niedziela, 24 stycznia, 2021
Godzinnik.pl Biznes Znany biznesmen mięsnego imperium został zatrzymany

Znany biznesmen mięsnego imperium został zatrzymany

Henryk K., który stworzył imperium na swoim nazwisku został zatrzymany w stolicy Argentyny. Prokuratura wystawiła za nim list gończy, po kilku miesiącach bezskutecznych prób odnalezienia go, udało się.

Udało się go zatrzymać w Buenos Aires, obecnie polskie władze starają się o jego ekstradycję. W tym momencie Henryk K. przebywa w areszcie domowym. Pozostanie w nim do momentu ekstradycji do Polski.

Jeśli akcja przejdzie pomyślnie biznesmen usłyszy zarzuty między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonania przestępstw i oszustw skarbowych. List gończy został wystawiony w marcu 2019 roku. Jednak w październiku 2019 roku poszukiwany udzielił wywiadu Business Insider Polska.

Mówił wtedy, że „jest to afera związana ze zmową nadzorcy sądowego, banków, Cedrobu i prawdopodobnie śląskiego wymiaru sprawiedliwości”. Wspomniał wtedy również, że przebywa za granicą. Dodał, że nie ukrywa się przed polskimi organami ścigania, a za granicą mieszka już od wielu lat.Upadek mięsnego imperium

Zakłady utraciły płynność finansową. Kredyty, których Alior udzielał Henrykowi K. były wydawane na podstawie nieaudytowanych sprawozdań finansowych. Zadłużenie firmy to ponad 830 milionów złotych, z czego 257 milionów to zadłużenie wobec dostawców. Od 7 czerwca zakłady mięsne znajdowały się w przyspieszonym postępowaniu układowym (PPU)

Głównym problemem zakładów mięsnych HK miały być drożejące ceny surowca. Gwoździem do trumny okazały się zaległości od odbiorcy produktów. Zobowiązania Rubin Energy wobec ZMHK to kwota około 330 milionów złotych. To przez nich Zakłady Mięsne Henryk Kania utraciły płynność finansową.

Zyski spółki dynamicznie powiększały się od 2012 roku. W 2018 roku były to już 64 miliony złotych. Wydawało się, że współpraca z Biedronką idzie dobrze. Okazało się, że nie. Straty za trzy kwartały 2019 roku to prawie 900 milionów złotych.

Na początku grudnia 2019 r. zarządca ZMHK złożył w sądzie uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. W czerwcu 2020 roku Sąd Rejonowy w Katowicach ogłosił upadłość spółki i zatwierdził warunki sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Tragiczny finał parkowania samochodu! Kierowca zabił kobietę

Nieostrożność kierowcy i nieuwaga pieszej podprowadziły do tragicznego finału. Mężczyzna potrącił przechodzącą kobietę. Ta niestety zmarła.

Jarosława Kaczyńskiego obostrzenia nie dotyczą! Łamie je na oczach wszystkich Polaków

Koronawirus szaleje, liczba zachorowań wciąż jest spora. Politycy wciąż spotykają się w Sejmie, a my co jakiś czas słyszymy, że któryś z...

Kłopoty w raju! TVN musi działać szybko i stanowczo!

Stacja telewizyjna TVN w tym roku dużo szybciej startuje ze swoją wiosenną ramówką. W ich nowej ofercie jednak nie znajdziemy zbyt wielu...

Zwrot w aferze z „Gwiazdorem TVP”. Dziennikarz ujawnił rozmowę z mężczyzną

Dziennikarz Piotr Krysiak cały czas podsyca emocje po swoim szokującym odkryciu. Dostarcza mediom coraz nowsze informacje dotyczące gwałtu jednej z uczestniczek Miss...

Nie żyje znany artysta! Jego prace zapamiętamy na zawsze

Smutne wieści dotarły do fanów mistrza polskiego komiksu. Nie żyje znany artysta Henryk Jerzy Chmielewski. Zmarł w wieku 97 lat.

Kolejne problemy ze szczepionkami! Seniorzy muszą stać w ogromnych kolejkach

W piątek od godziny 6 rano ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla seniorów. Okazało się, że przez problemy z infolinią osoby...