piątek, 5 marca, 2021
Godzinnik.pl Biznes Ważne! Urlop przedłużony do 35 dni i wyższa pensja minimalna?

Ważne! Urlop przedłużony do 35 dni i wyższa pensja minimalna?

Kto z nas nie myślał o dłuższym urlopie w wakacje? Marzenia mogą stać się rzeczywistością, ponieważ związki zawodowe zaczynają walczyć o wyższą pensję minimalną oraz dłuższy urlop.

35 dni urlopu dla wszystkich?

Pracując na etacie w zależności od stażu można liczyć na 20 dni urlopu dla osób pracujących krócej niż 10 lat oraz 26 dni, dla pracujących powyżej 10 lat. Związki zawodowe domagają się zmian od dłuższego czasu, jednak teraz temat znowu powrócił.

W zeszłym tygodniu odbyły się rozmowy pracodawców oraz związkowców. Dialog dotyczył między innymi wydłużenia urlopów do 35 dni. Aby dojść do tego, należałoby etapami wydłużać urlop wypoczynkowy. Początkowo dla wszystkich do 26 dni bez względu na staż pracy. Później 26 dni zostałoby wydłużone do 35 dla wszystkich pracujących na umowie o pracę.

Tego się nie spodziewałeś! Najgorsze jeszcze przed nami

Więcej zmian – zwiększenie kwoty wolnej od podatku

Związki zawodowe uzgodniły, że przedstawią również propozycję o obniżenie klina podatkowego dla osób z najniższą pensją. Klin podatkowy to różnica między kosztami zatrudnienia pracowników, a jego wynagrodzeniem „na rękę”. Na jego obniżeni zyskaliby i pracodawcy, i najsłabiej wynagradzani pracownicy.

Teraz kwota wolna od podatku dla osób pracujących za najniższą krajową to 3091 złotych. OPZZ proponuje podniesienie tej kwoty do 8000 złotych. Dzięki temu pracownik pracujący za najniższą krajową pensje dostawałby co miesiąc o około 200 złotych więcej.

Tego się nie spodziewałeś! Najgorsze jeszcze przed nami

Minister finansów się nie zgadza

Aby zmiany wprowadzić w życie potrzebna jest zgoda rządu. PiS już wcześniej szykował się do zmian w Kodeksie Pracy, jednak były one na tyle kontrowersyjne, że prace zostały zaniechane. Jednak i tak będzie trzeba to zrobić, ponieważ praca zdalna musi zostać wpisana do Kodeksu.

Minister finansów, w swoich wypowiedział kilkukrotnie wspominał już, że nie ma szans na podniesienie kwoty wolnej od podatku, ponieważ utrudni to walkę z kryzysem gospodarczym po pandemii koronawirusa.

Tego się nie spodziewałeś! Najgorsze jeszcze przed nami

„TVN kazał mi milczeć!” – szczere wyznanie byłej gwiazdy jednego z show stacji!

Dominic D'Angelica był gwiazdą jednego z programów TVN. Tuż przed wielkim finałem na jaw wyszła sprawa z przeszłości mężczyzny. Teraz zdecydował się...

Masz ten produkt w domu? Najlepiej od razu wyrzuć go do kosza!

Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilne ostrzeżenie. A Lidl i Biedronka wycofują się ze sprzedaży. Wszyscy, którzy kupili ten produkt powinni od razu...

Przyłębska dostała nagrodę za wyrok w sprawie aborcji!

Julia Przyłębska dostała nagrodę im. Grzegorza I Wielkiego. Została nagrodzona za odwagę oraz zakaz aborcji. Nagroda dla Prezes...

W jakim celu Jarosław Kaczyński jedzie w podróż z Mateuszem Morawieckim?

Jarosław Kaczyński razem z Mateuszem Morawieckim pojawili się w Świnoujściu. Wizyta związana jest z rozpoczęciem budowy tunelu łączącego wyspy Wolin oraz Uznam....

Podwójna tragedia! Zginęło dwóch braci!

Dwóch braci wybrało się rano na ryby. Gdy do wieczora nie wrócili i nie było z nimi kontaktu zostały zawiadomione służby.

Dwa województwa do zamknięcia! Rząd mówi o zaostrzeniu zasad!

Z nieoficjalnych informacji wynika, że premier oraz minister zdrowia nadal planują wprowadzać ograniczenia na poziomie regionów. Los dwóch województw jest już praktycznie...