poniedziałek, 14 czerwca, 2021
Godzinnik.pl Kultura Kiedy będą otwarte kina?

Kiedy będą otwarte kina?

Kiedy będą otwarte kina? Minister kultury prof. Piotr Gliński zabrał głos w sprawie drugiego etapu znoszenia restrykcji wywołanych epidemią koronawirusa. Jest to niezwykle ważna informacja, gdyż wszystkie instytucje kulturalne prowadzące działalność w Polsce, zostały zamknięte w połowie marca.

Prof. Piotr Gliński  w swojej wypowiedzi odniósł się również do budzącego kontrowersje pomysłu nałożenia dodatkowych opłat na serwisy streamingowe, a także mającego długą tradycję i cieszącym się dużym uznaniem na świecie Konkursem Chopinowskim.

Kiedy będą otwarte kina?

Restrykcyjne decyzje rządu podjęte w pierwszym kwartale tego roku, wywołały duże zamieszanie w świecie kultury. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców wstrzymano działalność wszystkich instytucji kulturalnych, których praca, mogłaby spowodować rozprzestrzenianie się groźnego dla zdrowia i życia koronawirusa. Brak szczegółowych informacji dotyczących sposobu, który umożliwiłby zażegnanie kryzysu w świecie kultury, spotkał się z krytyką ze strony twórców.

Kiedy będą otwarte kina?

 Na szczęście w związku z wprowadzeniem drugiego etapu odmrażania polskiej gospodarki, Minister kultury stwierdził, iż istnieje duża szansa na to, aby na przestrzeni kilku najbliższych tygodni, swoją pracę wznowiły kina studyjne, a także nowość na polskim rynku – kina samochodowe: ,,Podobnie będzie z kinami, być może kina samochodowe będzie można otworzyć dość szybko” – stwierdził. 

Nadzieje te mają bezpośredni związek z otwarciem czwartego maja muzeów, galerii, bibliotek oraz archiwów. Stopniowe wznawianie pracy kolejnych podmiotów, według ministra odbywać sie będzie we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, i uzależnione będzie od liczby nowych przypadków zachorowań na wirusa.

Z czego utrzymywane są kina studyjne?

Kina studyjne są w niezwykle trudnej sytuacji. Nastawione na widza, często utrzymują się nie sprzedaży biletów, ale organizowania szeregu przedsięwzięć, których celem jest zaangażowanie Polaków w uczestnictwo w kulturze. Warsztaty, prelekcje,  spotkania poetyckie, to tylko niektóre z prowadzonych przez nie inicjatyw.

Niewielkie i niezwykle klimatyczne jednostki , nierzadko powstały dziesiątki lat temu i na stałe wpisały się w świadomość mieszkańców miasta, a także stały się integralną częścią kultury w Polsce.  Co prawda prof. Gliński nie podał daty otwarcia kin studyjnych, niemniej jednak dał Polakom nadzieję,  na powrót do normalności.  

Kontrowersje wywołane pomysłem o składkowaniu VOD

VOD, czyli wideo na życzenie w dobie koronawirusa stało się jedynym medium, które umożliwia obcowanie ze światem kultury. Ministerstwo uznało, iż opłata za korzystanie z internetowego serwisu mogłaby wspomóc w przyszłości rozwój polskiego kina.

Według ustaleń znajdujących się w projekcie, który uzupełnia znaną tarczę antykryzysową, owy podatek miałby wynosić 1,5 proc. od przychodu. Pomimo, iż prof. Gliński powstrzymuje się od nazywania tego podatkiem, to przymusowe przekazywanie zysków, przez większość odbierane jest jako kolejny podatek, od których miał powstrzymać się rząd.

Kiedy będą otwarte kina? VOD w Polsce
Liczba użytkowników serwisów VOD w Polsce (01/2019) źródło: mobirank.pl

Zarządzający platformami streamingowymi obawiają się, iż byłoby to pierwsze z obostrzeń dotyczących ich działalności. Również osoby, które na co dzień korzystają z ich usług, obawiają się wzrostu opłat, za korzystanie z usługi, co jednoznacznie w dobie kryzysu gospodarczego, mogłoby uniemożliwić im na uczestnictwo w świecie kultury.

Zagrożona osiemnasta edycja Konkursu Chopinowskiego

W ostatniej części wypowiedzi prof. Gliński odniósł się do mającego długą tradycję w świecie kultury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.  W 2020 roku miała odbyć się jego osiemnasta edycja. Poważany na całym świecie konkurs, wyłania najlepszego interpretatora muzyki Chopina.

Wygrana w nim równoznaczna jest z dołączeniem do grona najwybitniejszych pianistów. W związku z tym, oczy całego pianistycznego środowiska w tej chwili zwrócone są na Polskę. Minister kultury ze smutkiem stwierdził, iż decyzja o przeprowadzeniu tegorocznej edycji konkursu, zostanie podjęta w siedzibie ministerstwa czwartego maja.

Niemniej jednak zaznaczył, iż w trosce o zdrowie uczestników, należy brać pod uwagę, iż osiemnasta  edycja konkursu prawdopodobnie odbędzie się w przyszłym roku.  

Co dalej z polską kulturą?

Nikt nie spodziewał się, iż koronawirus wywoła tak duże spustoszenie w świecie kulturyDziś, nie tylko Polska walczy z jego skutkami. Pogrążona w kryzysie kulturajak nigdy wcześniej, potrzebuje pomocy ze strony władz.

W przeszłości dochodziło do licznych sytuacji, w których kultura, do końca broniła szeroko pojętej wolności. To twórcy kultury nierzadko pokazywali i wciąż pokazują, jak wygląda odwaga obywatelska. 

Czytaj także: Wiadomości z kraju koronawirus – II etap obostrzeń

Znaleziono ciało dziecka w torbie na dnie morza! Trwają dalsze poszukiwania

27 kwietnia ojciec porwał dwie córki. Dopiero dzisiaj u wybrzeża Teneryfy zostało odnalezione ciało jednej z sióstr. Znaleziono...

Duży spadek aborcji! Lekarze masowo odmawiają

Aborcja to temat, który dzieli społeczeństwo na pół. Jedni uważają, że jest jest to wolność i wybór kobiety, zaś drudzy, że jest...

Gdzie jechać na wakacje 2021? Lista bezpiecznych państw

Lista krajów gdzie można latać z Polski bez kwarantanny po przylocie: AlbaniaBułgariaChorwacjaCzarnogóraDominikanaEgiptHiszpania i Wyspy KanaryjskieKeniaKostarykaKubaLuksemburgMacedoniaMaderaMalediwyMaltaMeksykSzwecjaTurcjaWyspy Zielonego PrzylądkaTanzania i ZanzibarZjednoczone Emiraty Arabskie

Przeraźliwa przepowiednia Jackowskiego! ,,To się stanie”

Krzysztof Jackowski jest jednym z najpopularnieszych jasnowidzów w Polsce. Niejednokrotnie jego wizje się spełniły, ale ta, którą przepowiedział na lato 2021 przeraża!

Niedzielski ostrzega! Może zrobić się niebezpiecznie

Tak się wszystko zaczęło... Koronawirus obecny jest w Polsce od marca 2020 roku. Od czasu pandemii dużo się zmieniło,...

Lech Wałęsa okradziony! Dawno nie było mu tak przykro

Lech Wałęsa od kilku lat jest właścicielem restauracji w Gdańsku. To co zdarzyło się pod koniec maja sprawiło mu wiele przykrości i...
Kiedy będą otwarte kina?
Danuta Holecka ma poważne problemy ze zdrowiem? Już od kilku miesięcy nie prowadzi ,,Wiadomości''. Według ustaleń przyczyną zniknięcia z ekranów jest jest ciężki stan zdrowia. Danuta Holecka Danuta Holecka pracuje w Telewizji Polskiej już ponad 30 lat. Kobieta w TVP prowadziła poranne jak i główne wydanie ,,Wiadomości'' niezmiennie od kilkudziesięciu...