środa, 20 stycznia, 2021
Godzinnik.pl Nauka Geoinżynieria klimatu, może zmniejszyć ryzyko jego zmian

Geoinżynieria klimatu, może zmniejszyć ryzyko jego zmian

Geoinżynieria aerozoli stratosferycznych polega na tym, że dodanie warstwy cząstek aerozolu do górnej atmosfery może ograniczyć zmiany klimatu spowodowane przez gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla.

   Poprzednie badania pokazują, że geoinżynieria słoneczna mogłaby zostać osiągnięta przy użyciu komercyjnie dostępnych technologii samolotów, aby dostarczyć cząstki kosztem kilku miliardów dolarów rocznie i zmniejszyć średnie globalne temperatury. Pozostaje jednak pytanie, czy takie podejście może zmniejszyć poważne zagrożenia klimatyczne na poziomie regionalnym. To znaczy, czy może zmniejszyć zmiany dostępności wody w poszczególnych regionach lub ekstremalne temperatury?

   Wyniki nowego badania przeprowadzonego przez UCL i naukowców z Harvardu sugerują, że nawet prymitywna metoda, taka jak wstrzykiwanie dwutlenku siarki do stratosfery, może zmniejszyć wiele ważnych zagrożeń klimatycznych bez pogorszenia jakiegokolwiek regionu.

   Odkrycia, opublikowane dzisiaj w Environmental Research Letters, wykorzystały wyniki zaawansowanej symulacji geoinżynierii aerozoli stratosferycznych w celu oceny, czy to podejście może zrównoważyć lub pogorszyć skutki zmian klimatu na całym świecie. Zbadano także różnicę tych efektów w różnych scenariuszach temperaturowych.

   Zespół odkrył, że zmniejszenie o połowę ocieplenia poprzez dodanie aerozoli do stratosfery może złagodzić poważne zagrożenia klimatyczne w prawie wszystkich regionach. Zaobserwowali zaostrzenie skutków zmian klimatu tylko w bardzo niewielkiej części obszarów lądowych.

   Główny autor, profesor Peter Irvine (UCL Earth Sciences), powiedział: „Większość badań koncentruje się na scenariuszu, w którym geoinżynieria słoneczna równoważy całe przyszłe ocieplenie. Chociaż znacznie zmniejsza to ogólną zmianę klimatu, pokazujemy, że w niektórych symulacjach idzie ona zbyt daleko, szacuje, że około 9% powierzchni lądu doświadcza większych zmian klimatu, tj. obserwuje się nasilenie skutków zmian klimatu.

   „Jeśli jednak zamiast tego kompensowana jest tylko połowa ocieplenia, odkryjemy, że geoinżynieria aerozoli stratosferycznych mogłaby nadal ogólnie ograniczyć zmiany klimatu, ale zaostrzyłaby tylko zmiany na 1,3% powierzchni lądu”.

   Zespół podkreśla, że ​​geoinżynieria słoneczna leczy jedynie objawy zmian klimatu, a nie ich zasadniczą przyczynę, jaką jest gromadzenie się CO2 i innych gazów cieplarnianych w atmosferze. Należy go zatem traktować jako uzupełniające podejście do redukcji emisji jako sposób na przeciwdziałanie zmianom klimatu.

   Badanie jest kontynuacją artykułu opublikowanego w zeszłym roku w Nature Climate Change, który pokazał podobne wyniki, gdy geoinżynieria słoneczna została przybliżona poprzez zwykłe przygaszenie słońca. To wcześniejsze badanie nasuwa pytanie: czy wyniki potwierdziłyby bardziej realistyczną symulację z zastosowaniem wstrzykiwania dwutlenku siarki, najprostszej znanej metody geoinżynierii słonecznej.

   „Nasze wyniki sugerują, że przy stosowaniu we właściwej dawce i przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych geoinżynieria aerozoli stratosferycznych może być przydatna w zarządzaniu skutkami zmian klimatu. Jednak wciąż istnieje wiele niepewności co do potencjalnych skutków geoinżynierii aerozoli stratosferycznych i nie tylko potrzebne są badania, aby dowiedzieć się, czy ten pomysł jest naprawdę wykonalny ”- dodaje dr Irvine.

   Zespół wykorzystał dane z Geoengineering Large Ensemble Study, w którym wykorzystano zaawansowany model chemiczno-chemiczny klimatu do symulacji reakcji klimatu na hipotetyczne rozmieszczenie geoinżynierii aerozoli stratosferycznych. W tym badaniu modelowym dwutlenek siarki został uwolniony na różnych szerokościach geograficznych w tropikach, aby wytworzyć warstwę aerozoli dostrojoną do utrzymania stałej temperatury w ekstremalnym scenariuszu globalnego ocieplenia.

   Badacze skupili się na zmianach średniej i ekstremalnej temperatury, zmianach dostępności wody i zmianach ekstremalnych opadów, tj. zmiennych klimatycznych, które determinują kluczowe zagrożenia klimatyczne.

   Poprzednie prace sugerowały, że geoinżynieria aerozoli stratosferycznych może prowadzić do znacznego osłabienia monsunów i nasilenia suszy. Jednak autorzy stwierdzili, że w regionach, w których ocieplenie o połowę, za pomocą geoinżynierii aerozoli stratosferycznych, zaostrzyło zmianę i zwiększyło dostępność wody. 

   Profesor David Keith (Harvard’s Engineering and Applied Sciences and Kennedy school), powiedział: „Wczesne badania z modelami klimatu konsekwentnie pokazują, że jednolita przestrzenna modyfikacja promieniowania słonecznego może znacznie zmniejszyć ryzyko klimatyczne w połączeniu z redukcją emisji. Ale czy powinniśmy ufać modele? Niepewności są głębokie i żaden pojedynczy wynik nie jest godny zaufania, ale ten dokument jest krokiem w kierunku bardziej realistycznego modelowania od iniekcji po oddziaływanie regionalne ”.

   Zespół bada obecnie bardziej szczegółowo przewidywane skutki geoinżynierii aerozoli stratosferycznych na obieg wody, aby spróbować zrozumieć potencjalne korzyści i zagrożenia dla społeczeństwa i ekosystemów.

Jacek Sasin trafił do szpitala! Jest gorzej niż przypuszczał

Wicepremier Jacek Sasin jest rekordzistą. Nie tylko jeśli chodzi o pieniądze, które wydał na wybory, które się nie odbyły, ale także w...

Policjanci mają dosyć Kaczyńskiego! Tajemnice ochrony prezesa PiS

Jarosław Kaczyński jest jedną z najlepiej chronionych osób w Polsce. Nawet prezydent czy premier nie mają takiej obstawy. Pod jego domem na...

Tragiczny finał kuligu! 15-latka walczy o życie

W Adamowie, pod Elblągiem doszło do tragicznych wydarzeń. Niewinna zabawa na śniegu skończyła się makabrycznie. Nieodpowiedzialny dorosły nie zadbał o bezpieczeństwo dzieci...

Nie żyje syn supermodelki i milionera! Znamy przyczynę śmierci

Zmarł syn znanej supermodelki Stephanie Seymour i milionera Petera Branta. Miał zaledwie 24 lata, był młodym chłopakiem z marzeniami i planami na...

Małgorzata Gersdorf ma koronawirusa. Leczy się w kontrowersyjny sposób

Była pierwsza prezes Sądu Najwyższego od tygodnia choruje na COVID-19. Leczy się w kontrowersyjny sposób, który nie każdy pochwala. Lek został dla...

Tragedia! Nie żyje legenda polskiej estrady

Nie żyje legendarna piosenkarka polskiej estrady. Jest to ogromna strata dla jej fanów oraz miłośników muzyki. O jej śmierci poinformował prezydent Bielska-Białej....