wtorek, 13 kwietnia, 2021
Godzinnik.pl Nauka Śmierć doktora, który jako pierwszy dostrzegł koronawirusa

Śmierć doktora, który jako pierwszy dostrzegł koronawirusa

Dr Li Wenliang, jeden z lekarzy, który jako pierwszy wypowiedział się przeciwko próbom chińskiego rządu stłumienia wiadomości o koronawirusie, zmarł z powodu choroby, przed którą ostrzegał cały świat.

Doktor Li zakwestionował próby utrzymania milczenia wobec nowego wirusa nie raz, ale dwa razy, a jeśli z tragedii jego śmierci wydarzy się coś dobrego, być może będzie to trzeci cios w koszmarną cenzurę, która ma miejsce w Chinach.

Pod koniec grudnia Li zauważył, że niektórzy z jego pacjentów cierpią na objawy podobne do tych wywołanych przez wirusa SARS. Chociaż specjalista okulista, a nie ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych, Li wysłał wiadomość do innych lekarzy w swoim szpitalu w Wuhan, ostrzegając ich przed niebezpieczeństwem, a także zachęcając ich do używania sprzętu ochronnego w postaci maseczek.

Niestety Chiny specjalizujące się w tłumieniu informacji, gdy tylko dostały informację o wysyłanych przez Doktora ostrzeżeniach nasłały policję, która napadła na dom Li w środku nocy. Po obiecaniu, że nie będzie więcej nic mówić na temat wybuchu nowego koronawirusa, Li pozwolono powrócić do pracy, co okazało się nie być dobrym pomysłem, jaką się mogło im wydawać. 10 stycznia operował na oczach pacjenta, o którym nie wiedział, że ma 2019-nCOV (nazwa nowego koronawirusa) i przez brak zabezpieczeń sam się zaraził.

Większość osób, które zmarły w wyniku obecnie panującej epidemii koronawirusa, była w podeszłym wieku, a osoby młode i zdrowe często cierpiały jedynie na łagodne objawy. Niestety, Li nie było wśród nich i był hospitalizowany z silną gorączką i utrudnionym oddychaniem. Doniesienia o jego śmierci pojawiły się w czwartek.

Podczas leczenia Li podał się do wiadomości publicznej, próbując ukryć, dzieląc się dokumentami z łóżka szpitalnego i udzielając wywiadów przez SMS. Aby opinia publiczna uświadomiła sobie powszechną nieuczciwość swojego rządu, Doktor Li stał się bohaterem.

Miejscowi urzędnicy przeprosili go i siedmiu innych lekarzy, których oskarżali o „szerzenie plotek”, ale fakt, że próba uciszenia Li oraz innych osób podsyciła jedynie wiarę w doniesienia, iż faktyczna liczba zainfekowanych znacznie przekracza oficjalnie podaną liczbę 43 000 (mapa infekcji).

Publiczna reakcja Chin na śmierć Li była tak wielka, że ​​nawet rządowy dziennik „The People’s Daily” określił to jako „żal narodowy”. Chińskie media społecznościowe odnoszące się do śmierci Li zostały ocenzurowane.

Ile żyć można by było uratować, gdyby ostrzeżenie Li przed wybuchem epidemii zostało potraktowane na poważanie, a nie ugaszone w przymusowy sposób nigdy się nie dowiemy. Niemniej jednak obecny efekt jest przypomnieniem, że rząd Chiński próbuje uciszyć komunikację naukową – coś, co niestety występuje również w bardziej demokratycznych narodach – rzadko kończy się dobrze dla kogokolwiek.

Nie żyje kolejny, znany uczestnik „ZŁOMOWISKO PL”

W ostatnim czasie zmarło kilku uczestników ,,Złomowisko PL''. Dzisiaj internet obiegła kolejna, smutna wiadomość, ponieważ nie żyje jeden z najpopularniejszych złomiarzy z...

Strzelanina przed szpitalem! Są ofiary

Do tragedii doszło pod jednym ze szpitali w Paryżu. Według świadków wyglądało to na ,,egzekucję'', a zabójca uciekł z miejsca zdarzenia.

Wzruszające chwile na pogrzebie Krzysztofa Krawczyka

W sobotę odbył się pogrzeb Krzysztofa Krawczyka. Uroczystość była bardzo wzruszająca. Żona zmarłego nie kryła swojej rozpaczy. Pogrzeb...

Nie żyje światowa gwiazda! Miał raka

Nie żyje słynny aktor. Wszyscy kojarzymy go z "Rodziny Soprano". Mężczyzna miał 64 lata. Niestety przegrał walkę z rakiem.

Nie żyje 17-latka! Do wanny wpadł jej podłączony do ładowarki telefon

Doszło do tragicznej śmierci 17-latki z województwa pomorskiego. Dziewczyna postanowiła się wykąpać, a niedaleko był podłączony telefon do ładowania.

Znany aktor trafił do szpitala! Kolejna gwiazda w poważnym stanie

Znany aktor trafił do szpitala. O smutnych wiadomościach sam poinformował swoich fanów za pomocą mediów społecznościowych. Jacek Borkowski...
Maryla Rodowicz jest niekwestionowaną gwiazdą polskiej estrady. Wokalistka nie przerwanie od ponad 50 lat występuje i zachwyca swoich fanów. Szczepionka na COVID-19 Tuż przed świętami wielkanocnymi Maryla Rodowicz doczekała się na swoją kolej, aby zaszczepić się przeciwko COVID-19. Piosenkarka podzieliła się ze swoimi fanami smutnymi wieściami. Okazuje się, że...