Jak oszczędzać pieniądze?
Oszczędzanie to nie to samo, co odmawianie sobie przyjemności. To nawyk, który pozwala z jednej strony realizować marzenia, ale z drugiej strony zapewnia nam miękkie lądowanie w czasie kryzysu. Sytuacja związana z koronawirusem stanowi jeden ze świetnych przykładów takiej „czarnej godziny”, która weryfikuje to, jak jesteśmy na nią przygotowani.
Ktoś, kto wcześniej regularnie odkładał choćby niewielkie kwoty, ma nieco mniej stresu związanego z tym, jak zapłacić rachunki czy raty kredytu, gdy nie można iść do pracy. Istnieje wiele bezbolesnych sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze w domu. Warto od nich zacząć, zwłaszcza jeśli wcześniej nie było nam z nimi po drodze.
Gaś światło
To chyba najbardziej oczywisty sposób na oszczędzanie pieniędzy w domu. Gaś światło zawsze, gdy opuszczasz pomieszczenie.

To samo dotyczy wszelkich większych i mniejszych lampek, które zostawiamy włączone wychodząc z domu lub idąc spać. Jeśli masz do wykonania jakąś pracę w domu, staraj się zakończyć zadanie za dnia, przy świetle słonecznym, które jest darmowe.
Energooszczędne sprzęty
O tym rozwiązaniu warto pomyśleć już na etapie urządzania swojego mieszkania. Fakt, im wyższa klasa energetyczna, tym lepiej, ale też tym droższe jest dane urządzenie.

Jednak przy wielu latach użytkowania, łatwo będzie zauważyć niższe rachunki za prąd. Jeśli przy urządzaniu domu budżet nie pozwala na zakup droższych i energooszczędnych sprzętów, warto kupić takie chociaż lodówkę i pralkę, które działają prawie na okrągło.
Zmiana dostawcy prądu
Jeśli mimo wprowadzenia sposobów na oszczędzanie energii, rachunki wciąż są zbyt wysokie, warto pomyśleć o zmianie dostawcy prądu.

Jest to wykonalne i stosunkowo łatwe, choć trzeba to dokładnie przeliczyć i przemyśleć. Być może dobrym rozwiązaniem będzie połączenie dwóch usług od jednego dostawcy, np. prąd i gaz.
Zmień żarówki na energooszczędne
Przepaliła się kolejna żarówka w Twoim domu? Następną wybierz energooszczędną.

Będzie kosztowała nieco więcej niż zwykła, ale szybko przełoży się na mniejsze zużycie energii, a jednocześnie znacznie dłużej posłuży w domu.
Ogranicz zużycie wody
To ma znaczenie nie tylko dla domowego budżetu, ale i dla ekologii. Nie jest to zatem jedynie sposób na to, jak oszczędzać pieniądze w domu.

Zakręcaj wodę podczas mycia zębów. Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie. Urządzając mieszkanie, zwróć uwagę na przyciski na sedesie i zużycie wody przy każdym spłukaniu. Nawet drobne różnice mogą mieć ogromne znaczenie dla portfela. Na krany załóż perlatory – to niedrogie urządzenia napowietrzają wodę i przyczyniają się do ograniczenia jej zużycia.
Rozsądnie oszczędzaj na ogrzewaniu
To kolejny element każdego domowego budżetu, który pochłania jego ogromną część, zwłaszcza w sezonie zimowym.

Zacznij od wyboru optymalnej temperatury. Zbyt wysoka zimą jest niezdrowa dla organizmu. Ustaw też termostat na konkretne godziny. Kiedy nie ma Was w domu, piec może utrzymywać niższą temperaturę niż wtedy, gdy na miejscu są wszyscy domownicy. Nocą także można ustawić niższą temperaturę – idealna dla zdrowego snu wynosi około 18 stopni.
Nie wkładaj do lodówki ciepłych produktów
Wówczas lodówka musi zużyć więcej energii do schłodzenia nie tylko tego produktu, ale i utrzymania odpowiedniej temperatury w ogóle.

Rozmrażaj mięso dzień wcześniej – wkładając je do lodówki. Wówczas zużyje mniej energii, a mięso i tak się rozmrozi.
Planuj wydatki
Czasem nie trzeba dużej wiedzy związanej z tym jak oszczędzać pieniądze, a wystarczy dobrze zaplanowany budżet.

Wówczas mamy większą świadomość tego, gdzie uciekają nam pieniądze, ale też tego, gdzie powinny się znaleźć. Warto też trzymać się zasady płacenia najpierw sobie. A zatem po wypłacie najlepiej od razu przelać coś na konto oszczędnościowe, a z pozostałej części regulować zobowiązania, planować bieżące zakupy, posiłki i inne wydatki.
Planuj posiłki
To także dobry sposób na oszczędzanie w domu, choć wprowadzenie go wymaga nieco dyscypliny i organizacji.

Wychodząc na cotygodniowe zakupy, warto mieć ułożoną listę posiłków na kolejne dni. To nie tylko zaoszczędzi nam mnóstwo czasu marnowanego niepotrzebnie w kolejkach w sklepie, ale też odpadnie codzienne zastanawianie się, co zrobić na obiad. Nie ma nic złego w tym, by jednak czasem nieco zmodyfikować plany i zamówić pizzę, czy wyjść do restauracji. Nie chodzi przecież o odmawianie sobie dosłownie wszystkiego!
Zakupy rób z listą
Jak oszczędzać pieniądze robiąc zakupy do domu? Stara dobra lista jest niezastąpiona.

Co ciekawe, wiele osób wstydzi się robienia zakupów z kartką w ręku. Tymczasem liczne badania dowodzą, że w ten sposób w koszyku ląduje mniej niepotrzebnych produktów, a co za tym idzie, wydajemy mniej pieniędzy.
Zakupy z listą w połączeniu z planowaniem posiłków mają też tę zaletę, że nie marnujemy żywności, a przy tym łatwiej nam kontrolować wagę – trzymając się ustalonych dań.
Korzystaj z kodów rabatowych
Czas izolacji społecznej, ale też zwykłe dni często niosą ze sobą konieczność bądź ochotę na zakupy.

Te przez internet częściej pozwalają na oszczędne podejście do tematu. Nie tylko możemy na spokojnie porównać ceny tego samego produktu w kilku różnych sklepach i wybrać najtańszy, ale też nierzadko możemy skorzystać z kodów rabatowych.
Te można znaleźć na stronkach poświęconych właśnie rabatom. Czasem nawet 5% obniżki może przynieść kilkadziesiąt złotych oszczędności na danym zakupie.
Zarabiaj z domu
Niektórzy specjaliści podkreślają, że dobrym sposobem na to jak oszczędzać pieniądze, jest po prostu zarabianie ich więcej.

Czas spędzany w domu czy też po prostu wolne chwile po zwykłej pracy można zatem wykorzystać na znalezienie dodatkowego dochodu w internecie. To może być projektowanie prostych grafik, tłumaczenia, transkrypcje czy wirtualna asysta. Możliwości jest wiele.
Automatyczne oszczędzanie
Niektóre banki udostępniły już taką możliwość, ale to nie znaczy, że samodzielnie nie można sobie poradzić inaczej.

Wystarczy ustalić zlecenie stałe w dowolnym wygodnym wariancie. Na przykład przelew co 7 dni na konto oszczędnościowe po 50 zł.
Albo jednorazowo 10% z każdej wypłaty. Po dwóch miesiącach łatwo o zaskoczenie, że na koncie oszczędnościowym udało się już zgromadzić całkiem przyjemną kwotę.
Oszczędzanie według nominału
Wiele osób oszczędza w ten sposób odkładając np. każde 5 czy 10 złotych.

Chodzi o oszczędzanie nominałów bez wymówek. Jeśli w sklepie kasjerka wyda nam 50 zł w pięciozłotówkach, je wszystkie trzeba odłożyć do skarbonki zgodnie z przyjętą zasadą. To świetny sposób na odłożenie choćby na wakacje.
Płać gotówką
Fakt, że w sytuacji takiej, jak pandemia koronawirusa lepiej jest płacić kartą.

Jednak na co dzień łatwiej jest zapanować nad pieniędzmi, gdy płacimy gotówką. Wtedy fizycznie widzimy ile wydajemy, a ile zostaje w portfelu. Płacąc kartą łatwiej niestety o nieprzemyślane zakupy, które zbytnio drenują nasz domowy budżet.
Zainteresuj się filozofią zero waste i slow life/fashion/food
Współcześnie pojawia się wiele nowych filozofii stających w opozycji do konsumpcyjnego stylu życia.

Filozofia zero waste czy slow fashion to nie tylko świetny pomysł na to, jak oszczędzać pieniądze rezygnując z kupowania przedmiotów, które nie są nam potrzebne, ale jednocześnie niosą pozytywne zmiany w życiu. Uczą jak cieszyć się z prostych rzeczy, które nie zawsze muszą wiązać się z wydawaniem pieniędzy.
Przeanalizuj wydatki na usługi telekomunikacyjne
Na to nierzadko również wydajemy zbyt dużo. Tymczasem wielu operatorów oferuje możliwość połączenia rachunków za telefony wszystkich domowników w jedną, mniejszą kwotę.

Tym, czemu również warto się przyjrzeć, są raty za telefon. A więc nie sam rachunek za usługę, ale to, co wydajemy na samo urządzenie. U niektórych operatorów jest możliwość szybszej spłaty pozostałej kwoty.
Podsumuj swoje kredyty
Prawie każdy obecnie ma jakiś kredyt. Większość ma hipotekę plus pomniejsze pożyczki na różne cele.

Przenalizuj koszty tych kredytów. Może się okazać, że odrobina wysiłku z załatwieniem kredytu konsolidacyjnego przyniesie niemałą oszczędność w postaci odsetek.
Rzuć nałogi
Czy komuś jeszcze trzeba tłumaczyć, jak złe są papierosy?

Nie tylko niszczą zdrowie, ale i rujnują budżet. Każdy zna kogoś, kto po rzuceniu palenia zauważył, że w kieszeni nagle zostaje całkiem sporo pieniędzy. Warto sprawdzić to osobiście.
Wcześniej wyłączaj piekarnik
To prosty pomysł na to, jak oszczędzać pieniądze na pieczeniu.

Nawet jeśli wyłączysz piekarnik 10 minut przed czasem, jedzenie zdąży się upiec, jeśli nie otworzysz drzwiczek. Szczelnie zamknięty piekarnik utrzyma przez te kilka minut pożądaną temperaturę. I to zupełnie za darmo!
Czytaj także: Bezdomny otrzymuje metamorfozę, która całkowicie zmienia jego życie