środa, 20 stycznia, 2021
Godzinnik.pl Kultura Kiedy będą otwarte kina?

Kiedy będą otwarte kina?

Kiedy będą otwarte kina? Minister kultury prof. Piotr Gliński zabrał głos w sprawie drugiego etapu znoszenia restrykcji wywołanych epidemią koronawirusa. Jest to niezwykle ważna informacja, gdyż wszystkie instytucje kulturalne prowadzące działalność w Polsce, zostały zamknięte w połowie marca.

Prof. Piotr Gliński  w swojej wypowiedzi odniósł się również do budzącego kontrowersje pomysłu nałożenia dodatkowych opłat na serwisy streamingowe, a także mającego długą tradycję i cieszącym się dużym uznaniem na świecie Konkursem Chopinowskim.

Kiedy będą otwarte kina?

Restrykcyjne decyzje rządu podjęte w pierwszym kwartale tego roku, wywołały duże zamieszanie w świecie kultury. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców wstrzymano działalność wszystkich instytucji kulturalnych, których praca, mogłaby spowodować rozprzestrzenianie się groźnego dla zdrowia i życia koronawirusa. Brak szczegółowych informacji dotyczących sposobu, który umożliwiłby zażegnanie kryzysu w świecie kultury, spotkał się z krytyką ze strony twórców.

Kiedy będą otwarte kina?

 Na szczęście w związku z wprowadzeniem drugiego etapu odmrażania polskiej gospodarki, Minister kultury stwierdził, iż istnieje duża szansa na to, aby na przestrzeni kilku najbliższych tygodni, swoją pracę wznowiły kina studyjne, a także nowość na polskim rynku – kina samochodowe: ,,Podobnie będzie z kinami, być może kina samochodowe będzie można otworzyć dość szybko” – stwierdził. 

Nadzieje te mają bezpośredni związek z otwarciem czwartego maja muzeów, galerii, bibliotek oraz archiwów. Stopniowe wznawianie pracy kolejnych podmiotów, według ministra odbywać sie będzie we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, i uzależnione będzie od liczby nowych przypadków zachorowań na wirusa.

Z czego utrzymywane są kina studyjne?

Kina studyjne są w niezwykle trudnej sytuacji. Nastawione na widza, często utrzymują się nie sprzedaży biletów, ale organizowania szeregu przedsięwzięć, których celem jest zaangażowanie Polaków w uczestnictwo w kulturze. Warsztaty, prelekcje,  spotkania poetyckie, to tylko niektóre z prowadzonych przez nie inicjatyw.

Niewielkie i niezwykle klimatyczne jednostki , nierzadko powstały dziesiątki lat temu i na stałe wpisały się w świadomość mieszkańców miasta, a także stały się integralną częścią kultury w Polsce.  Co prawda prof. Gliński nie podał daty otwarcia kin studyjnych, niemniej jednak dał Polakom nadzieję,  na powrót do normalności.  

Kontrowersje wywołane pomysłem o składkowaniu VOD

VOD, czyli wideo na życzenie w dobie koronawirusa stało się jedynym medium, które umożliwia obcowanie ze światem kultury. Ministerstwo uznało, iż opłata za korzystanie z internetowego serwisu mogłaby wspomóc w przyszłości rozwój polskiego kina.

Według ustaleń znajdujących się w projekcie, który uzupełnia znaną tarczę antykryzysową, owy podatek miałby wynosić 1,5 proc. od przychodu. Pomimo, iż prof. Gliński powstrzymuje się od nazywania tego podatkiem, to przymusowe przekazywanie zysków, przez większość odbierane jest jako kolejny podatek, od których miał powstrzymać się rząd.

Kiedy będą otwarte kina? VOD w Polsce
Liczba użytkowników serwisów VOD w Polsce (01/2019) źródło: mobirank.pl

Zarządzający platformami streamingowymi obawiają się, iż byłoby to pierwsze z obostrzeń dotyczących ich działalności. Również osoby, które na co dzień korzystają z ich usług, obawiają się wzrostu opłat, za korzystanie z usługi, co jednoznacznie w dobie kryzysu gospodarczego, mogłoby uniemożliwić im na uczestnictwo w świecie kultury.

Zagrożona osiemnasta edycja Konkursu Chopinowskiego

W ostatniej części wypowiedzi prof. Gliński odniósł się do mającego długą tradycję w świecie kultury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.  W 2020 roku miała odbyć się jego osiemnasta edycja. Poważany na całym świecie konkurs, wyłania najlepszego interpretatora muzyki Chopina.

Wygrana w nim równoznaczna jest z dołączeniem do grona najwybitniejszych pianistów. W związku z tym, oczy całego pianistycznego środowiska w tej chwili zwrócone są na Polskę. Minister kultury ze smutkiem stwierdził, iż decyzja o przeprowadzeniu tegorocznej edycji konkursu, zostanie podjęta w siedzibie ministerstwa czwartego maja.

Niemniej jednak zaznaczył, iż w trosce o zdrowie uczestników, należy brać pod uwagę, iż osiemnasta  edycja konkursu prawdopodobnie odbędzie się w przyszłym roku.  

Co dalej z polską kulturą?

Nikt nie spodziewał się, iż koronawirus wywoła tak duże spustoszenie w świecie kulturyDziś, nie tylko Polska walczy z jego skutkami. Pogrążona w kryzysie kulturajak nigdy wcześniej, potrzebuje pomocy ze strony władz.

W przeszłości dochodziło do licznych sytuacji, w których kultura, do końca broniła szeroko pojętej wolności. To twórcy kultury nierzadko pokazywali i wciąż pokazują, jak wygląda odwaga obywatelska. 

Czytaj także: Wiadomości z kraju koronawirus – II etap obostrzeń

Jacek Sasin trafił do szpitala! Jest gorzej niż przypuszczał

Wicepremier Jacek Sasin jest rekordzistą. Nie tylko jeśli chodzi o pieniądze, które wydał na wybory, które się nie odbyły, ale także w...

Policjanci mają dosyć Kaczyńskiego! Tajemnice ochrony prezesa PiS

Jarosław Kaczyński jest jedną z najlepiej chronionych osób w Polsce. Nawet prezydent czy premier nie mają takiej obstawy. Pod jego domem na...

Tragiczny finał kuligu! 15-latka walczy o życie

W Adamowie, pod Elblągiem doszło do tragicznych wydarzeń. Niewinna zabawa na śniegu skończyła się makabrycznie. Nieodpowiedzialny dorosły nie zadbał o bezpieczeństwo dzieci...

Nie żyje syn supermodelki i milionera! Znamy przyczynę śmierci

Zmarł syn znanej supermodelki Stephanie Seymour i milionera Petera Branta. Miał zaledwie 24 lata, był młodym chłopakiem z marzeniami i planami na...

Małgorzata Gersdorf ma koronawirusa. Leczy się w kontrowersyjny sposób

Była pierwsza prezes Sądu Najwyższego od tygodnia choruje na COVID-19. Leczy się w kontrowersyjny sposób, który nie każdy pochwala. Lek został dla...

Tragedia! Nie żyje legenda polskiej estrady

Nie żyje legendarna piosenkarka polskiej estrady. Jest to ogromna strata dla jej fanów oraz miłośników muzyki. O jej śmierci poinformował prezydent Bielska-Białej....