sobota, 2 lipca, 2022

Historyczne fakty o których nie mówili w szkole, a powinien znać je każdy

Kochał psy, zabijał ludzi

Mało kto wie, ale Adolf Hitler uwielbiał psy. Mężczyzna w 1941 roku dostał od swojego bliskiego współpracownika, psa rasy owczarek niemiecki. Hitler nazwał psa Blondi i był dla niej cudownym właścicielem. Suczka jeździła z nim nawet na spotkania polityczne. Kiedy twórca nazistowskiego reżimu totalitarnego podjął w 1945 roku decyzję o samobójstwie, również chciał pozbawić psa życia. Mężczyzna podał Blodni trutkę, która doprowadziła do jej śmierci.

historyczne fakty

Atak królików

Napoleon Bonaparte, został kiedyś zaatakowany przez hordę królików! Pewnego dnia poprosił o zorganizowanie polowania na króliki dla niego i jego współpracowników. Kiedy króliki zostały wypuszczone z klatek, nagle zaczęły napastować Bonapartego.

historyczne fakty

Od prostytutki do pirata

Najbardziej utytułowanym piratem w historii świata była dama o imieniu Ching Shih. Była prostytutką w Chinach, dopóki dowódca Floty Czerwonej Flagi nie kupił jej i nie poślubił. Mąż uważał ją za równą sobie, dlatego została aktywnym dowódcą piratów we flocie.


historyczne fakty

Wszystko przez kalendarz…

W 1908 roku w Londynie odbyły się Igrzyska Olimpijskie, na które Reprezentacja Olimpijska Imperium Rosyjskiego przyjechała z kilkunastodniowym opóźnieniem. Powodem tego był kalendarz juliański, który obowiązywał w Rosji.

historyczne fakty

„Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba”

Przy pisaniu powieści ,,Ferdydurke”, Gombrowiczowi pomagała jego pokojówka, która przyczyniła się do napisania sparafrazowanych słów. Dokładnie chodzi końcowe cytat, który brzmiał: „Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba”.

historyczne fakty

To dopiero lekarstwo

Ketchup był sprzedawany w latach trzydziestych XIX wieku jako lekarstwo. W 1834 roku został sprzedany na rozstrój żołądka przez lekarza Johna Cooka z Ohio. Jako dodatek do dań, ketchup został spopularyzowany dopiero pod koniec XIX wieku.

historyczne fakty

Wiśnie+mleko=śmierć

Zachary Taylor zmarł z powodu przedawkowania wiśni. Prezydent 4 lipca 1850 roku zjadł zbyt dużą ilość wiśni i wypił mleko tuż po skonsumowaniu owoców. Mężczyzna zmarł 9 lipca na zapalenie żołądka i jelit. Uważa się, że spowodował to kwas zawarty w wiśniach wraz z mlekiem.

historyczne fakty

Worki też były modne

Podczas Wielkiego Kryzysu ludzie nie mieli pieniędzy, aby kupować nowe ubrania dlatego zaczęli używać worków po mące, ziemniakach i wszystkiego co było z płótna. Ze względu na ten trend dystrybutorzy żywności zaczęli kolorować swoje worki, aby pomóc ludziom pozostać nieco modnymi.

historyczne fakty

Fetysz francuskiego męża stanu

Napoleon Bonaparte miał wiele dziwnych fetyszy. Jednym z nich był zakaz mycia się Marii Walewskiej kilka dni przed jego przyjazdem.

historyczne fakty

(Nie)poważne zachowanie

Wolna elekcja to nie tylko wybór monarchy nieprzestrzegający zasad sukcesji dynastycznej, ale również jedna, wielka impreza. Szlachta przyjeżdżała pod Warszawę nawet kilka tygodni wcześniej, aby jak najwięcej wypić trunków.

historyczne fakty

Prezydent terrorystą

Polski prezydent był terrorystą. Ignacy Mościcki w młodości planował zamach. Specjalnie wziął ślub, aby jego żona pomagała mu skręcać bomby. Na szczęście do tragedii nie doszło, ponieważ cesarska Ochrona zobaczyła co knuje Mościcki.

historyczne fakty

Kleopatra VII nie pochodziła z Egiptu

Wbrew temu, co uczyli nas na lekcjach historii, ostatnia królowa Egiptu nie urodziła się w tym państwie. Historycy twierdzą, że Kleopatra VII była Greczynką. Kobieta była potomkiem Macedońskiego generała Aleksandra Wielkiego Ptolemeusza.

historyczne fakty

Działanie moczu

Starożytni Rzymianie często używali nieświeżego moczu do płukania ust. Głównym składnikiem moczu jest amoniak, który działa jak silny środek czyszczący. Mocz stał się tak poszukiwany, że Rzymianie zaczęli nim handlować.

historyczne fakty

Galopujący krokodyl

100 milionów lat temu Sahara była zamieszkana przez galopujące krokodyle. Wtedy była ona bujną oazą pełną życia i drapieżników. W 2009 roku łowcy skamieniałości znaleźli szczątki krokodyli, które miały duże nogi lądowe i były w stanie galopować po ziemi z zawrotną prędkością!

historyczne fakty

To nie było 4 lipca

4 lipca nie jest prawdziwym amerykańskim dniem niepodległości. Właściwie jest to 2 lipca, ponieważ właśnie wtedy Drugi Kongres Kontynentalny w Filadelfii głosował za przyjęciem uchwały o niepodległości. Jednak 4 lipca Kongres przyjął oficjalną Deklarację Niepodległości, a większość podpisała ją dopiero w sierpniu.

historyczne fakty

A mógł zostać prezydentem…

Fizyk teoretyczny i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, Albert Einstein dostał pewnego dnia ofertę bycia głową państwa Izreala. Naukowiec z nieznanych przyczyn odmówił pełnienia funkcji prezydenta.

historyczne fakty

Był prezydentem i barmanem

Lincoln był mistrzem wrestlingu, ale także licencjonowanym barmanem. W 1833 roku szesnasty prezydent otworzył bar Berry and Lincoln ze swoim przyjacielem Williamem F. Berry w New Salem w stanie Illinois. Bar został ostatecznie zamknięty, gdy Berry, alkoholik, skonsumował większość zapasów sklepu.

historyczne fakty

Czyngis-chan kontra ZSRR

Związek Radziecki próbował zgasić pamięć o Czyngis-chanie. Podczas rządów sowieckich pod koniec XX wieku samo wspomnienie imienia wielkiego mongolskiego zdobywcy było zbrodnią przeciwko ZSRR. Sowieci usunęli jego historię ze szkolnych podręczników i zakazali wyjazdu do jego rodzinnego miasta Khentii.

historyczne fakty

Edison złodziejem

Chociaż Edison miał zdumiewające 1093 patenty, większość z nich nie była jego własnym pomysłem. Prawie wszystkie z nich ukradł. Chociaż uzyskał patent na żarówkę w 1880 roku, prawdziwym wynalazcą był Warren de la Rue, brytyjski astronom i chemik, który stworzył pierwszą żarówkę czterdzieści lat przed Edisonem.

historyczne fakty

,,Stek wolności”

Podczas II wojny światowej Amerykanie nazywali hamburgery „stekami wolności”. To dlatego, że „hamburger” brzmiał zbyt niemiecko.

historyczne fakty

Walt Disney nie narysował Myszki Miki

Chociaż Walt Disney wpadł na pomysł Myszki Miki i podkładał również głos to obrazy zostały stworzone przez animatora Ub Iwerks, który to wymyślił wszystkie kultowe postacie i ich zachowania w naszych ulubionych bajkach.

historyczne fakty

Niełatwa sprawa

W Ameryce Kolonialnej niewolnicy mogli wywalczyć wolność w drodze procesów sądowych. Chociaż szanse na powodzenie były niewielkie, wygrana w sądzie oznaczała, że taka osoba była od tamtego momentu obywatelem. Ponieważ niewolnicy często nie mieli nazwisk i go potrzebowali to nierzadko otrzymywali po prostu nazwisko „Freeman”.

historyczne fakty

Walt Disney będzie jeszcze żył?

Walt Disney zmarł w 1966 roku i istnieje szeroko rozpowszechniony mit, że jego ciało zostało zamrożone kriogenicznie w nadziei, że gdy technologia rozwinie się dostatecznie, zostanie ożywiony. Cóż Disney został skremowany, dlatego nie jest możliwe, aby został on zamrożony.

historyczne fakty

Aż musieli zmienić miejsce

Hollywood przeniosło się z Nowego Jorku do Los Angeles, aby uniknąć nowych pomysłów Edisona. Wynalazca miał patenty na ponad 1000 różnych rzeczy, w tym na większość technologii potrzebnych do tworzenia wysokiej klasy filmów. Tak więc niezależni filmowcy przenieśli się do Kalifornii, do części kraju, gdzie sędziowie nie byli tak przyjaźni dla Edisona i jego patentów.

historyczne fakty

Aż 5000 ton bomb

4% plaż Normandii to odłamki pocisków, bomb i metali. Szacuje się, że ponad 5000 ton bomb zostało zrzuconych w czasie historycznego lądowania w Normandii. Naukowcy, którzy badali piasek na plażach znaleźli mikroskopijne fragmenty odłamków z czasów II wojny światowej.

historyczne fakty

Ale ich oszukali…

Podczas I wojny światowej Francuzi zbudowali „fałszywy Paryż”. ,,Miasto” zostało stworzone jako środek do zrzucania bomb przez niemieckich pilotów myśliwców latających nad francuskim niebem.

historyczne fakty

Generał Joseph Hooker i armia prostytutek

Generał Joseph Hooker zapisał na się kartach historii z bardzo nietypowym zachowaniem. Bowiem mężczyzna swoim żołnierzom, aby byli spełnieni seksulanie przywoził prostytutki. To właśnie dla tego jego nazwisko jest synonimem najstarszego zawodu świata.

historyczne fakty

Oznaka męskości

W starożytnej Grecji noszenie spódnic było męskie. Grecy uważali spodnie za zniewieściałe i szydzili z każdego mężczyzny, który je nosił.

historyczne fakty

Kolumb nie był pierwszy

Wikingowie byli pierwszymi ludźmi, którzy odkryli Amerykę. Pół tysiąca lat przed Krzysztofem Kolumbem, wódz Wikingów Leif Eriksson z Grenlandii wylądował na wyspie Nowa Fundlandia w roku 1000 naszej ery. Wikingowie pod wodzą Leifa Erikssona osiedlili także Labrador.

historyczne fakty

Warunek konieczny do spełnienia to ,,zamilknięcie”

Polska przyznała kobietom prawo w głosowaniu tuż po ogłoszeniu niepodległości w 1918 roku. Wiele osób potwierdza to że, aby kobiety dostały prawo kilka dni wcześniej protestowy pod budynkiem Piłsudskiego. Po jakimś czasie mąż stanu miał tak dość pisków i krzyków kobiet, że wyszedł i powiedział, iż da im owe prawo tylko warunkiem koniecznym do spełnienia jest ich pójście do domu i zamilknięcie.

historyczne fakty

Andrzej Duda obawia się najgorszego? Prezydent przygotowuje wojsko

Prezydent Andrzej Duda i szef MON przekazali, że Wojsko Polskie zostanie znacząco poszerzone. Szczególnie zabezpieczone zostaną wschodnie rejony kraju. 

Ważne zmiany dla kierowców. Powstał projekt

Do historii przechodzi nalepka naklejana na szybę z przodu samochodu. Projekt ustawy opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji przewiduje rezygnację z jej...

Tragiczna śmierć znanego sportowca. 21-latek został zastrzelony

Nie żyje Darius Lee - podały amerykańskie media. Wschodząca gwiazda koszykówki nie miała skończonych nawet 22 lat. Chłopak zginął w strzelaninie w...

Łukaszenka włączy się do wojny? Kontrole w zachodnich obwodach Ukrainy

Białoruska opozycja znajdująca się w Polsce donosi, że istnieje coraz większe ryzyko, że Łukaszenka włączy się do wojny. Prezydent na Białoruś ściąga...

Papież Franciszek abdykuje? Nadzwyczajny zjazd kardynałów

Nie cichną pogłoski o możliwej abdykacji papieża Franciszka. Przebywający w Watykanie korespondenci donoszą o ogromnej liczbie kardynałów w mieście. Zastanawia także fakt...

Tadeusz Gołębiewski nie żyje. Polski milioner zmarł w wieku 79 lat

- Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, założyciel sieci hoteli oraz fabryki cukierniczej. Zmarł we wtorek - poinformowała Agnieszka Gawińska, która odpowiedzialna jest za...