wtorek, 13 kwietnia, 2021
Godzinnik.pl Biznes Czyste niebo dla ekspansji

Czyste niebo dla ekspansji

Świętując 90 lat działalności, LOT wydstał się z mrocznych czasów i jest obecnie liderem na rynku przewozów lotniczych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, latając do ponad 100 miejsc docelowych na całym świecie.

Dziesięć lat temu Polskie Linie Lotnicze LOT pogrążyły się w finansowej ruinie, mając w banku zaledwie 18 mln zł. Kiedy Rafał Milczarski wszedł na stanowisko prezesa, miał masę problemów, z którymi musiał sobie radzić, ale z jego doświadczeniem w sektorze prywatnym i mocnym talentem do zawierania umów, firma zaczęła startować. Obecnie LOT jest jedną z najszybciej rozwijających się linii lotniczych na świecie, obsługującą dwa węzły transportowe w Warszawie i Budapeszcie.

W latach 2007-2012 państwowe linie lotnicze co roku zgłaszały straty, zmuszając je do zwrócenia się do polskiego rządu o 200 mln euro, aby uniknąć bankructwa. W 2013 r. UE zatwierdziła plan ratunkowy, pod warunkiem że przewoźnik dokona restrukturyzacji w celu utrwalenia swojej naturalnej przewagi konkurencyjnej. Nowa strategia długoterminowego wzrostu została przygotowana w 2015 r.

Co było przyczyną tak szybkiego przejścia od kryzysu do ekspansji? Pod kierownictwem nowo wybranego Prezesa Zarządu, Rafała Milczarskiego, LOT ogłosił w 2016 r. nową strategię, która koncentruje się na rentownym wzroście i ma stać się wiodącą linią lotniczą w Europie Środkowo-Wschodniej. LOT, korzystając z dynamicznego rynku w regionie, rozwinął silną sieć połączeń i umocnił swoją pozycję w branży transportu lotniczego. W ubiegłym roku linie przewiozły blisko 9 mln pasażerów – co stanowi wzrost o 2 mln od 2017 r.-w 111 połączeniach na całym świecie, w tym bezpośrednie loty długodystansowe, krótkodystansowe i krajowe.

Zgodnie ze swoją strategią przewoźnik dodał 65 nowych tras i powiększył swoją flotę o ponad 40 samolotów, zwiększając łączną liczbę do 90. We wrześniu tego roku z Delhi do Warszawy wystartował zupełnie nowy Boeing 787-9 obsługiwany przez LOT, rozpoczynając nowy transkontynentalny lot dalekobieżny, który będzie obsługiwał pięć razy w tygodniu szósty Azjatycki lot. Biorąc pod uwagę prawie 9,5 mln pasażerów podróżujących między Indią aEuropą w ciągu ostatnich 12 miesięcy, linie lotnicze skorzystały z okazji, aby zaspokoić ten rynek. Ale do tej strategicznej decyzji przyczyniły się też inne czynniki – Indie są jednym z największych rynków w Azji dla polskich przedsiębiorców. Zdaniem LOT Polska jest ważnym rynkiem inwestycyjnym , m.in. w sektorze IT, a także bramą do wszystkich krajów Unii Europejskiej: „nowe połączenie jest kluczowym elementem wzmacniania więzi gospodarczych i rozwijania relacji biznesowych między tymi dwoma krajami.”

Rozbudowując sieć połączeń z Budapesztu, LOT ogłosił, że uruchomi loty z Węgier, wyznaczając kolejny etap konsolidacji rynku. począwszy od lotów non-stop do Seulu i sześciu nowych europejskich miejsc docelowych w marcu, LOT będzie obsługiwał 12 tras z Budapesztu.

Po powrocie do kraju Milczarski popiera rządowy plan budowy węzła komunikacyjnego „Solidarność”. Powiedział, że jest to obecnie jeden z najlepszych projektów infrastrukturalnych w Europie. „Po pokonaniu przeszkód regulacyjnych i mistrzowskiego planowania, inwestorzy będą zabijali, aby się zaangażować” – dodał.

Tajemnicze zaginięcie biskupa! Nikt nie wie gdzie przebywa

Jakiś czas temu biskup został wysłany na przymusową emeryturę, jednak mężczyzna zniknął bez śladu. Nikogo nie poinformował gdzie będzie przebywał, ani nie...

Nie żyje kolejny, znany uczestnik „ZŁOMOWISKO PL”

W ostatnim czasie zmarło kilku uczestników ,,Złomowisko PL''. Dzisiaj internet obiegła kolejna, smutna wiadomość, ponieważ nie żyje jeden z najpopularniejszych złomiarzy z...

Strzelanina przed szpitalem! Są ofiary

Do tragedii doszło pod jednym ze szpitali w Paryżu. Według świadków wyglądało to na ,,egzekucję'', a zabójca uciekł z miejsca zdarzenia.

Wzruszające chwile na pogrzebie Krzysztofa Krawczyka

W sobotę odbył się pogrzeb Krzysztofa Krawczyka. Uroczystość była bardzo wzruszająca. Żona zmarłego nie kryła swojej rozpaczy. Pogrzeb...

Nie żyje światowa gwiazda! Miał raka

Nie żyje słynny aktor. Wszyscy kojarzymy go z "Rodziny Soprano". Mężczyzna miał 64 lata. Niestety przegrał walkę z rakiem.

Nie żyje 17-latka! Do wanny wpadł jej podłączony do ładowarki telefon

Doszło do tragicznej śmierci 17-latki z województwa pomorskiego. Dziewczyna postanowiła się wykąpać, a niedaleko był podłączony telefon do ładowania.
Czyste niebo dla ekspansji
Maryla Rodowicz jest niekwestionowaną gwiazdą polskiej estrady. Wokalistka nie przerwanie od ponad 50 lat występuje i zachwyca swoich fanów. Szczepionka na COVID-19 Tuż przed świętami wielkanocnymi Maryla Rodowicz doczekała się na swoją kolej, aby zaszczepić się przeciwko COVID-19. Piosenkarka podzieliła się ze swoimi fanami smutnymi wieściami. Okazuje się, że...