poniedziałek, 2 sierpnia, 2021
Godzinnik.pl Biznes Czyste niebo dla ekspansji

Czyste niebo dla ekspansji


Świętując 90 lat działalności, LOT wydstał się z mrocznych czasów i jest obecnie liderem na rynku przewozów lotniczych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, latając do ponad 100 miejsc docelowych na całym świecie.

Dziesięć lat temu Polskie Linie Lotnicze LOT pogrążyły się w finansowej ruinie, mając w banku zaledwie 18 mln zł. Kiedy Rafał Milczarski wszedł na stanowisko prezesa, miał masę problemów, z którymi musiał sobie radzić, ale z jego doświadczeniem w sektorze prywatnym i mocnym talentem do zawierania umów, firma zaczęła startować. Obecnie LOT jest jedną z najszybciej rozwijających się linii lotniczych na świecie, obsługującą dwa węzły transportowe w Warszawie i Budapeszcie.

W latach 2007-2012 państwowe linie lotnicze co roku zgłaszały straty, zmuszając je do zwrócenia się do polskiego rządu o 200 mln euro, aby uniknąć bankructwa. W 2013 r. UE zatwierdziła plan ratunkowy, pod warunkiem że przewoźnik dokona restrukturyzacji w celu utrwalenia swojej naturalnej przewagi konkurencyjnej. Nowa strategia długoterminowego wzrostu została przygotowana w 2015 r.

Co było przyczyną tak szybkiego przejścia od kryzysu do ekspansji? Pod kierownictwem nowo wybranego Prezesa Zarządu, Rafała Milczarskiego, LOT ogłosił w 2016 r. nową strategię, która koncentruje się na rentownym wzroście i ma stać się wiodącą linią lotniczą w Europie Środkowo-Wschodniej. LOT, korzystając z dynamicznego rynku w regionie, rozwinął silną sieć połączeń i umocnił swoją pozycję w branży transportu lotniczego. W ubiegłym roku linie przewiozły blisko 9 mln pasażerów – co stanowi wzrost o 2 mln od 2017 r.-w 111 połączeniach na całym świecie, w tym bezpośrednie loty długodystansowe, krótkodystansowe i krajowe.

Zgodnie ze swoją strategią przewoźnik dodał 65 nowych tras i powiększył swoją flotę o ponad 40 samolotów, zwiększając łączną liczbę do 90. We wrześniu tego roku z Delhi do Warszawy wystartował zupełnie nowy Boeing 787-9 obsługiwany przez LOT, rozpoczynając nowy transkontynentalny lot dalekobieżny, który będzie obsługiwał pięć razy w tygodniu szósty Azjatycki lot. Biorąc pod uwagę prawie 9,5 mln pasażerów podróżujących między Indią aEuropą w ciągu ostatnich 12 miesięcy, linie lotnicze skorzystały z okazji, aby zaspokoić ten rynek. Ale do tej strategicznej decyzji przyczyniły się też inne czynniki – Indie są jednym z największych rynków w Azji dla polskich przedsiębiorców. Zdaniem LOT Polska jest ważnym rynkiem inwestycyjnym , m.in. w sektorze IT, a także bramą do wszystkich krajów Unii Europejskiej: „nowe połączenie jest kluczowym elementem wzmacniania więzi gospodarczych i rozwijania relacji biznesowych między tymi dwoma krajami.”

Rozbudowując sieć połączeń z Budapesztu, LOT ogłosił, że uruchomi loty z Węgier, wyznaczając kolejny etap konsolidacji rynku. począwszy od lotów non-stop do Seulu i sześciu nowych europejskich miejsc docelowych w marcu, LOT będzie obsługiwał 12 tras z Budapesztu.

Po powrocie do kraju Milczarski popiera rządowy plan budowy węzła komunikacyjnego „Solidarność”. Powiedział, że jest to obecnie jeden z najlepszych projektów infrastrukturalnych w Europie. „Po pokonaniu przeszkód regulacyjnych i mistrzowskiego planowania, inwestorzy będą zabijali, aby się zaangażować” – dodał.

Premier apeluje! Każdy musi tego przestrzegać

Apeluję, aby sierpień był miesiącem bezpiecznych powrotów z wakacji, bezpiecznych powrotów do domu. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego - powiedział w poniedziałek...

Nowa decyzja PiS! Ty też będziesz nią zaskoczony

Wzrost o 40 proc. wynagrodzenia dla prezydenta, wzrost wysokości diet dla radnych o 60 proc., wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych - to niektóre...

Tragiczny wypadek! Nie żyją 2 osoby, 9 jest rannych

Dwie osoby nie żyją, a dziewięć zostało przetransportowanych do szpitala po wypadku, do którego doszło rano między Piaskami a Chełmem. W pobliżu...

Mężczyzna został uderzony siekierą przez brata. Jego stan jest ciężki

Do szpitala w Poznaniu z ranami zadanymi siekierą trafił 58-letni mężczyzna. W niedzielę wieczorem w Jastrzębowie (Wielkopolskie) uderzył go brat; poszkodowany jest...

Syn Michała Koterskiego miał poważny wypadek!

Michał Koterski i Marcelina Leszczak przeżyli chwile grozy. Była uczestniczka "Top Model" o zaistniałej sytuacji napisała w mediach społecznościowych.

Szok! Kucharz Magdy Gessler przyznał się do strasznej zbrodni

Tomasz B. był kucharzem, który pracował w restauracji Magdy Gessler, "U Fukiera" na warszawskiej Starówce. Mężczyzna brutalnie zamordował swojego kolegę.
Czyste niebo dla ekspansji
Amerykańska agencja przekazała niepokojące wiadomości dotyczące szczepionki Pfizer. Wszyscy, którzy przyjęli tę wakcynę mogą się obawiać... Problem ze szczepionką Pfizer Szczepionki Pfizer są pierwszymi jakie pojawiły się w obrocie, aby walczyć z koronawirusem. Zostały przepadane na grupie 40 tysięcy osób, a ich skuteczność przed ciężkim przebiegiem choroby wynosi 97%. Niepokojące...