poniedziałek, 14 czerwca, 2021
Godzinnik.pl Biznes Wstępne reakcje na awaryjny pakiet fiskalny polskiego rządu są pomieszane

Wstępne reakcje na awaryjny pakiet fiskalny polskiego rządu są pomieszane

Ocena rządowych wniosków w sprawie nadzwyczajnych bodźców ekonomicznych o wartości 212 mld zł (46,8 mld euro) nie była ogólnie entuzjastyczna. Chociaż pełny projekt ustawy nie został wydany, ekonomiści zaczęli już wypowiadać się na ten temat. Po rozpoczęciu postępowania w piątek debata nad ustawą będzie kontynuowana dziś w niższej izbie polskiego parlamentu (Sejmie), a Rada Dialogu Społecznego zaoferuje konsultacje. Według Jadwigi Emilewicz, minister rozwoju, projekt ma trafić do Rady Ministrów do wtorku 24 marca.


Witold Orłowski, profesor ekonomii na Uniwersytecie Vistula i Politechnice Warszawskiej (Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej), a także Główny Doradca Ekonomiczny w PwC w Polsce, mówi, że ulgi podatkowe i odroczenia w płaceniu podatków i ZUS (zabezpieczenie społeczne) powinno być natychmiastowe, a nie za trzy miesiące, jak nakreślono, i że rząd powinien podjąć środki zapobiegawcze zamiast skupiać się na tym, co już się wydarzyło.

Mimo to, mówi, pięć filarów premier Mateusz Morawiecki ogłosił – (1) bezpieczeństwo pracowników, 2) finansowanie firm, 3) wsparcie usług zdrowotnych, 4) zapewnienie bezpieczeństwa finansowego i 5) inwestycje publiczne w infrastrukturę, cyfryzację i technologia) – są w zasadzie solidne, ale szczegóły planu nie zostały jeszcze odsłonięte, dlatego trudno jest dokonać kompleksowej oceny. Główne obawy profesora Orłowskiego polegają na tym, że proponowanej kwoty nie wystarczy i że pieniądze nie trafią we właściwe miejsca.

Santander Bank zwraca uwagę, że 67 mld zł z łącznej kwoty 212 mld zł to faktyczne wydatki sektora finansów publicznych (ok. 3% PKB), 75 mld zł to narzędzia płynnościowe od rządu, a 70 mld zł to wsparcie płynności z Narodowego Banku Polskiego . Mówią, że wszystkie działania przedstawione w pakiecie są konieczne, ale są dość ograniczone w porównaniu z działaniami innych krajów (na przykład w Niemczech i Hiszpanii na poziomie około 15% PKB). Santander uważa również, że w propozycji rządowej brakuje zniesienia lub zawieszenia podatku bankowego – a przynajmniej ustalenia go na ustalonym poziomie.

Adam Abramowicz, rzecznik organizacji małych i średnich przedsiębiorstw (Małych i Średnich Przedsiębiorców), stwierdził, że istnieją dwa rozwiązania, które pozwolą przetrwać przedsiębiorstwom: automatyczne przedłużanie kredytów obrotowych i dobrowolne składki na ZUS na okres sześciu lat miesięcy. Federacja Przedsiębiorców Polskich powiedziała, że ​​ZUS powinien przejąć wypłatę zwolnienia chorobowego od pierwszego dnia kwarantanny lub choroby do wysokości 100% wynagrodzenia danej osoby, a nie po łącznie 33 dniach. Marek Kowalski, szef Federacji, obliczył, że kosztowałoby to rządu około 1,8 mld zł.

Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP (Pracodawcy RP), podkreślił znaczenie odroczenia publicznych opłat wyrównawczych, mówiąc, że lepiej jest, aby rząd czekał na pobieranie podatków niż zlecenie pracodawcy zwolnienia pracowników z powodu braku funduszy. Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Polskich Przedsiębiorstw, zaproponował wdrożenie impulsu fiskalnego w celu monitorowania efektów makroekonomicznych pakietu fiskalnego, tak jak zrobiło to kilka krajów.

Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan , wyraził obawy dotyczące pakietu. Sądząc po szczegółach ogłoszenia, powiedział, że polski rząd i prezydent Andrzej Duda mogą nie w pełni docenić poważne konsekwencje wybuchu dla gospodarki.

Borys Budka, lider największej partii opozycyjnej Platforma Obywatelska – PO, mówi, że czeka na konkretne szczegóły. W programie Polsat Wydarzenia i opinie, Budka wspomniał, że wzywa do spotkania w Sejmie, aby omówić sposoby pomocy Polakom i gospodarce. Plan PO, według Budki, wynosi również około 200 mld zł, ale składa się ze szczegółów, które przyniosą lepsze wyniki, takich jak 20 mld zł na usługi zdrowotne, nieokreślony okres świadczeń dla Polaków, którzy muszą opiekować się dziećmi, gdy szkoły są zamknięte, oraz całkowite zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS.

Znaleziono ciało dziecka w torbie na dnie morza! Trwają dalsze poszukiwania

27 kwietnia ojciec porwał dwie córki. Dopiero dzisiaj u wybrzeża Teneryfy zostało odnalezione ciało jednej z sióstr. Znaleziono...

Duży spadek aborcji! Lekarze masowo odmawiają

Aborcja to temat, który dzieli społeczeństwo na pół. Jedni uważają, że jest jest to wolność i wybór kobiety, zaś drudzy, że jest...

Gdzie jechać na wakacje 2021? Lista bezpiecznych państw

Lista krajów gdzie można latać z Polski bez kwarantanny po przylocie: AlbaniaBułgariaChorwacjaCzarnogóraDominikanaEgiptHiszpania i Wyspy KanaryjskieKeniaKostarykaKubaLuksemburgMacedoniaMaderaMalediwyMaltaMeksykSzwecjaTurcjaWyspy Zielonego PrzylądkaTanzania i ZanzibarZjednoczone Emiraty Arabskie

Przeraźliwa przepowiednia Jackowskiego! ,,To się stanie”

Krzysztof Jackowski jest jednym z najpopularnieszych jasnowidzów w Polsce. Niejednokrotnie jego wizje się spełniły, ale ta, którą przepowiedział na lato 2021 przeraża!

Niedzielski ostrzega! Może zrobić się niebezpiecznie

Tak się wszystko zaczęło... Koronawirus obecny jest w Polsce od marca 2020 roku. Od czasu pandemii dużo się zmieniło,...

Lech Wałęsa okradziony! Dawno nie było mu tak przykro

Lech Wałęsa od kilku lat jest właścicielem restauracji w Gdańsku. To co zdarzyło się pod koniec maja sprawiło mu wiele przykrości i...
awaryjny pakiet fiskalny
Danuta Holecka ma poważne problemy ze zdrowiem? Już od kilku miesięcy nie prowadzi ,,Wiadomości''. Według ustaleń przyczyną zniknięcia z ekranów jest jest ciężki stan zdrowia. Danuta Holecka Danuta Holecka pracuje w Telewizji Polskiej już ponad 30 lat. Kobieta w TVP prowadziła poranne jak i główne wydanie ,,Wiadomości'' niezmiennie od kilkudziesięciu...