wtorek, 13 kwietnia, 2021
Godzinnik.pl Nauka Geoinżynieria klimatu, może zmniejszyć ryzyko jego zmian

Geoinżynieria klimatu, może zmniejszyć ryzyko jego zmian

Geoinżynieria aerozoli stratosferycznych polega na tym, że dodanie warstwy cząstek aerozolu do górnej atmosfery może ograniczyć zmiany klimatu spowodowane przez gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla.

   Poprzednie badania pokazują, że geoinżynieria słoneczna mogłaby zostać osiągnięta przy użyciu komercyjnie dostępnych technologii samolotów, aby dostarczyć cząstki kosztem kilku miliardów dolarów rocznie i zmniejszyć średnie globalne temperatury. Pozostaje jednak pytanie, czy takie podejście może zmniejszyć poważne zagrożenia klimatyczne na poziomie regionalnym. To znaczy, czy może zmniejszyć zmiany dostępności wody w poszczególnych regionach lub ekstremalne temperatury?

   Wyniki nowego badania przeprowadzonego przez UCL i naukowców z Harvardu sugerują, że nawet prymitywna metoda, taka jak wstrzykiwanie dwutlenku siarki do stratosfery, może zmniejszyć wiele ważnych zagrożeń klimatycznych bez pogorszenia jakiegokolwiek regionu.

   Odkrycia, opublikowane dzisiaj w Environmental Research Letters, wykorzystały wyniki zaawansowanej symulacji geoinżynierii aerozoli stratosferycznych w celu oceny, czy to podejście może zrównoważyć lub pogorszyć skutki zmian klimatu na całym świecie. Zbadano także różnicę tych efektów w różnych scenariuszach temperaturowych.

   Zespół odkrył, że zmniejszenie o połowę ocieplenia poprzez dodanie aerozoli do stratosfery może złagodzić poważne zagrożenia klimatyczne w prawie wszystkich regionach. Zaobserwowali zaostrzenie skutków zmian klimatu tylko w bardzo niewielkiej części obszarów lądowych.

   Główny autor, profesor Peter Irvine (UCL Earth Sciences), powiedział: „Większość badań koncentruje się na scenariuszu, w którym geoinżynieria słoneczna równoważy całe przyszłe ocieplenie. Chociaż znacznie zmniejsza to ogólną zmianę klimatu, pokazujemy, że w niektórych symulacjach idzie ona zbyt daleko, szacuje, że około 9% powierzchni lądu doświadcza większych zmian klimatu, tj. obserwuje się nasilenie skutków zmian klimatu.

   „Jeśli jednak zamiast tego kompensowana jest tylko połowa ocieplenia, odkryjemy, że geoinżynieria aerozoli stratosferycznych mogłaby nadal ogólnie ograniczyć zmiany klimatu, ale zaostrzyłaby tylko zmiany na 1,3% powierzchni lądu”.

   Zespół podkreśla, że ​​geoinżynieria słoneczna leczy jedynie objawy zmian klimatu, a nie ich zasadniczą przyczynę, jaką jest gromadzenie się CO2 i innych gazów cieplarnianych w atmosferze. Należy go zatem traktować jako uzupełniające podejście do redukcji emisji jako sposób na przeciwdziałanie zmianom klimatu.

   Badanie jest kontynuacją artykułu opublikowanego w zeszłym roku w Nature Climate Change, który pokazał podobne wyniki, gdy geoinżynieria słoneczna została przybliżona poprzez zwykłe przygaszenie słońca. To wcześniejsze badanie nasuwa pytanie: czy wyniki potwierdziłyby bardziej realistyczną symulację z zastosowaniem wstrzykiwania dwutlenku siarki, najprostszej znanej metody geoinżynierii słonecznej.

   „Nasze wyniki sugerują, że przy stosowaniu we właściwej dawce i przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych geoinżynieria aerozoli stratosferycznych może być przydatna w zarządzaniu skutkami zmian klimatu. Jednak wciąż istnieje wiele niepewności co do potencjalnych skutków geoinżynierii aerozoli stratosferycznych i nie tylko potrzebne są badania, aby dowiedzieć się, czy ten pomysł jest naprawdę wykonalny ”- dodaje dr Irvine.

   Zespół wykorzystał dane z Geoengineering Large Ensemble Study, w którym wykorzystano zaawansowany model chemiczno-chemiczny klimatu do symulacji reakcji klimatu na hipotetyczne rozmieszczenie geoinżynierii aerozoli stratosferycznych. W tym badaniu modelowym dwutlenek siarki został uwolniony na różnych szerokościach geograficznych w tropikach, aby wytworzyć warstwę aerozoli dostrojoną do utrzymania stałej temperatury w ekstremalnym scenariuszu globalnego ocieplenia.

   Badacze skupili się na zmianach średniej i ekstremalnej temperatury, zmianach dostępności wody i zmianach ekstremalnych opadów, tj. zmiennych klimatycznych, które determinują kluczowe zagrożenia klimatyczne.

   Poprzednie prace sugerowały, że geoinżynieria aerozoli stratosferycznych może prowadzić do znacznego osłabienia monsunów i nasilenia suszy. Jednak autorzy stwierdzili, że w regionach, w których ocieplenie o połowę, za pomocą geoinżynierii aerozoli stratosferycznych, zaostrzyło zmianę i zwiększyło dostępność wody. 

   Profesor David Keith (Harvard’s Engineering and Applied Sciences and Kennedy school), powiedział: „Wczesne badania z modelami klimatu konsekwentnie pokazują, że jednolita przestrzenna modyfikacja promieniowania słonecznego może znacznie zmniejszyć ryzyko klimatyczne w połączeniu z redukcją emisji. Ale czy powinniśmy ufać modele? Niepewności są głębokie i żaden pojedynczy wynik nie jest godny zaufania, ale ten dokument jest krokiem w kierunku bardziej realistycznego modelowania od iniekcji po oddziaływanie regionalne ”.

   Zespół bada obecnie bardziej szczegółowo przewidywane skutki geoinżynierii aerozoli stratosferycznych na obieg wody, aby spróbować zrozumieć potencjalne korzyści i zagrożenia dla społeczeństwa i ekosystemów.

Tajemnicze zaginięcie biskupa! Nikt nie wie gdzie przebywa

Jakiś czas temu biskup został wysłany na przymusową emeryturę, jednak mężczyzna zniknął bez śladu. Nikogo nie poinformował gdzie będzie przebywał, ani nie...

Nie żyje kolejny, znany uczestnik „ZŁOMOWISKO PL”

W ostatnim czasie zmarło kilku uczestników ,,Złomowisko PL''. Dzisiaj internet obiegła kolejna, smutna wiadomość, ponieważ nie żyje jeden z najpopularniejszych złomiarzy z...

Strzelanina przed szpitalem! Są ofiary

Do tragedii doszło pod jednym ze szpitali w Paryżu. Według świadków wyglądało to na ,,egzekucję'', a zabójca uciekł z miejsca zdarzenia.

Wzruszające chwile na pogrzebie Krzysztofa Krawczyka

W sobotę odbył się pogrzeb Krzysztofa Krawczyka. Uroczystość była bardzo wzruszająca. Żona zmarłego nie kryła swojej rozpaczy. Pogrzeb...

Nie żyje światowa gwiazda! Miał raka

Nie żyje słynny aktor. Wszyscy kojarzymy go z "Rodziny Soprano". Mężczyzna miał 64 lata. Niestety przegrał walkę z rakiem.

Nie żyje 17-latka! Do wanny wpadł jej podłączony do ładowarki telefon

Doszło do tragicznej śmierci 17-latki z województwa pomorskiego. Dziewczyna postanowiła się wykąpać, a niedaleko był podłączony telefon do ładowania.
geoinżynieria klimatu
Maryla Rodowicz jest niekwestionowaną gwiazdą polskiej estrady. Wokalistka nie przerwanie od ponad 50 lat występuje i zachwyca swoich fanów. Szczepionka na COVID-19 Tuż przed świętami wielkanocnymi Maryla Rodowicz doczekała się na swoją kolej, aby zaszczepić się przeciwko COVID-19. Piosenkarka podzieliła się ze swoimi fanami smutnymi wieściami. Okazuje się, że...