poniedziałek, 2 sierpnia, 2021

Niesamowite historyczne zdjęcia, których nie znasz! Co mówią o przeszłości?


Niesamowite w historii jest to, że nieustannie uczymy się nowych rzeczy. Wydarzenia, które miały miejsce setki, a nawet tysiące lat temu, wciąż skrywają tajemnice, które dopiero odkrywamy. W dzisiejszych czasach możemy dowiedzieć się bardzo wielu rzeczy o starożytnym świecie, a z każdym nowym odkryciem pojawia się objawienie nowej tajemnicy, która dotąd była ukryta głęboko w przeszłości.

Dziś przedstawiamy Wam niesamowite obiekty z przeszłości, które zostały odkryte nie tak dawno temu, zastanów się, co mogą nam powiedzieć o historii naszego świata, może i Ty coś odkryjesz?

2000-letnia meksykańska maska.​​

Imugr

Ta niesamowita maska ​​została odkryta w 2011 roku na dnie Piramidy Słońca w Teotihuacán, leżącej w Meksyku. Wykonana została ona z zielonego kamienia serpentynowego. Archeolodzy ocenili wiek tego niesamowitego artefaktu na co najmniej 2000 lat!

Obok maski znaleźli oni także ludzkie statuetki wykonane z tego samego tworzywa, a także kawałki ceramiki i obsydianu. Oznacza to, że maska prawdopodobnie ​​została umieszczona jako rodzaj ofiary lub elementu ceremonii, które poświęcone były starożytnym, meksykańskim bogom.

4000-letnie okulary przeciwsłoneczne.

Zdjęcie z Wikipedii.

W dzisiejszych czasach każdy lubi mieć nową parę okularów przeciwsłonecznych na lato, prawda? Słyszysz czasem ludzi, którzy narzekają, iż noszą okulary przeciwsłoneczne sprzed czterech lat. A co z okularami, mającymi cztery tysiące lat?

Starożytni Eskimosi wynaleźli pierwsze okulary przeciwsłoneczne już wtedy, kiedy szli przez jasny, lśniący śnieg, który odbijał oślepiające słońce od jego powierzchni. Te kamienne okulary przeciwsłoneczne nieco przesłaniają Twoją wizję, ale mają jedną niesamowitą zaletę – nigdy nie zaparują!

Zdjęcie: Charles Bayliss/ Wikipedia.

Gigantyczny kawałek złota, 1872 rok.

To zdjęcie przedstawia niemieckiego podróżnika, poszukiwacza złota i polityka: Bernhardta Otto Holtermanna. Stoi on obok ogromnego samorodka złota. Holtermann podróżował z Niemiec do Australii (była to bardzo długa podróż w tamtych czasach!), aby wykopać bogate żyły złota, które podobno miała w sobie australijska ziemia.

Holtermann był zdeterminowany, aby znaleźć złoto, pomimo wielu niefortunnych zdarzeń po drodze – jednym z nich było przypadkowe wysadzenie się w powietrze prochem wybuchowym! To niesamowite zdjęcie, zrobione w 1872 roku, przedstawia go stojącego obok 630-funtowego samorodka złota. Niesamowite!

Zdjęcie: Michael.vainshtein/ Wikipedia.

Zegarek Marii Antoniny, 1827 rok.

Ten niesamowity zegarek został zamówiony w 1783 roku jako prezent dla Marii Antoniny od obiecującego konkurenta. Eksperci wycenili ten zadziwiający zegarek na sumę 30 milionów dolarów! Jest on absolutnie niesamowity – nie chodzi tylko o to, że jest on w całości wykonany ze złota.

Zawiera on również pełny kalendarz, skaczącą wskazówkę godzinową, 23 komplikacje i 823 części. Jedynym problemem było to, że zegarek miał być tak wspaniały i doprecyzowany, że Maria Antonina zmarła, zanim otrzymała swój prezent. Ukończono go dopiero w 1827 roku, czyli 34 lata po jej śmierci.

Zdjęcie z Wikipedii.

Napierśnik z dziurą od kuli armatniej, 1815 rok.

Ten napierśnik był częścią zbroi noszonej przez młodego żołnierza imieniem Antoine Favreau, który został trafiony i zabity kulą armatnią w bitwie pod Waterloo. Na zdjęciu możesz zobaczyć, jak napierśnik, który Favreau miał na sobie w momencie uderzenia, został przebity na wylot pod wpływem siły wybuchu.

Te fragmenty zbroi świetnie chroniły przed mieczami, ale nie mogły równać się z ogniem armat. Ten niesamowity kawałek historii pokazuje, jak brutalne były bitwy podczas wojen napoleońskich.

Zdjęcie z Wikipedii.

Racje śniadaniowe podczas II wojny światowej.

To pudełko śniadaniowe z II wojny światowej jest niesamowitą możliwością na poznanie rodzajów wysiłków, przez które musiał przejść cały kraj, aby wnieść wkład w całe przedsięwzięcie wojenne. Chociaż te pakiety lunchowe zawierały wystarczającą ilość energii na prawie cały dzień jedzenia, czyli około 2500-3000 kalorii, nie zawsze były one smaczne.

Zwykle żołnierze nie mogli się doczekać lunchu złożonego z suchych krakersów i konserw mięsnych oraz pojedynczego kawałka czekolady. Obejmowały one również niektóre pozycje, które w dzisiejszych czasach byłyby dość wątpliwe. Były to między innymi papierosy i gumy do żucia.

Zdjęcie: Al Pavangkanan/ Wikipedia.

Złote sandały króla Tutanchamona.

Spójrz tylko na te piękne, złote sandały! Zapewne nie zdziwiłbyś się, gdyby ktoś dziś w nich spacerował, jednak w rzeczywistości te sandały mają tysiące lat! Należały one do Tutenchamona, jednego z faraonów starożytnego Egiptu.

Te sandały nie tylko były piękne i dosłownie ponadczasowe w swoim stylu, ale w rzeczywistości były lepiej i solidniej wykonane, niż mogłoby się to wydawać. Starożytni Egipcjanie byli nie tylko dobrzy w budowaniu piramid – mieli też całkiem niezłe umiejętności obuwnicze.

Zdjęcie z Imgur.

Toster, 1920 rok.

Każdy uwielbia dobre tosty. Czy jest coś piękniejszego niż gorąca, chrupiąca, świeżo posmarowana masłem kromka tostów? Uważamy, że nie. Może z wyjątkiem tego ozdobnego tostera, który ze swoimi żelaznymi wąsami i złożoną strukturą jest najprawdziwszym dziełem sztuki.

Ten toster działał nieco inaczej niż dzisiejsze sprzęty tego typu. Opiekał on bowiem tylko jedną stronę chleba na raz, co sprawiało, że trzeba było go przewracać na drugą stronę. Ale kogo obchodzi to, że zrobienie tostów potrwa trochę dłużej, jeśli masz w kuchni coś tak ładnego do oglądania?

Zdjęcie: Steve Collis/ Wikipedia.

Praski zegar astronomiczny.

Praski zegar astronomiczny, określany po czesku mianem praskiego Orloja, jest jednym z najstarszych zegarów astronomicznych na świecie. Jego historia sięga, aż czasów średniowiecza. Astronomiczność oznacza, że zegar ​​nie tylko podaje czas, ale także pokazuje informacje o konstelacjach i innych planetach. Zegar ma wiele warstw, pokazujących zarówno starożytny czas czeski, jak i współczesny 24-godzinny.

Jest on również wielokolorowy, występuje w różnych odcieniach niebieskiego i czerwonego, które reprezentują inne fazy dnia. W środku struktury znajduje się duża, ozdobna Ziemia. To naprawdę jedno z najwspanialszych dzieł sztuki!

Zdjęcie z Wikipedii.

Japoński krab pacyficzny, 1904 rok.

To dziwaczne stworzenie nie wygląda na prawdziwe, prawda? W rzeczywistości te przerażające stworzenia są tak samo prawdziwe jak Ty i ja. Za sprawą przełowienia w rejonie w którym żyją, są one obecnie niezwykle rzadkie. Od początku XX wieku Japończycy uważają je za kulinarny przysmak.

To rzadkie zdjęcie przedstawia Japończyka trzymającego gigantycznego kraba w 1904 roku. Te stawonogi mogą ważyć do 42 funtów, a ich nogi mogą mieć nawet 18 stóp długości! Z pewnością nie jest to noga, o którą chciałbyś się otrzeć podczas kąpieli w oceanie.

Zdjęcie: Katexic/ Flicker.

Fukang – żelazno-kamienny meteoryt.

Ten kawałek meteorytu to z pewnością najstarszy fragment historii na naszej liście. Szacuje się, że ma on zdumiewające 4,5 miliarda lat. Jest on w zasadzie tak stary, jak sama Ziemia!

Ten niesamowity kawałek historii został znaleziony w 2000 roku w pasmach górskich w pobliżu Fukang w Chinach.Meteoryt jest nie tylko fascynujący, ale także niesamowicie piękny – złożony jest on z pallasytu, skały znanej z wytłoczonych w niej kryształków żelazno-niklowych i oliwinowych. Kiedy pada na nie światło, wyglądają one jak witraż.

Zdjęcie: Jack’s Red Barn/ Wikipedia.

Maszyna do pisania nut Keyton, lata pięćdziesiąte XX wieku.

Dzięki okrągłej klawiaturze, ten sprzęt jest ledwo rozpoznawalny jako maszyna do pisania! To dlatego, że w dokładnym ujęciu jest to maszyna do zapisywania muzyki. Oznacza to, że korzystając z niej, wykorzystuje się nuty, a nie litery.

Ta niesamowita maszyna została po raz pierwszy opatentowana w 1936 roku i zawierała tylko 14 kluczy. Do lat pięćdziesiątych została zaktualizowana do tego stopnia, że ilość kluczy podwoiła się i wyniosła 33 sztuki. Podobnie jak maszyny do pisania, działają one poprzez umieszczenie kartki papieru pod klawiszami i wybijanie na niej odpowiedniego symbolu. Ta maszyna stworzona została dla żmudnej pracy, w której nie ma miejsca na błędy!

Zdjęcie z Wikipedii.

Sejf Jacka Danielsa , 1911 rok.

Na pierwszy rzut oka może on wyglądać jak zwykły sejf, jednak w rzeczywistości podobno był on przyczyną śmierci słynnego gorzelnika whisky, Jacka Danielsa. Historia jest zbyt dziwna, by w nią uwierzyć. Zakłada się, że po zapomnieniu kombinacji do sejfu, Daniels kopnął sejf z frustracji.

Na jego nieszczęście, kopnął go tak mocno, że zranił się w palec u nogi. Można by pomyśleć, że nie jest to rzadkie zjawisko… poza tym, że jego palec u nogi został zakażony, a następnie pojawił się zgorzel, który w końcu go zabił! Przypuszczamy, że będziesz teraz uważniej myśleć swoim palcu u nogi, po tym jak następnym razem gdzieś sobie go zranisz. Mamy rację?

Zdjęcie z Wikimedia Commons.

Zestaw chirurga podczas wojny secesyjnej.

Bycie medykiem wojskowym nigdy nie jest łatwą pracą, ale wyobraź sobie, o ile trudniejsze musiało to być dla lekarzy, pracujących na pierwszej linii frontu wojny secesyjnej. Zestaw na zdjęciu wygląda na dość dobrze zaopatrzony, ale w wielu przypadkach medyk skończyłby z brakiem niezbędnych zapasów, aby zaspokoić zapotrzebowanie wszystkich pacjentów.

Ci przeciążeni medycy musieli zrobić wszystko, co było w ich mocy, by uratować jak największą liczbę osób – mając ograniczone środki w jednym z najbardziej krwawych konfliktów w historii Stanów Zjednoczonych.

Zdjęcie: Metropolitan Museum of Art/ Wikipedia.

500-letnia rzeźba w pudełku.

Ta piękna, ozdobna rzeźba jest niesamowita – wystarczy spojrzeć na nią, by dostrzec to jak dokładnie i precyzyjnie została ona wykonana. Możesz zobaczyć pióra na skrzydłach aniołów i łuski na skórach smoków, wyrzeźbione z dbałością o najmniejszy szczegół.

A jeśli przyjrzysz się jeszcze bliżej, możesz dostrzec szczegóły na mundurach żołnierzy. Ta miniatura wykonana w bukszpanie została wyrzeźbiona w Holandii w XVI wieku, czyli ponad 500 lat temu. Eksperci twierdzą, że tego rodzaju rzeźby zazwyczaj przedstawiały sceny biblijne i były wręczane jako podarunki dla niezwykle bogatych jednostek, jako symbol statusu w całej Holandii, a także w całej Europie.

Zdjęcie: Maribel Ponce Ixba / Wikipedia

Kolosalne głowy Olmeków, 900 lat p.n.e.

Te ogromne i niesamowite rzeźby są znane na całym świecie. W rzeczywistości uważa się, że te kolosalne konstrukcje zostały wykonane około 900 lat p.n.e. Znaleziono je w pobliżu San Lorenzo i La Venta. Szczególnie interesujące w tych rzeźbach jest to, jak wiele mogą nam one powiedzieć o tym starożytnym okresie w Meksyku.

Dają nam wspaniały wgląd w rysy twarzy ludzi żyjących w tamtym czasie, a także pokazują, że te cywilizacje miały większą zdolność do pracy z narzędziami, niż mogłoby się wydawać. Zdolność ta musiała być na bardzo wysokim poziomie, aby możliwe było ukształtowanie i transportowanie tych dzieł sztuki.

Zdjęcie z Imgur.

Maszyna do szycia, 1867 rok.

To piękne urządzenie jest jednym z najpopularniejszych i najgorętszych wynalazków w historii. Walter Hunt jako pierwszy wynalazł maszynę do szycia w 1832 roku i przez dwa lata rozwijał ją w swoim warsztacie na Amos Street w Nowym Jorku.

W 1834 roku stworzył on pierwszą maszynę, a przez następne 30 lat dodał i dopracował wiele nowych funkcji. Tak wiele osób próbowało skopiować te usprawnienia, że spory prawne dotyczące praw autorskich do maszyny do szycia były jednymi z najczęstszych w XIX wieku.

Zdjęcie z Wikimedia Commons.

Bochenek chleba, 79 rok n.e.

Ten niesamowity kawałek historii to doskonale zachowany bochenek chleba z piekarni w starożytnym Rzymie. Kiedy Wezuwiusz wybuchł w 79 roku, w ciągu kilku minut pokrył on całą wioskę Pompeje grubą warstwą stopionej skały.

Chociaż była to oczywiście straszna tragedia, jest to również fascynujące z historycznego punktu widzenia. Dzieje się tak, ponieważ przedmioty, znajdujące się pod skałami są w całości zachowane od dnia wybuchu, aż do dziś. Spójrz na to – bochenek chleba z tamtego pamiętnego dnia jest całkowicie nienaruszony i posiada nawet pieczęć piekarza!

Zdjęcie z Imgur.

Latarnia w kształcie nietoperza, 1930 rok.

Ta ozdobna latarnia jest naprawdę niezwykła – chociaż sprawia wrażenie nawiedzonej i jest straszna, ma ona także dziwny urok. Może to magia wampirów… Ten piękny fragment historii był prawdopodobnie używany jako rodzaj dekoracji na Halloween.

W przeciwieństwie do naszej obecnej tendencji do kupowania jednorazowych dekoracji, a następnie wyrzucania ich, te można było używać wielokrotnie. Bez względu na porę roku na pewno byśmy się trochę wystraszyli, po dotarciu do udekorowanego nimi domu – szczególnie w nocy.

Zdjęcie z Wikimedia Commons.

Pierścień jako zegar słoneczny i kompas, XVI wiek.

To, że zegarki zostały wynalezione dopiero w XIX wieku nie znaczy, że ludzie z przeszłości nie mieli własnych przenośnych urządzeń do pomiaru czasu. Ten pomysłowy pierścień to tak naprawdę zegar słoneczny i kompas, wykonane w całości ze złota. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz herb wyryty w metalu.

To nie był sprzęt dla wszystkich, tylko dla tych bardzo bogatych. Ten pierścień jest naprawdę interesujący, ponieważ pokazuje nam on to, jak bardzo ludzie w XVI wieku byli zainteresowani naukami przyrodniczymi i zrozumieniem świata.

Zdjęcie: Myrabella/ Wikipedia

Kombinezon do nurkowania, 1882 rok.

Ten dziwaczny skafander nie wygląda jak coś, co chciałoby się założyć przed wejściem do głębokiej wody. Sprawia on wrażenie sprzętu, bardzo ograniczającego swobodę ruchów.Waży również ponad 800 funtów, więc nie pomoże Ci unosić się na wodzie… a jego konstrukcja była zaprojektowana w ten sposób, że ​​przepuszczała dużo wody. Ale tak naprawdę w tamtym czasie ten kombinezon był bardzo zaawansowany!

Zawierał on 22 przeguby, czyli więcej niż kiedykolwiek wcześniej, a także 25 otworów widokowych z wnętrza skafandra. Chociaż może się to wydawać teraz przestarzałe, bez postępu takiego jak ten z przeszłości, nigdy nie opracowalibyśmy technologii, z której korzystamy obecnie.

Zdjęcie z Imgur.

Antyczny karawan.

Ten piękny powóz pochodzi z czasów wiktoriańskich i został wyprodukowany w Dreźnie, leżącym w Niemczech. W tamtych czasach niczym nadzwyczajnym było posiadanie bardzo ozdobnych środków transportu, zwłaszcza wagonów pogrzebowych, z których pomocą ludzie chcieli uhonorować śmierć swoich bliskich.

Miało się to odbyć z tak dużym splendorem, jak tylko było to możliwe. Jednak ten powóz byłby niezwykły nawet w tamtych czasach. Szklane drzwi i anioły wyryte po bokach nie były normalnymi cechami karawanów – ktokolwiek wykonał ten powóz pogrzebowy, naprawdę wyszedł poza oczekiwania tamtej epoki.

Zdjęcie z Imgur.

Rower strażacki, 1905 rok.

Czy słyszałeś kiedyś o rowerze strażackim? My też nie! Ale tak naprawdę na początku XX wieku strażacy nie jeździli dużymi ciężarówkami, które znamy dzisiaj. Wiele osób jeździło na rowerach, takich jak ten.

Jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz wąż zwinięty na środku. Można go było podłączyć do dowolnego źródła wody i wykorzystać do ugaszenia ognia. Posiada on również latarkę i łom, przydatne do poruszania się w ciemności i przedarcia się do budynków.

Zdjęcie z Imgur.

Odtwarzacz kaset, 1965 rok.

Zanim wynaleziono tę niesamowitą rzecz, trudno było słuchać muzyki podczas jazdy samochodem. Wyobraź sobie długą podróż bez doskonałej ścieżki dźwiękowej w tle – nie, dziękuję! Po tym wynalazku wszystko stało się dużo łatwiejsze dla kierowców o skłonnościach muzycznych. Ta maszyna została stworzona przez Lear Jet Corporation – firmę, która również produkuje prywatne odrzutowce!

Sprzęt ten odtwarzał 8-ścieżkowe wkładki, które były wczesną formą kaset. Po tym, jak Ford Motor Company zaczął oferować to w swoich samochodach w 1965 roku, RCA zaczęło wydawać muzykę na tych wkładkach. To się nazywa praca zespołowa!

Zdjęcie z Imgur.

Maszyny do Pinballa, 1968 rok.

Masz ochotę na wyzwanie? Każdy uwielbia dobrą grę na automacie do pinballa. Ale czy wiesz, że na wczesnych automatach do pinballa gra była o wiele trudniejsza? Pierwsze projekty miały płetwy skierowane na zewnątrz, w przeciwieństwie do dzisiejszych maszyn, w których wszystkie płetwy są skierowane do wewnątrz.

To sprawiało, że gra była bardzo trudna do grania – i dlatego porywała wyobraźnię wielu młodych ludzi, którzy desperacko chcieli ją wygrać! Te wczesne automaty do pinballa są obecnie uważane za klasyki i są dość rzadkimi przedmiotami kolekcjonerskimi.

Zdjęcie: Starysatyr/ Wikipedia.

Dymaxion czyli prototyp mikrobusu, 1938 rok.

Ten dziwacznie wyglądający samochód został zaprojektowany przez Buckminstera Fullera, amerykańskiego wynalazcę. Miało to miejsce na początku XX wieku. Konstruktor właśnie tak wyobrażał sobie samochody przyszłości! Swoje dzieło nazwał „dymaxionem”, ponieważ było to połączenie słów „dynamika”, „maksimum” i „napięcie”.

Fuller zbudował ręcznie pierwszą wersję tego samochodu na wystawę na Światowych Targach w Chicago, ale podczas podróży został on zniszczony przez – z pewnością w to nie uwierzysz – inny samochód! Zastanawiamy się, co Fuller pomyślałby teraz o swoim wynalazku, gdyby mógł zobaczyć, jak wyglądają rzeczywiste samochody dzisiejszych czasów.

Zdjęcie z Imgur.

Wiktoriańska broszka z motylem.

Ta piękna broszka ma kształt delikatnego motyla, dekorowanego jasnymi kamieniami. Biżuteria z epoki wiktoriańskiej jest bardzo interesująca, ponieważ mniej więcej w tym czasie style zaczęły się naprawdę klarować i różnicować. Wynikało to częściowo ze słynnego pierścienia, który królowa Wiktoria otrzymała od swojego ówczesnego narzeczonego, księcia Alberta, który później został jej mężem.

Pierścień księcia Alberta był wężem wykonanym z kamieni narodzin i zdecydowanie zainspirował on autora pięknej broszki, którą tu widzimy. Produkcja biżuterii znacznie rozwinęła się w tym okresie z powodu rewolucji przemysłowej, która sprawiła, że ​​tego rodzaju przedmioty stały się bardziej rozpowszechnione i przystępne cenowo.

Zdjęcie z Imgur.

Buty z dwoma obcasami, 1924 rok.

Te niesamowite buty powstały w czasach prohibicji, w których produkcja, sprzedaż i spożywanie alkoholu było zakazane w całych Stanach Zjednoczonych w latach 1920–1933. Producenci alkoholu z butonierów, znani jako „bimberowcy”, nieustannie unikali prób złapania ich przez FBI na gorącym uczynku.

Te buty to tylko jeden ze sposobów, w jaki starali się oni uniknąć wykrycia. Zostawiali oni za sobą coś, co wyglądało jak ślady krowich stóp, co sprawiało, że agenci FBI nie mogli odszukać ich śladów, znajdujących się na błotnistych polach!

Zdjęcie z Imgur.

Rozkładany kufer, używany na pokładzie parowca, 1800 rok.

Ta niesamowita walizka podróżna była nazywana kuferkiem parowym, ale nie dlatego, że spełniała jakąkolwiek funkcję parowania Twoich ubrań. Nie – ten poprzednik walizki nazywano tak, ponieważ był on często wykorzystywany do podróży na statkach parowych, czyli dla osób podróżujących w miejsca, oddalone od ich domów.

Ten genialny projekt łączy w sobie walizkę podróżną z pełnowymiarową komodą! Po złożeniu, wygląda jak zwykły futerał, ale rozkłada się do kształtu komody. Nie musisz rozpakowywać ubrań do szafy – one już tam są! Ten, który widzisz na zdjęciu jest tak fajny, że nie możemy zrozumieć, dlaczego nie jest już używany.

Zdjęcie: FPG/ Getty Images (109767807).

Samochody Forda w pomniejszeniu, 1953 rok.

Ta dziwna scena przedstawia dyrektorów Ford Automobile Company, próbujących wybrać kolory dla swojej następnej linii samochodów. Oczywiście tego typu rzeczy można teraz tworzyć na ekranie za pomocą technologii, ale w latach 50. nie mieli oni tak zaawansowanych metod.

W tamtych czasach musieli oni stworzyć modele każdego samochodu i pomalować je na sugerowane kolory. To niesamowite zdjęcie przedstawia menadżerów spacerujących wśród 70 modeli samochodów, próbujących zdecydować, który z kolorów preferują. To musiało być czasochłonne!

Zdjęcie z Imgur.

Wentylator w stylu Art Deco, lata 30. XX wieku.

Ten skomplikowany wachlarz jest doskonałym przykładem pięknego dzieła projektowego z epoki kultowego art deco. Wyobraź sobie, że natykasz się na coś tak pięknego, w sklepie z używanymi rzeczami lub na wyprzedaży bagażników samochodowych.

Wzięlibyśmy to bez namysłu! Projekty takie jak te były w tamtych czasach całkiem normalne, ale z biegiem lat zaczęliśmy stawiać na pierwszym miejscu praktyczność i łatwość produkcji, a nie dbałość o szczegóły przy tworzeniu każdego elementu dekoracji. Ten wentylator z pewnością sprawi, że poczujesz się ochłodzony i zachwycony na wiele sposobów!

Zdjęcie z Imgur.

Wiktoriańska winda, 1890 rok.

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do wind, prawda? Są one standardowym wyposażeniem większości budynków z dużą ilością pięter. Czy nie byłoby cudownie, gdyby współczesne windy były nadal tak ozdobne i piękne, jak ta tutaj z 1890 roku?

Pierwsza winda została zbudowana w 1854 roku. Elisha Grave Otis zademonstrował jej zastosowanie i pokazał, że konstrukcje te są zarówno praktyczne, jak i bezpieczne. Z pewnością nigdy nie wchodzilibyśmy po schodach, gdybyśmy mieli taką piękność w naszym budynku.

Zdjęcie: Lars-Göran/ Wikipedia.

Samochód marki Lincoln Zephyr, 1939 rok.

Lincoln Zephyr był wyróżniającym się samochodem od momentu, gdy go wprowadzono. Cechowało go unikalne połączenie luksusu i przystępnej ceny. Zbudowano go wkrótce po Wielkim Kryzysie. W tym okresie wielu ludziom w Ameryce udało się zachować część swojego majątku, ale nie na takim samym poziomie jak wcześniej.

Ten samochód był doskonałą okazją dla właścicieli samochodów do zainwestowania po kryzysie w coś, co wydawało się luksusowe, ale nie wymagało rozbijania banku. Produkcja linii samochodów Zephyr została zatrzymana podczas II wojny światowej, kiedy to wstrzymano całą produkcję samochodów. Po wojnie wznowiono produkcję, ale Zephyr nigdy więcej nie ujrzał światła dziennego.

Zdjęcie: Berthold Werner / Wikipedia

Miasto Petra, czyli ruiny miasta Nabatejczyków z III wiek p.n.e.

Ten niesamowity element architektury jest tylko częścią całego starożytnego miasta, które zostało zbudowane ze skały w III wieku p.n.e. – to było ponad 2000 lat temu! Starożytni Nabatejczycy byli plemieniem arabskich nomadów z pustyni Negew, którzy ostatecznie osiedlili się w dzisiejszej Jordanii.

Niezwykle utalentowani budowniczy stworzyli całe miasto Petra, wykuwając je w piaskowcu – całkowicie ręcznie. Niestety, duża część tego niesamowitego miasta została zburzona podczas trzęsienia ziemi w 555 roku. Jednakże, budynki, które przetrwały są zadziwiającym widokiem aż do dziś.

Zdjęcie: Imgur

Buty szpiega, II wojna światowa.

Te niesamowite buty wyglądają jak produkt z szalonego filmu. W rzeczywistości były one używane przez szpiegów alianckich podczas drugiej wojny światowej. Zakładali je oni po to, by uniknąć wykrycia przez nazistów.

Prawdopodobnie były one zainspirowane krowimi butami bimbrowników, które widzieliśmy wcześniej. Te niezwykłe buty odwracają ślad pozostawiony przez podeszwy. Dzięki temu ślady te wyglądają tak, jakby osoba szła w przeciwnym kierunku. Te buty zostały stworzone przez bardzo kreatywnego projektanta. Pokazują nam one to, jak daleko posunęli się szpiedzy, by zgubić przeciwników i zdobyć kluczowe sekrety podczas wojny.

Zdjęcie via Imgur

Ramię Statuy Wolności, 1876 rok.

Co za niesamowity widok! Kiedy Francuzi zbudowali Statuę Wolności jako prezent dla narodu amerykańskiego, była ona transportowana przez oceany w oddzielnych częściach. Kiedy wszystkie elementy dotarły do ​​Ameryki, projektant posągu, Eugène Emmanuel Viollet-le-Duc, musiał je przechowywać w różnych częściach w całym kraju, próbując zebrać pieniądze na ich ponowne złożenie. Ramię posągu zostało umieszczone w Madison Square Park w Nowym Jorku i przebywało tam od 1876 do 1882 roku.

Browar Carlsberg, 1901 rok.

Ten niesamowity budynek mieścił niegdyś w sobie słynny browar Carlsberg. Jest on położony w Kopenhadze, w Danii. Pochodzący z 1901 roku Ny Carlsberg chciał, aby budynek jego browaru był równie imponujący, jak samo piwo.

Zdecydował się więc na ozdobienie boków swojego budynku tymi niesamowitymi i kolosalnymi słoniami.Szczególnie interesujące w tych słoniach jest to, że mają one wyryte swastyki na bokach. W 1901 roku swastyki były symbolem szczęścia, a z nazistami kojarzyły się dopiero lata później.

Szok! Kucharz Magdy Gessler przyznał się do strasznej zbrodni

Tomasz B. był kucharzem, który pracował w restauracji Magdy Gessler, "U Fukiera" na warszawskiej Starówce. Mężczyzna brutalnie zamordował swojego kolegę.

Nie żyje znany profesor

Nie żyje profesor Tomasz Wesołowski, biolog z Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 70. zainicjował trwające do dziś badania ptaków i ekosystemów Puszczy Białowieskiej....

Tragedia! Nie żyją 2 osoby

Mieszkańcy ponad 500 miejscowości na Ukrainie nie mają prądu w związku z przechodzącymi przez kraj burzami - poinformowały w poniedziałek władze. We...

Gdynia: Antyszczepionkowcy zaatakowali szczepionkobus stojący na bulwarze

Antyszczepionkowcy zaatakowali szczepionkobus stojący na bulwarze w Gdyni. Grupa kilkunastu osób otoczyła pojazd i krzyczała: "Jesteście zabójcami" oraz "Jesteście dziećmi doktora Mengele"....

Prezydent oszukuje?! ,,Nie powiedzieliśmy ludziom części prawdy”

Ustępujący prezydent Iranu Hasan Rowhani przyznał w niedzielę w przemówieniu transmitowanym w państwowej telewizji, że jego gabinet nie powiedział "części prawdy" obywatelom...

Kierowca autobusu przejechał kobietę! Ofiara nie żyje

31-letni kierowca miejskiego autobusu, który w sobotę rano przejechał w Katowicach 19-letnią dziewczynę, został w niedzielę doprowadzony do prokuratury, gdzie będzie składał...