czwartek, 30 maja, 2024
Godzinnik.pl Biznes Olisadebe: największa gwiazda polskiego futbolu w Nigerii

Olisadebe: największa gwiazda polskiego futbolu w Nigerii

olisadebe

Kariera Emmanuela Olisadebe

Wczesne lata i początki kariery

Emmanuel Olisadebe urodził się 22 grudnia 1978 roku w Warri w Nigerii. W wieku 18 lat rozpoczął swoją karierę piłkarską w klubie Jasper United, skąd trafił do polskiego KSP Polonia Warszawa. W sezonie 1998/1999 Olisadebe zdobył 22 gole w Ekstraklasie, co przyczyniło się do zdobycia przez Polonię mistrzostwa Polski. W kolejnym sezonie Olisadebe strzelił 14 bramek i przeszedł do greckiego klubu Panathinaikos FC.

Sukcesy klubowe

W Panathinaikosie Olisadebe spędził pięć sezonów, podczas których zdobył mistrzostwo Grecji, Puchar Grecji i Superpuchar Grecji. W sezonie 2001/2002 Olisadebe został królem strzelców ligi greckiej z 22 golami na koncie. W 2005 roku Olisadebe przeszedł do cypryjskiego klubu Skoda Xanthi, a w 2007 roku do chińskiego klubu Henan Construction. W 2008 roku Olisadebe powrócił do Grecji i grał w klubie Alpha Ethniki.

Kariera międzynarodowa i reprezentacyjna

W wieku 24 lat Olisadebe otrzymał polskie obywatelstwo i został powołany do reprezentacji Polski przez trenera Jerzego Engela. Olisadebe zadebiutował w reprezentacji Polski 28 marca 2000 roku w meczu przeciwko Słowacji. W reprezentacji Polski Olisadebe rozegrał 25 meczów i strzelił 11 goli. W 2002 roku Olisadebe wziął udział w Mistrzostwach Świata, gdzie zdobył 2 bramki i przyczynił się do awansu Polski do 1/8 finału. Olisadebe był pierwszym czarnoskórym zawodnikiem w historii reprezentacji Polski.

Emmanuel Olisadebe zakończył swoją karierę sportową w 2013 roku.

Statystyki i osiągnięcia

Rekordy i statystyki w klubach

Emmanuel Olisadebe to były piłkarz, który zagrał w kilku klubach na całym świecie. Jego najlepszym okresem w karierze były lata spędzone w Panathinaikosie Ateny. W ciągu pięciu sezonów w tym klubie Olisadebe zdobył 54 bramki w 151 występach. W sezonie 2003/2004 zdobył 21 bramek w lidze, co dało mu tytuł króla strzelców.

Wcześniej Olisadebe grał w klubach takich jak Polonia Warszawa, RC Lens, Portsmouth FC czy Skoda Xanthi. W sumie w swojej karierze zdobył łącznie 97 bramek w 288 występach w klubach.

Występy i bramki w reprezentacji

Emmanuel Olisadebe jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy w historii polskiej piłki nożnej. Zdobył dla Polski 11 bramek w 25 meczach. W reprezentacji zadebiutował 27 marca 1998 roku w meczu przeciwko Estonii, w którym zdobył swojego pierwszego gola.

W 2002 roku Olisadebe wraz z reprezentacją Polski awansował na Mistrzostwa Świata w Korei i Japonii. Na turnieju zdobył jedną bramkę, w ostatnim spotkaniu grupowym, wygranym 3:1 ze Stanami Zjednoczonymi. Bramkarza rywali pokonał już w 3. minucie spotkania i jest to najszybciej zdobyty gol przez polską reprezentację w historii mistrzostw świata.

W swojej karierze Olisadebe zdobył wiele nagród i wyróżnień. W 2001 roku został uznany najlepszym piłkarzem w Polsce, a w 2003 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego piłkarza afrykańskiego w Grecji.

Życie poza boiskiem

Działalność pozasportowa

Po zakończeniu kariery piłkarskiej, Emmanuel Olisadebe skupił się na prowadzeniu biznesu i inwestowaniu w nieruchomości. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie kontynuuje swoją działalność biznesową.

Problemy zdrowotne i kontuzje

W czasie swojej kariery piłkarskiej, Olisadebe zmagał się z kontuzjami, w szczególności z problemami z kolanami. W 2004 roku, podczas meczu z Arsenalem FC, doznał poważnej kontuzji kolana, co spowodowało, że musiał pauzować przez dłuższy czas.

Mimo problemów zdrowotnych, Olisadebe kontynuował swoją karierę, jednak nigdy już nie osiągnął takiego sukcesu, jak podczas Mistrzostw Świata w 2002 roku. Po zakończeniu kariery piłkarskiej, skupił się na inwestowaniu w nieruchomości i prowadzeniu biznesu.

W czasie swojej kariery piłkarskiej, Olisadebe był jednym z najbardziej utytułowanych piłkarzy w Polsce. Jego wartość rynkowa szacowana była na około 2,5 miliona euro. Wielu fanów piłki nożnej w Polsce nadal pamięta jego występy na boisku i wkład w sukcesy reprezentacji Polski.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest Beata Smolińska w życiu Olisadebe?

Beata Smolińska to żona Emmanuela Olisadebe. Para pobrała się w 2003 roku i ma razem dwójkę dzieci.

W którym klubie obecnie gra Olisadebe?

Emmanuel Olisadebe zakończył swoją karierę piłkarską w 2012 roku. Obecnie zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami.

Ilu dzieci ma Emmanuel Olisadebe?

Emmanuel Olisadebe ma dwoje dzieci – córkę i syna.

Jakie są polskie korzenie Olisadebe?

Emmanuel Olisadebe urodził się w Nigerii, ale ma polskie obywatelstwo. Zawdzięcza to swojemu długoletniemu pobytowi w Polsce oraz grze w reprezentacji Polski.

Co obecnie robi Emmanuel Olisadebe w swojej karierze?

Emmanuel Olisadebe zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami. Po zakończeniu kariery piłkarskiej, postanowił skupić się na nowych wyzwaniach zawodowych.

Jaki był najważniejszy transfer w karierze Olisadebe?

Najważniejszym transferem w karierze Emmanuela Olisadebe był jego transfer do greckiego klubu Panathinaikos Ateny. W barwach tego klubu Olisadebe zdobył wiele trofeów i zyskał uznanie kibiców i ekspertów piłkarskich.

NAJNOWSZE INFORMACJE

Apartamenty w szklarskiej porębie

Szklarska Poręba to miejscowość niezwykle malownicza i atrakcyjna turystycznie. Co warto zobaczyć...

Branża Vape w Polsce – przegląd i perspektywy

Czym jest "vaping" i jakie są jego korzenieZačnijmy...

Sprawdź, czy da się nauczyć języka angielskiego online!

Czy możliwe jest nauczenie się języka angielskiego online? Zdalna nauka podobno wymaga...

Torby Papierowe: Ekologiczne i Praktyczne Rozwiązanie dla Biznesu

Torby papierowe stały się niezwykle popularne w ostatnich latach, zarówno wśród konsumentów,...

Wszystko, co musisz wiedzieć o swojej firmie!

Temat firm w Polsce jest cały czas, bardzo łakomym kąskiem. Dzieje się...

Prezes PGE: Energetyka węglowa nie jest w stanie funkcjonować zgodnie z zasadami rynkowymi. Konieczne jest wydzielenie tego segmentu ze spółki

Grupa PGE opublikowała zgodne z wcześniejszymi szacunkami wyniki finansowe za I kwartał 2024 roku. Znacząco wzrosły w tym czasie nakłady inwestycyjne, których wysokość przekroczyła 2...

Rosną koszty transportu morskiego. Wszystko przez ataki bojowników Huti na statki handlowe

Nie ustają ataki jemeńskich bojowników Huti na statki handlowe płynące przez Morze Czerwone. Coraz częściej statki płynące między portami w Europie i Azji wybierają trasy wokół...

Infrastruktura krytyczna w polskich miastach jest dobrze chroniona. Nadal są jednak słabe punkty

Po wybuchu wojny w Ukrainie polskie miasta są bardziej świadome konieczności ochrony infrastruktury krytycznej. W ocenie ekspertów jest ona chroniona na wysokim poziomie. Nie...

O TYM SIĘ MÓWI

Gdzie mieszka Wojciech Cejrowski?

Mało jest ludzi tak kontrowersyjnych, a jednocześnie posiadających tak dużą grupę fanów w Polsce, jak słynny twórca...

Edyta Jankiewicz wiek, kim jest, gdzie mieszka, dzieci

Są osoby, które z dnia na dzień zyskują popularność przez swoich bliskich, którzy osiągnęli sukces. Doskonałym tego przykładem jest Edyta Jankiewicz. Kobieta...

Małgorzata Leon – kim jest ta znana polska pisarka?

Małgorzata Leon: Biografia Wczesne Życie i Edukacja Małgorzata Leon, z domu Gronkowska, urodziła się w Toruniu. Dokładna data urodzenia nie jest znana, ale wiadomo, że jest...