sobota, 18 września, 2021
Godzinnik.pl Biznes Znany biznesmen mięsnego imperium został zatrzymany

Znany biznesmen mięsnego imperium został zatrzymany


Henryk K., który stworzył imperium na swoim nazwisku został zatrzymany w stolicy Argentyny. Prokuratura wystawiła za nim list gończy, po kilku miesiącach bezskutecznych prób odnalezienia go, udało się.

Udało się go zatrzymać w Buenos Aires, obecnie polskie władze starają się o jego ekstradycję. W tym momencie Henryk K. przebywa w areszcie domowym. Pozostanie w nim do momentu ekstradycji do Polski.

Jeśli akcja przejdzie pomyślnie biznesmen usłyszy zarzuty między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonania przestępstw i oszustw skarbowych. List gończy został wystawiony w marcu 2019 roku. Jednak w październiku 2019 roku poszukiwany udzielił wywiadu Business Insider Polska.

Mówił wtedy, że „jest to afera związana ze zmową nadzorcy sądowego, banków, Cedrobu i prawdopodobnie śląskiego wymiaru sprawiedliwości”. Wspomniał wtedy również, że przebywa za granicą. Dodał, że nie ukrywa się przed polskimi organami ścigania, a za granicą mieszka już od wielu lat.

Upadek mięsnego imperium

Zakłady utraciły płynność finansową. Kredyty, których Alior udzielał Henrykowi K. były wydawane na podstawie nieaudytowanych sprawozdań finansowych. Zadłużenie firmy to ponad 830 milionów złotych, z czego 257 milionów to zadłużenie wobec dostawców. Od 7 czerwca zakłady mięsne znajdowały się w przyspieszonym postępowaniu układowym (PPU)

Głównym problemem zakładów mięsnych HK miały być drożejące ceny surowca. Gwoździem do trumny okazały się zaległości od odbiorcy produktów. Zobowiązania Rubin Energy wobec ZMHK to kwota około 330 milionów złotych. To przez nich Zakłady Mięsne Henryk Kania utraciły płynność finansową.

Zyski spółki dynamicznie powiększały się od 2012 roku. W 2018 roku były to już 64 miliony złotych. Wydawało się, że współpraca z Biedronką idzie dobrze. Okazało się, że nie. Straty za trzy kwartały 2019 roku to prawie 900 milionów złotych.

Na początku grudnia 2019 r. zarządca ZMHK złożył w sądzie uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. W czerwcu 2020 roku Sąd Rejonowy w Katowicach ogłosił upadłość spółki i zatwierdził warunki sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Tragiczna śmierć dziecka! 2,5-latek wypadł z okna

Dzisiaj około godziny 8:00 doszło do tragicznego wypadku. 2,5-latek wypadł z okna w jednym z mieszkań w Poznaniu. Lekarzom nie udało się...

Tragedia w restauracji McDonald’s! Zginął 42-latek płacąc za zamówienie

Mężczyzna kiedy kupował jedzenie z McDrive schylił się po kartę płatniczą, która mu spadła. Niefortunnie samochód ruszył, miażdżąc 42-latka. Mężczyzna zmarł na...

Ministerstwo Zdrowia przekazało tragiczne wiadomości! Stan wyjątkowy w całej Polsce?

Ministerstwo Zdrowia przekazało zaskakujące dane. Adam Niedzielski już wczoraj zaznaczył, że w Polsce obecna jest kolejna fala COVID-19. Ministerstwo...

Niewiarygodne ile zarabia Jackowski! Ceny zwalają z nóg

Ile zarabia Jackowski? Krzysztof Jackowski wyznał ile dostaje za poszukiwania osób. Kwoty jakie przekazał do wiadomości publicznej zwalają z nóg.

Rząd szykuje kolejne zmiany! Polacy zaskoczeni

Rząd zapowiada odejście od opieki w dużych instytucjach na rzecz zapewnienia wsparcia w środowisku lokalnym, w miejscu zamieszkania – takie jest główne założenie „Strategii rozwoju...

Mężczyzna zamordował narzeczoną! Na koniec wydłubał jej oczy. Wszystkiemu przyglądały się dzieci!

Robert G. brutalnie zamordował swoją narzeczoną. Zadał jej kilkadziesiąt ciosów nożem, a następnie wydłubał oczy. Całej sytuacji przyglądały się dzieci cierpiącej kobiety.

Znany piosenkarz miał wypadek! To już koniec kariery?

Jeden z najpopularniejszych piosenkarzy miał wypadek. Konieczna będzie operacja i długa rehabilitacja. Artysta nie pojawi się na scenie w najbliższym czasie.

Maryla Rodowicz umiera? ,,To jest koniec”

Maryla Rodowicz umiera? W mediach społecznościowych umieściła wpis, którym wielu fanów się przejęło. Piosenkarka musiała być hospitalizowana, a jej koncert był pod...

Dramat Edyty Górniak! ,,Złamała kręgosłup”

Edyta Górniak dostała ogromny cios, bowiem jej matka ma ogromne problemy ze zdrowiem. Nie wiadomo czy piosenkarka przeprowadzi się do domu rodziców,...