczeństwo, którego można by uniknąć w zamkniętym pojeździe, takim jak samochód czy ciężarówka.

Jest to podwójnie prawdziwe, gdy jeździsz na rowerze na Alasce – stanie Ameryki położonym najbardziej na północy kraju. Na Alasce oprócz niebezpieczeństwa, jakie stwarzają śliskie drogi, lód na drogach oraz bycie mijanym przez przejeżdżające pojazdy, trzeba uważać także na niedźwiedzie.

zdjęcia natury
Zdjęcie: @officiallystallone / Instagram.

Żółwie Sylvestra Stallone.

No dobrze, być może nie jest to zdumiewający aspekt dotyczący natury, jednak jest to zdecydowanie niesłychany fakt dotyczący Sylvestra Stallone. Jest on także tak wspaniały, że i tak musieliśmy go tutaj uwzględnić.

Ponadto, są w nim żółwie, więc w jakiś sposób jest to związane z naturą! Pamiętasz żółwie, które Rocky kupił w pierwszym filmie opowiadającym o jego historiach? Były to żółwie Cuff oraz Link. Cóż, Stallone postanowił zachować żółwie jako pamiątkę, a ta dwójka wciąż żyje i ma się dobrze u boku sławnego aktora…

zdjęcia natury
Zdjęcie: Andreas Tille/ Wikipedia.

Niebieski lód.

Ten lodowy monolit, znaleziony na Antarktydzie, ma oszałamiający i elektryzujący niebieski kolor. Dlaczego lód wydaje się być tutaj niebieski, skoro w naszej lodówce jest przeźroczysty? W końcu woda to woda, więc dlaczego jej kolor miałby być inny na Antarktydzie?

Przyczyna leży w grubości lodu. Ze względu na swój obwód, lód nie pozwala na przenikanie przez niego „cieplejszych” kolorów, takich jak czerwień. Skoro takie kolory nie mogą przedostać się z jednej strony na drugą, tylko kolory na drugim końcu spektrum światła – głównie niebieskie – wydostają się na zewnątrz, tworząc ten oszałamiający odcień.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Mikel Santamaria/ Flicker.

Kozy drzewne.

Kozy górskie są znane ze swojej zręczności i niesamowitej zdolności balansowania na niepewnych klifach – ale czy słyszałeś kiedyś o kozach drzewnych?

W Maroku niektóre kozy wspinają się na drzewa Argania. Początkowo uważano, że robią to w celu uniknięcia drapieżników, jednak badacze w końcu odkryli powód wspinania się kóz po gałęziach drzewa. Okazało się, że powód jest znacznie mniej poważny: kozy po prostu uwielbiają smaczne orzechy z drzewa.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Lisa Redfern/ Pixabay.

Chmury w kształcie UFO.

Czy kiedykolwiek spojrzałeś w niebo i zobaczyłeś coś, co się tam unosiło, co nie miało żadnego sensu? A co z patrzeniem na chmury i widzeniem kształtów zwierząt, twarzy i przedmiotów w ich zarysie?

Chmura na tym zdjęciu jest nazywana chmurą soczewkową ze względu na jej soczewkowaty kształt. Chmury soczewkowe występują w różnych rozmiarach – a tę można było zobaczyć w promieniu 60 mil. Ze względu na swój odrębny kształt, chmury soczewkowe są czasami mylone z UFO, ale w rzeczywistości powstają w wyniku zmian ciśnienia powietrza, wywołanych przez pasma górskie i prądy wstępne.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Imgur.

Nos Skunksa.

Jeśli mieszkasz w okolicy, w której występują szopy, wiesz, jak agresywne mogą one być i jak bardzo mogą utrudnić życie Twojemu psu, jeśli go masz.Skunksy są bardzo podobne do szopów, ale mają znaną każdemu zdolność rozpylania okropnego, odstraszającego zapachu na napastników – i wszystkich innych, wśród których nie czują się dobrze.

Być może to wyjaśnia, dlaczego ten pies jest tak cierpliwy, pozwalając skunksowi jeść swoje jedzenie. Ten mądry zwierzak wie, że jeśli podejdzie zbyt blisko, zostanie spryskany i będzie nieładnie pachnieć przez kilka następnych dni.

zdjęcia natury
Zdjęcie: katerinavulcova/ Pixabay.

Czarny Jaguar.

Przyjrzyj się bliżej. Widzisz plamy na futrze tego jaguara? Nie? Przyjrzyj się bliżej. To, co tu widzisz, nie jest czarną panterą, a cętkowanym jaguarem o wyjątkowo ciemnej sierści.

Jego wygląd jest wynikiem rzadkiej mutacji genetycznej, która powoduje hipermelanozę – czyli nadprodukcję pigmentu melaniny, który nadaje ciemny odcień zarówno włosom, jak i skórze… zarówno u kotów, jak i u ludzi!

zdjęcia natury
Zdjęcie: Wikipedia.

Gwiazdonos amerykański.

Natura jest majestatyczna i zdumiewająca, jednak nie zawsze jest fotogeniczna. Weźmy na przykład gwiazdonosa amerykańskiego, należącego do rodziny kretowatych. Dziwne, przypominające macki wyrostki otaczające jego nozdrza znane są jako „narządy Eimera”, które nazwano tak na cześć naukowca, który je badał.

Ze względu na ciemne środowisko w którym porusza się gwiazdonos, musiał on rozwinąć alternatywne zmysły, które pozwolą mu na nawigowanie swojego położenia. Narządy Eimera wychwytują drobne zmiany temperatury, a także wibracje w ziemi, dzięki czemu kret może  zorientować się gdzie się znajduje, dokąd zmierza i co się dzieje wokół niego, gdy zakopuje się pod ziemią.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Wikipedia.

Chmury po tornadzie.

Tornada pozostawiają po sobie bałagan. Nie jest to jednak tylko ścieżka zniszczonych krajobrazów i mienia; zmieniają ona także atmosferę. Chmury Mammatus ze względu na swój kształt nazwane zostały na cześć gruczołów mlecznych.

W przeciwieństwie do innych chmur, powstają one poprzez opadanie powietrza, a nie jego wznoszenie się. Tworzy to odwrócony krajobraz chmur, bardziej podobny do tego, jak chmury wyglądają, gdy patrzy się na nie z powietrza, a nie z ziemi.

zdjęcia natury
Zrzut ekranu z filmu “Ryk” (1981).

Ryk – najbardziej niebezpieczny film, jaki kiedykolwiek nakręcono.

Film Ryk, wyprodukowany w Europie w 1981 roku, opowiadał o rodzinie przenoszącej się do rezerwatu dzikiej przyrody i uczącej się żyć z zamieszkującymi go zwierzętami.

Film jest powszechnie uważany za najbardziej niebezpieczny film, jaki kiedykolwiek nakręcono. Ponad 70 osób, w tym główna obsada, a także reżyser i operator doznali wielu obrażeń od prawdziwych drapieżnych zwierząt, z którymi pracowali na planie.

zdjęcia natury
Zdjęcie: AilieHM/ Wikipedia.

Brązowa Panda.

Chińskie pandy słyną z charakterystycznej czarno-białej kolorystyki – dlaczego więc ta panda nosi brązowy płaszcz?

Ta panda, o imieniu Qizai, urodziła się z brązowo-białym ubarwieniem z powodu mutacji w genach – ale jej zdrowie nie ucierpiało w żaden inny sposób. Widok tej pandy w brązowej sierści ułatwia dostrzeżenie tego, jak bardzo pandy są spokrewnione z ich krewnymi grizzly.

zdjęcia natury
Zrzut ekranu z programu: „Łowca krokodyli”.

Steve Irwin i jego żona, Terri.

Steve Irwin był znany zarówno ze swojego nieustraszonego podejścia do niebezpiecznej przyrody, jak i radosnej postawy. Będąc mistrzem ochrony zwierząt i przyrody, Irwin stał się czymś w rodzaju ambasadora przyrody przed swoim tragicznym wypadkiem w 2006 roku.

Tutaj możemy zaobserwować go, pracującego wraz ze swoją żoną Terri Irwin na materiałach filmowych nakręconych do jego dokumentalnego programu telewizyjnego: Łowca krokodyli.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Wikipedii

Łagodne olbrzymy morza.

Czasami wygląd może mylić. Mówi się, że nie warto oceniać książki po okładce… Weźmy na przykład gigantyczną mantę oceaniczną. Te bestie, osiągające rozmiary do 7 m (23 ft) średnicy i wagę około 3000 kg (6600 funtów), mogą wyglądać jak potwory – ale w rzeczywistości należą do najdelikatniejszych zwierząt, bytujących w morzu.

Pomimo tego, że są kilkukrotnie większe od przeciętnego człowieka, manty w rzeczywistości żywią się planktonem i nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Nurkowanie z nimi, gdy delikatnie ślizgają się po wodzie, przez wielu uważane jest za najbardziej niesamowite doświadczenie nurkowe, jakie można sobie wyobrazić.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Wikipedia.

Dwukrotne uderzenie pioruna.

Głęboko w Wenezueli, u ujścia rzeki Catatumbo, która wpada do jeziora Maracaibo, od wieków odbywa się fascynujące zjawisko pogodowe.

Znana jako latarnia morska Maracaibo, wieczna burza z piorunami szaleje przez około 160 dni w roku, 10 godzin dziennie – z piorunami uderzającymi do 250 razy na godzinę, a to wszystko w tym konkretnym miejscu. Burza ta jest niezawodna do tego stopnia, że ​​podróżnicy używają jej do nawigowania w terenie, tak samo jak używa się latarnii morskich.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Wikipedia.

Wymarły tygrys tasmański.

W dzisiejszych czasach wymieranie gatunków w wyniku działalności człowieka nie jest rzadkim zjawiskiem – ale nie zawsze tak było. Pierwszym gatunkiem, który wyraźnie wyginął z powodu działań człowieka, był dodo w 1681 roku – jednak od tego czasu kilka innych zwierząt w tragiczny sposób zniknęło z powierzchni ziemi… na zawsze.

Jednym z nich jest Tygrys tasmański, któremu udało się przetrwać do początku XX wieku, pomimo intensywnych polowań. Aż do wyginięcia, tygrys tasmański był największym mięsożernym torbaczem na świecie. Oznacza to, że ​​należał on do rodziny ssaków, które, podobnie jak kangur, trzymają młode w torbie.To ostatnie zdjęcie tygrysa tasmańskiego z 1933 roku, który trzymany był w niewoli w zoo na Tasmanii.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Wikipedia.

Statek Endurance Ernesta Shackletona.

Statek Endurance, którego kapitanem był Ernest Shackleton, wypłynął z Anglii na ekspedycję Imperial Trans-Antarctic w 1914 roku. Była to pierwsza w historii próba pokonania całej Antarktydy pieszo.

Gdy Endurance zagłębił się w lodowate wody Antarktydy, góry lodowe zamknęły się wokół niego, ostatecznie miażdżąc statek. To sprawiło, że ekspedycja musiała pozostać na lądzie Antarktydy, na której panowały, i wciąż panują, bardzo niskie temperatury. Pomimo tych katastrofalnych wydarzeń, Shackletonowi, który był ekspertem od przetrwania w warunkach polarnych, udało się utrzymać swoich towarzyszy przy życiu. Ostatecznie zostali oni uratowani przez siły brytyjskie, jednak wcześniej zrobili to zdjęcie swojego statku.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Mick Petroff/ Wikipedia.

Podniebne węże.

W porządku,  to nie są tak naprawdę podniebne węże, a chmury określane jako: „toczące się” lub „łukowe”. Niezwykle rzadko te formacje pogodowe mogą rozciągać się na długość około 620 mil.

Najczęściej spotyka się je w północnej Australii. Dzieje się tak ze względu na niskie ciśnienie atmosferyczne na tym obszarze, które pomaga tworzyć te oszałamiające formacje. “Toczące się chmury” unoszą się około 330-660 stóp nad ziemią. Chmury są zwiastunami dwóch rzeczy: po pierwsze, zwykle następują po nich burze i ulewy. Po drugie, są one często poszukiwane przez pilotów szybowców ze względu na warunki, które tworzą. Dla pilotów, chmury to sygnał wystąpienia warunków idealnych do “pływania po prądach termicznych”.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Wikipedia.

Królik arktyczny.

Jeśli kiedykolwiek hodowałeś zające lub króliki jako zwierzęta domowe, prawdopodobnie wiesz, że nie radzą sobie one zbyt dobrze w ekstremalnych warunkach pogodowych. Często trzeba je wnosić do środka, gdy jest za ciepło lub za zimno.

Nie dotyczy to jednak zająca polarnego. Te małe skoczki są w stanie wytrzymać temperatury do -29 stopni Fahrenheita i odważnie przetrwać arktyczną zimę. – Nie daj się więc zwieść ich uroczemu wyglądowi. Te zające to naprawdę twarde zwierzęta.

zdjęcia natury
Zdjęcie: maja7777/ Pixabay.

Formujące się tornado.

Tornada, choć niesamowicie niszczycielskie, są również niezaprzeczalnie piękne. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak w ogóle tworzy się tornado?

Tornada powstają, gdy chłodne, wilgotne powietrze jest zasysane przez cieplejszą burzę. Powietrze to ciągnie w dół formację znaną jako mezocyklon, który jest skręcającym, wirującym systemem prądu powietrza. Gdy konstrukcja ta opada, jego wirujący ruch tworzy formację, o której myślimy, gdy widzimy tornado. Formacja ta kończy się, gdy wirujący prąd dotknie ziemi, łącząc ją z chmurami powyżej.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Lucien Kolly/ Unsplash.

Najgorsze miejsce, w którym można być w trakcie burzy.

Burze z piorunami są niesamowitym, upokarzającym człowieka pokazem potęgi natury – jednak podziwianie ich, gdy jesteśmy bezpieczni i zdrowi w naszych domach, a pozostawanie na zewnątrz, będąc na łasce jednego z nich to dwie zupełnie inne sytuacje.

Więc jakie jest najgorsze miejsce, w którym można znaleźć się podczas burzy z piorunami? Niewątpliwie jest to łódź na otwartym morzu. Łódź, w przeciwieństwie do reszty wody wokół niej, znacznie lepiej przewodzi prąd i dlatego przyciąga pioruny. Jej powierzchnia to zasadniczo duże, płaskie i  pole, znacznie bardziej otwarte niż cokolwiek wokół niego.

zdjęcia natury
Zdjęcie: David Mark/ Pixabay.

Astronomiczny dom.

Gdybyśmy mieli Cię zapytać, skąd jesteś, możesz odpowiedzieć: „z Nowego Jorku”, „z stanu Kalifornia” lub nawet „z Ameryki”. Jednak w skali kosmologicznej wszystkie te lokalizacje są zbyt szczegółowe. W rzeczywistości nawet „Planeta Ziemia” jest zbyt małą lokalizacją, aby wskazać ją na mapie wszechświata.

Planeta Ziemia znajduje się w Układzie Słonecznym, który znajduje się w peryferyjnej części jednego z czterech ramion spiralnych Drogi Mlecznej. I chociaż Droga Mleczna może wydawać się być bardzo odległą, wszystko, co musisz zrobić, aby ją zobaczyć, to uniesienie oczu w niebo w ciemną noc. Jeśli to zrobisz, możesz mieć pewność, że jej lśniący, błyszczący kontur tam będzie.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Wikipedia.

Nietoperze wyglądające jak bawełniane kulki.

Choć mogą one wyglądać jak maleńkie bawełniane kulki lub kulki na ćmy, takie jak te, które można znaleźć w szafie babci, w rzeczywistości są to żywe stworzenia. Zgadza się. To, co tutaj widzisz, to cztery honduraskie, białe nietoperze, skulone razem w liściu.

Te małe, latające ssaki można znaleźć w Hondurasie, Nikaragui i Kostaryce. Często ukrywają się pod dużymi liśćmi. Niestety, te urocze i małe stworzenia są w ostatnich latach coraz bardziej zagrożone z powodu rozległego niszczenia ich siedlisk.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Wikipedia.

Superkomórka burzowa.

Superkomórka burzowa to rzadki rodzaj wyjątkowo gwałtownej burzy z wirującym prądem wstępującym w środku. Prąd ten sprawia, że chmury burzowe rosną w miarę przemieszczania się na ląd z morza.

Te wirujące formacje chmur mogą tworzyć tornada, wytwarzać grad wielkości piłek golfowych i silnie naładowaną błyskawicę. Nie są to huragany, jednak superkomórki burzowe są wystarczająco niebezpieczne, by ich unikać. Są one jednak bardzo imponujące do oglądania… oczywiście z daleka.

zdjęcia natury
Obraz: Linus Schütz/ Pixabay.

Ramiona Drogi Mlecznej.

Wyjątkowe kształty Galaktyki Drogi Mlecznej oznaczają, że chociaż jesteśmy w jej wnętrzu, nadal możemy zobaczyć jej inne ramiona, tak jakby z zewnątrz.

Kiedy patrzymy w niebo i widzimy smugi gromad gwiazd, wyglądające jak klejnoty wysadzane czarnym aksamitem, to tym na co tak naprawdę patrzymy, jest jedno z pozostałych „ramion” galaktyki. Możemy je zaobserwować, gdy obracamy się wraz z nim w synchronizacji wokół centrum galaktyki.

zdjęcia natury
Zdjęcie: pixeldust/ Pixabay.

Najbardziej prymitywna forma wielokomórkowego życia.

Meduzy są bardzo dziwnymi stworzeniami. Pozbawione są one jakiegokolwiek centralnego układu nerwowego, szkieletu, a nawet narządów zmysłów.

Powoli pulsują one w morzach, znajdując pożywienie we wszystkich zwierzątach, które uda im się złapać w ich długie, smukłe, trujące macki. Chociaż może to brzmieć jak jakiś rodzaj science fiction, meduzy są w rzeczywistości kluczową częścią ekosystemu oceanicznego i mają własny wdzięk i piękno.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Dwyer Haney/ Shutterstock (5572327b).

Wulkan Calbuco, leżący w Chile.

To, co można zaobserwować na poniższym zdjęciu, to erupcja wulkanu Calbuco w Chile w Ameryce Południowej. W dniach 22-23 kwietnia 2015 r. Calbuco wybuchł po raz pierwszy od 1972 r. Była to jedna z najbardziej spektakularnych, a zarazem przerażających erupcji, jakie kiedykolwiek udokumentowano.

Doprowadziła ona do tego, że popiół, skały i lawa leciały w powietrzu, pokonując wiele kilometrów. Na szczęście, dzięki odległemu położeniu wulkanu, erupcja nie przyniosła żadnych ofiar. Od 18 sierpnia 2015 r. poziom ostrzegania przed ponownym wybuchem wulkanu został przywrócony do najniższego poziomu.

zdjęcia natury
Zdjęcie: LoggaWiggler/ Pixabay.

Pogoda, jako “Great Equalizer”.

W naszym technologicznym świecie pogoda, nieważne jak ekstremalna, może wydawać się mniej uciążliwa niż cokolwiek innego. Za gorąco? Włącz klimatyzację! Za zimno? Jest ogrzewanie wewnętrzne! Ale nawet najbardziej ekstremalna pogoda zwykle nie przeszkodzi nam w komunikowaniu się ze sobą za pośrednictwem telefonów komórkowych lub komputerów… prawda? Cóż, zwykle to prawda. Ale czasami pogoda może być tak ekstremalna, że ​​nawet najbardziej zamożni ludzie nie mogą tego zignorować.

Jak wtedy, gdy śnieżyca pokryła śniegiem i lodem wieżę radiową, od samej góry do dołu. Takie oblodzenie wieży doprowadziło do odcięcia całych obszarów odbioru od komunikacji ze światem zewnętrznym. Zdarzenia takiego formatu określa się jako “Great Equalizer”, czyli sytuacje lub przypadłości, które wykraczają poza bogactwo, sławę, prestiż czy wiek.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Syd Sujuaan/ Unsplash.

Jak woda i olej.

Więc na co dokładnie tutaj patrzymy? Nie, to nie jest zdjęcie lotnicze części oceanu pokrytego chmurami rzucającymi cień. W rzeczywistości to, co tu widzimy, to dwa źródła wody u wybrzeży Alaski, które nie mieszają się ze sobą, ze względu na radykalnie różne temperatury i poziomy zasolenia.

Ciemniejsza woda wypływa z głębi oceanu, podczas gdy lazurowe, czyste nurty są wynikiem spływu lodowca. Woda w końcu się zmiesza, ale w tym miejscu widzimy dwa zbiorniki wodne, oddzielone wyłącznie podstawową chemią.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Imgur.

Młode zwierzątka, które beztrosko się bawią.

W miarę ekspansji ludzkości na obszary, które wcześniej były domeną dzikich zwierząt, obserwujemy coraz więcej spotkań z dużą, niebezpieczną przyrodą w mało prawdopodobnych lokalizacjach.

Weźmy na przykład ten plac zabaw. Żyjące tuż za lasem niedźwiadki nie zdają sobie sprawy z tego, że zjeżdżalnia jest przeznaczona dla ludzkich dzieci, a nie dla nich! Mimo to, po tym jak odebraliśmy kawałek ich siedliska, powinniśmy pozwolić im od czasu do czasu bawić się na naszych zjeżdżalniach!

zdjęcia natury
Zdjęcie: Bernard Gagnon/ Wikipedia.

Katedralne drzewo.

Kiedy myślimy o dużych konstrukcjach, zazwyczaj przywołujemy obrazy katedr i drapaczy chmur. Jednakże na świecie znaleźć można także drzewa, które są tak duże, jak te ogromne budynki, zbudowane przez człowieka.

Drzewa baobabu, rozsławione w Małym Księciu, mogą osiągać wysokość do 30 metrów i mogą pochwalić się pniami o obwodzie do 11 metrów. Niektóre z nich osiągają obwód prawie 50 metrów! Te niezwykle stare rośliny rosną na całym świecie, szczególnie w Afryce, na Madagaskarze i Australii.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Wikipedia.

Trąba wodna.

Pomimo fizycznego podobieństwa do tornad, trąby wodne rzadko są niebezpieczne, a z pewnością nie tak niebezpieczne jak wirujące kolumny powietrza. Do tych wodnych strumieni można bardzo blisko podejść, a niektórzy robią zdjęcia stojąc tuż obok nich!

Chociaż wyglądają one jak coś z filmu science fiction, trąby wodne są w rzeczywistości dość powszechne, a większość marynarzy w trakcie swojego życia widziała przynajmniej jedną z nich.

zdjęcia natury
Zdjęcie: David Mark/ Pixabay.

Lodowe chmury.

Nie, to nie jest obraz dopracowany w Photoshopie. Powodem, dla którego te chmury przybrały ten dziwny odcień, jest wysoka zawartość lodu w otoczeniu, który rozbija światło w wyjątkowy sposób.

Podobne chmury znajdują się na Marsie, chociaż tam nie są one zbudowane z pary wodnej, a z zamarzniętego dwutlenku węgla. Lodowe chmury są więc przypomnieniem o tym, by zwrócić uwagę na obecne trendy na Ziemi, związane z globalnym ociepleniem.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Imgur.

Tornada Austina z 1922 r.

W 1922 r. Austin w Teksasie było spustoszone przez jedną z największych katastrof naturalnych, jakich ludzkość doświadczyła we współczesnej historii. Pewnego zwyczajnego, ciepłego majowego dnia pogoda nagle się zmieniła, a niedługo potem kilka tornad zaczęło przedzierać się przez teksańskie miasto.

Tornada pozostawiły za sobą ślad rzezi, przewracając samochody, rozrywając drogi i niszcząc budynki. Mimo gwałtownej pogody wydaje się, że przynajmniej jednemu odważnemu fotografowi udało się udokumentować to wydarzenie.

zdjęcia natury
Zdjęcie: Imgur.

Karmienie niedźwiedzi polarnych

Spośród wszystkich gatunków niedźwiedzi na świecie, niedźwiedzie polarne z Arktyki są niewątpliwie największymi i najbardziej niebezpiecznymi.

Jednak ten fakt nie powstrzymał rosyjskiego odkrywcy przed karmieniem ich oraz zbliżaniem się do młodych. Czym jest karmiony niedźwiedź? Możesz pomyśleć, że to niezła ryba lub kawałek mięsa, jednak w rzeczywistości jest to kawałek zamrożonego, skondensowanego mleka.

zdjęcia natury

Czteronogi wąż

Skamieniałość, którą widzimy na tym zdjęciu należy do Tetrapodophisa, gada łuskonośnego z czterema kończynami. Została ona znaleziona w kamieniołomie wapienia w Brazylii. Tetrapodophis, którego nazwa w języku greckim oznacza „wąż z czterema kończynami”, żył we wczesnym okresie kredowym – około 130 milionów lat temu.

Tym, co czyni go szczególnie interesującym, są cztery rozwinięte łapy. Tetrapodophis jest więc jedynym znanym gatunkiem węża, o którym wiadomo, że posiada stopy, żywe lub wymarłe. Tetrapodophis jest więc ważnym ogniwem łańcucha ewolucyjnego węży, a jego odkrycie w 2015 roku ponownie pozwoliło potwierdzić kilka teorii, związanych z ewolucją węża.

Polsce grozi coś strasznego?! Analitycy ostrzegają

Jak podał GUS, inflacja w Polsce wynosi na ten moment 5,9 pkt. proc. Jest to poważne niebezpieczeństwo dla gospodarki, ale analitycy przewidują,...

Tragedia! Nożownik zadźgał kierowcę busa!

Do zdarzenia doszło w busie, kiedy to 56-letni Litwin, miał zaatakować nożem swojego rodaka. Mężczyźni wracali z Dani na Litwę. Jak dotąd...

Nie żyje znana piosenkarka! Zginęła w tragicznym wypadku

Jak potwierdził menadżer, Emani zmarła w wyniku dramatycznego wypadku. Piosenkarka prawdopodobnie doznała śmiertelnych obrażeń podczas jazdy samochodem. Odeszła jako wschodząca 22...

Ogromna tragedia! Siedem osób nie żyje

Doszło do wielkiej eksplozji podczas modlitwy w szyickim meczecie w Kandaharze na południu kraju. Wewnętrzne ministerstwo rządu talibów poinformowało, że jest co...

Rząd znowu się do tego posunie?! Lepiej bądźmy gotowi

Epidemia koronawirusa przybiera na sile. Pojawiają się pytania, czy cmentarze 1 listopada zostaną znowu zamknięte. Rząd podjął już decyzję.

Popularny prezenter telewizyjny zatrzymany za handel ludźmi! Trafi do więzienia?

Nad Jarosławem Jakimowiczem pojawiły się ciemne chmury, w postaci prokuratury, która zatrzymała gwiazdora za transakcję kupna 12-letniej dziewczynki.