sobota, 18 września, 2021
Godzinnik.pl Biznes Nadchodzi rewolucja pracy - czy Polska jest gotowa?

Nadchodzi rewolucja pracy – czy Polska jest gotowa?


Rewolucja pracy: zmiany są zarówno szybkie, jak i nieuniknione, a różnica między wygraną a przegraną zależy od gotowości i zręczności. Gdzie stoi Polska w tym wyścigu?


Podobnie jak w większości innych krajów OECD, polskie firmy i pracownicy stoją przed dużymi wyzwaniami, w tym automatyzacją, skróceniem globalnych łańcuchów dostaw oraz dalszą międzynarodową konsolidacją bogactwa i władzy. Aby zbadać, co dokładnie napędza te zmiany na rynku, Talent Alpha, firma zajmująca się B2B, nawiązała współpracę z Transformant, Digital Readiness Institute, HAYS, KKS Savills i Stowarzyszeniem Inicjatywy Mobilności Pracy, aby stworzyć „7 punktów kształtujących przyszłość sprawozdania z pracy”.

Podkreślono siedem kluczowych czynników, w tym transformację technologii, zmianę kultury firmowej, ewolucję procesów, nowe umiejętności, nowe modele biznesowe, transformację w miejscu pracy i zmiany polityki.

Rewolucja pracy, w pogoni za globalną rewolucją przemysłową

Automatyzacja stanowi potencjalne zagrożenie dla polskiej gospodarki pracy, tak jak ma to miejsce w wielu innych krajach. Według OECD około 20% miejsc pracy w Polsce jest zagrożonych robotyzacją. Oczywiście na niektóre sektory będzie to miało większy wpływ niż na inne. Na przykład w branży tekstylnej do 2030 r. Prawie 80% miejsc pracy zostaną zautomatyzowane.

rewolucja pracy

Według Światowego Forum Ekonomicznego automatyzacja stworzy o ponad 40% więcej pozycji niż ulegnie przesunięciu, szczególnie w sektorze technologii. W Polsce istnieją pewne zaawansowane technologicznie sektory, takie jak druk 3D i gry, ale kraj wciąż pozostaje w tyle za światową konkurencją w innych obszarach.

Gospodarka krajowa cierpi z powodu „outsourcingu”, odwrotności globalnego trendu outsourcingu usług biznesowych do krajów takich jak Polska, a także skrócenia łańcuchów dostaw z powodu polityki bezpieczeństwa i robotyzacji.

Pomimo automatyzacji procesów, główną siłą kraju, szczególnie w dziedzinie technologii, wciąż są ludzie. Polska jest jedną z najlepszych lokalizacji na świecie dla usług biznesowych, z informatyką odpowiadającą za około jedną trzecią tych usług w Polsce, według ABSL. Ponadto polskie firmy technologiczne odnoszą coraz większe sukcesy na arenie międzynarodowej. Potrzebne są jednak nowe rozwiązania, które pozwolą krajowym firmom pozyskać duże kontrakty od spółek typu blue chip.

Gig ekonomia i hiperłączenie

Rozwój gospodarki koncertowej może pomóc firmom i specjalistom zlokalizowanym w Polsce uzyskać dostęp do międzynarodowych projektów i klientów. W Stanach Zjednoczonych około 40% siły roboczej jest już zaangażowanych w „gig pracę”, gdzie wykonują swoje obowiązki zdalnie za pośrednictwem cyfrowych rynków pracy. Według Staffing Industry Analysts, ten rynek szybko się rozwija, ponieważ duże firmy dążą do większej elastyczności zarządzania pracownikami i dostępu do ogromnych globalnych pul talentów.

Krótko mówiąc, ludzie nie musieliby dłużej pracować w najbardziej rozwiniętym kraju lub w największym mieście, aby mieć dostęp do głównych klientów i najlepszych projektów. Małe i średnie polskie miasta, które oferują najlepsze instytucje edukacyjne, pozytywny stosunek zarobków do kosztów oraz wysoką jakość życia, mogą stać się coraz bardziej atrakcyjne dla specjalistów i klientów międzynarodowych. Podobnie MŚP z tych miast mogą uzyskać dostęp do najlepszych talentów na świecie, aby realizować wysokiej jakości projekty i konkurować z większymi graczami na całym świecie.

Czytaj także: Mikrobiologiczne DNA we krwi pacjenta może być znamiennym objawem raka

Wejście na rynek międzynarodowy będzie również wspierane przez rozwój platform hiperłączności i chmur obliczeniowych. Pozwalają nam pracować i współpracować z dowolnego miejsca na świecie. Różnorodność rozwiązań As-a-Service (np. Oprogramowanie licencjonowane na zasadzie subskrypcji) zapewnia elastyczność i dostęp do najlepszych rozwiązań, niezależnie od tego, gdzie są używane i pochodzą. To także szansa dla wszystkich dostawców technologii z Polski.

Ewolucja miejsca pracy

Polskie firmy i pracownicy muszą być przygotowani na ogromne zmiany w naszym działaniu. Kultura i procesy firmy zmienią się w celu wspierania różnorodności i integracji, a także intensywnego przekwalifikowania, podnoszenia umiejętności i całkowitego zarządzania pracownikami. Technologie, takie jak rozpoznawanie głosu i twarzy, Internet przedmioty i urządzenia, będą w coraz większym stopniu pomagać w śledzeniu naszej działalności oraz wspierać procesy HR i rekrutacji. Biura staną się elastycznymi miejscami pracy napędzanymi przez działania, a nawet zmienią się w rozproszone, wybrane przez siebie środowisko pracy.

Menedżerowie powinni być gotowi na zmiany również na poziomie osobistym. Umiejętności, które były niezbędne zaledwie kilka lat temu, jutro mogą być przestarzałe. Zwinność, kreatywność i gotowość do adaptacji będą kluczowymi zdolnościami.

Tragiczna śmierć dziecka! 2,5-latek wypadł z okna

Dzisiaj około godziny 8:00 doszło do tragicznego wypadku. 2,5-latek wypadł z okna w jednym z mieszkań w Poznaniu. Lekarzom nie udało się...

Tragedia w restauracji McDonald’s! Zginął 42-latek płacąc za zamówienie

Mężczyzna kiedy kupował jedzenie z McDrive schylił się po kartę płatniczą, która mu spadła. Niefortunnie samochód ruszył, miażdżąc 42-latka. Mężczyzna zmarł na...

Ministerstwo Zdrowia przekazało tragiczne wiadomości! Stan wyjątkowy w całej Polsce?

Ministerstwo Zdrowia przekazało zaskakujące dane. Adam Niedzielski już wczoraj zaznaczył, że w Polsce obecna jest kolejna fala COVID-19. Ministerstwo...

Niewiarygodne ile zarabia Jackowski! Ceny zwalają z nóg

Ile zarabia Jackowski? Krzysztof Jackowski wyznał ile dostaje za poszukiwania osób. Kwoty jakie przekazał do wiadomości publicznej zwalają z nóg.

Rząd szykuje kolejne zmiany! Polacy zaskoczeni

Rząd zapowiada odejście od opieki w dużych instytucjach na rzecz zapewnienia wsparcia w środowisku lokalnym, w miejscu zamieszkania – takie jest główne założenie „Strategii rozwoju...

Mężczyzna zamordował narzeczoną! Na koniec wydłubał jej oczy. Wszystkiemu przyglądały się dzieci!

Robert G. brutalnie zamordował swoją narzeczoną. Zadał jej kilkadziesiąt ciosów nożem, a następnie wydłubał oczy. Całej sytuacji przyglądały się dzieci cierpiącej kobiety.

Znany piosenkarz miał wypadek! To już koniec kariery?

Jeden z najpopularniejszych piosenkarzy miał wypadek. Konieczna będzie operacja i długa rehabilitacja. Artysta nie pojawi się na scenie w najbliższym czasie.

Maryla Rodowicz umiera? ,,To jest koniec”

Maryla Rodowicz umiera? W mediach społecznościowych umieściła wpis, którym wielu fanów się przejęło. Piosenkarka musiała być hospitalizowana, a jej koncert był pod...

Dramat Edyty Górniak! ,,Złamała kręgosłup”

Edyta Górniak dostała ogromny cios, bowiem jej matka ma ogromne problemy ze zdrowiem. Nie wiadomo czy piosenkarka przeprowadzi się do domu rodziców,...