czwartek, 20 stycznia, 2022
Godzinnik.pl Biznes 20 sposobów jak oszczędzać pieniądze w domu

20 sposobów jak oszczędzać pieniądze w domu

Jak oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie to nie to samo, co odmawianie sobie przyjemności. To nawyk, który pozwala z jednej strony realizować marzenia, ale z drugiej strony zapewnia nam miękkie lądowanie w czasie kryzysu. Sytuacja związana z koronawirusem stanowi jeden ze świetnych przykładów takiej „czarnej godziny”, która weryfikuje to, jak jesteśmy na nią przygotowani.Ktoś, kto wcześniej regularnie odkładał choćby niewielkie kwoty, ma nieco mniej stresu związanego z tym, jak zapłacić rachunki czy raty kredytu, gdy nie można iść do pracy. Istnieje wiele bezbolesnych sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze w domu. Warto od nich zacząć, zwłaszcza jeśli wcześniej nie było nam z nimi po drodze.

Gaś światło

To chyba najbardziej oczywisty sposób na oszczędzanie pieniędzy w domu. Gaś światło zawsze, gdy opuszczasz pomieszczenie.

jak oszczędzać pieniądze

To samo dotyczy wszelkich większych i mniejszych lampek, które zostawiamy włączone wychodząc z domu lub idąc spać. Jeśli masz do wykonania jakąś pracę w domu, staraj się zakończyć zadanie za dnia, przy świetle słonecznym, które jest darmowe.Energooszczędne sprzęty

O tym rozwiązaniu warto pomyśleć już na etapie urządzania swojego mieszkania. Fakt, im wyższa klasa energetyczna, tym lepiej, ale też tym droższe jest dane urządzenie.

jak oszczędzać pieniądze

Jednak przy wielu latach użytkowania, łatwo będzie zauważyć niższe rachunki za prąd. Jeśli przy urządzaniu domu budżet nie pozwala na zakup droższych i energooszczędnych sprzętów, warto kupić takie chociaż lodówkę i pralkę, które działają prawie na okrągło.

Zmiana dostawcy prądu

Jeśli mimo wprowadzenia sposobów na oszczędzanie energii, rachunki wciąż są zbyt wysokie, warto pomyśleć o zmianie dostawcy prądu.

jak oszczędzać pieniądze

Jest to wykonalne i stosunkowo łatwe, choć trzeba to dokładnie przeliczyć i przemyśleć. Być może dobrym rozwiązaniem będzie połączenie dwóch usług od jednego dostawcy, np. prąd i gaz.Zmień żarówki na energooszczędne

Przepaliła się kolejna żarówka w Twoim domu? Następną wybierz energooszczędną.

jak oszczędzać pieniądze

Będzie kosztowała nieco więcej niż zwykła, ale szybko przełoży się na mniejsze zużycie energii, a jednocześnie znacznie dłużej posłuży w domu.

Ogranicz zużycie wody

To ma znaczenie nie tylko dla domowego budżetu, ale i dla ekologii. Nie jest to zatem jedynie sposób na to, jak oszczędzać pieniądze w domu.

spłukiwanie wody

Zakręcaj wodę podczas mycia zębów. Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie. Urządzając mieszkanie, zwróć uwagę na przyciski na sedesie i zużycie wody przy każdym spłukaniu. Nawet drobne różnice mogą mieć ogromne znaczenie dla portfela. Na krany załóż perlatory – to niedrogie urządzenia napowietrzają wodę i przyczyniają się do ograniczenia jej zużycia.

Rozsądnie oszczędzaj na ogrzewaniu

To kolejny element każdego domowego budżetu, który pochłania jego ogromną część, zwłaszcza w sezonie zimowym.

grzejnik

Zacznij od wyboru optymalnej temperatury. Zbyt wysoka zimą jest niezdrowa dla organizmu. Ustaw też termostat na konkretne godziny. Kiedy nie ma Was w domu, piec może utrzymywać niższą temperaturę niż wtedy, gdy na miejscu są wszyscy domownicy. Nocą także można ustawić niższą temperaturę – idealna dla zdrowego snu wynosi około 18 stopni.Nie wkładaj do lodówki ciepłych produktów

Wówczas lodówka musi zużyć więcej energii do schłodzenia nie tylko tego produktu, ale i utrzymania odpowiedniej temperatury w ogóle.

jak oszczędzać pieniądze

Rozmrażaj mięso dzień wcześniej – wkładając je do lodówki. Wówczas zużyje mniej energii, a mięso i tak się rozmrozi.

Planuj wydatki

Czasem nie trzeba dużej wiedzy związanej z tym jak oszczędzać pieniądze, a wystarczy dobrze zaplanowany budżet.

jak oszczędzać pieniądze

Wówczas mamy większą świadomość tego, gdzie uciekają nam pieniądze, ale też tego, gdzie powinny się znaleźć. Warto też trzymać się zasady płacenia najpierw sobie. A zatem po wypłacie najlepiej od razu przelać coś na konto oszczędnościowe, a z pozostałej części regulować zobowiązania, planować bieżące zakupy, posiłki i inne wydatki.

Planuj posiłki

To także dobry sposób na oszczędzanie w domu, choć wprowadzenie go wymaga nieco dyscypliny i organizacji.

jak oszczędzać pieniądze

Wychodząc na cotygodniowe zakupy, warto mieć ułożoną listę posiłków na kolejne dni. To nie tylko zaoszczędzi nam mnóstwo czasu marnowanego niepotrzebnie w kolejkach w sklepie, ale też odpadnie codzienne zastanawianie się, co zrobić na obiad. Nie ma nic złego w tym, by jednak czasem nieco zmodyfikować plany i zamówić pizzę, czy wyjść do restauracji. Nie chodzi przecież o odmawianie sobie dosłownie wszystkiego!

Zakupy rób z listą

Jak oszczędzać pieniądze robiąc zakupy do domu? Stara dobra lista jest niezastąpiona.

lista zakupów

Co ciekawe, wiele osób wstydzi się robienia zakupów z kartką w ręku. Tymczasem liczne badania dowodzą, że w ten sposób w koszyku ląduje mniej niepotrzebnych produktów, a co za tym idzie, wydajemy mniej pieniędzy.

Zakupy z listą w połączeniu z planowaniem posiłków mają też tę zaletę, że nie marnujemy żywności, a przy tym łatwiej nam kontrolować wagę – trzymając się ustalonych dań.

Korzystaj z kodów rabatowych

Czas izolacji społecznej, ale też zwykłe dni często niosą ze sobą konieczność bądź ochotę na zakupy.

jak oszczędzać pieniądze

Te przez internet częściej pozwalają na oszczędne podejście do tematu. Nie tylko możemy na spokojnie porównać ceny tego samego produktu w kilku różnych sklepach i wybrać najtańszy, ale też nierzadko możemy skorzystać z kodów rabatowych.Te można znaleźć na stronkach poświęconych właśnie rabatom. Czasem nawet 5% obniżki może przynieść kilkadziesiąt złotych oszczędności na danym zakupie.

Zarabiaj z domu

Niektórzy specjaliści podkreślają, że dobrym sposobem na to jak oszczędzać pieniądze, jest po prostu zarabianie ich więcej.

jak oszczędzać pieniądze

Czas spędzany w domu czy też po prostu wolne chwile po zwykłej pracy można zatem wykorzystać na znalezienie dodatkowego dochodu w internecie. To może być projektowanie prostych grafik, tłumaczenia, transkrypcje czy wirtualna asysta. Możliwości jest wiele.

Automatyczne oszczędzanie

Niektóre banki udostępniły już taką możliwość, ale to nie znaczy, że samodzielnie nie można sobie poradzić inaczej.

jak oszczędzać pieniądze

Wystarczy ustalić zlecenie stałe w dowolnym wygodnym wariancie. Na przykład przelew co 7 dni na konto oszczędnościowe po 50 zł.Albo jednorazowo 10% z każdej wypłaty. Po dwóch miesiącach łatwo o zaskoczenie, że na koncie oszczędnościowym udało się już zgromadzić całkiem przyjemną kwotę.

Oszczędzanie według nominału

Wiele osób oszczędza w ten sposób odkładając np. każde 5 czy 10 złotych.

skarbonka

Chodzi o oszczędzanie nominałów bez wymówek. Jeśli w sklepie kasjerka wyda nam 50 zł w pięciozłotówkach, je wszystkie trzeba odłożyć do skarbonki zgodnie z przyjętą zasadą. To świetny sposób na odłożenie choćby na wakacje.Płać gotówką

Fakt, że w sytuacji takiej, jak pandemia koronawirusa lepiej jest płacić kartą.

jak oszczędzać pieniądze

Jednak na co dzień łatwiej jest zapanować nad pieniędzmi, gdy płacimy gotówką. Wtedy fizycznie widzimy ile wydajemy, a ile zostaje w portfelu. Płacąc kartą łatwiej niestety o nieprzemyślane zakupy, które zbytnio drenują nasz domowy budżet.

Zainteresuj się filozofią zero waste i slow life/fashion/food

Współcześnie pojawia się wiele nowych filozofii stających w opozycji do konsumpcyjnego stylu życia.

jak oszczędzać pieniądze

Filozofia zero waste czy slow fashion to nie tylko świetny pomysł na to, jak oszczędzać pieniądze rezygnując z kupowania przedmiotów, które nie są nam potrzebne, ale jednocześnie niosą pozytywne zmiany w życiu. Uczą jak cieszyć się z prostych rzeczy, które nie zawsze muszą wiązać się z wydawaniem pieniędzy.Przeanalizuj wydatki na usługi telekomunikacyjne

Na to nierzadko również wydajemy zbyt dużo. Tymczasem wielu operatorów oferuje możliwość połączenia rachunków za telefony wszystkich domowników w jedną, mniejszą kwotę.

jak oszczędzać pieniądze

Tym, czemu również warto się przyjrzeć, są raty za telefon. A więc nie sam rachunek za usługę, ale to, co wydajemy na samo urządzenie. U niektórych operatorów jest możliwość szybszej spłaty pozostałej kwoty.Podsumuj swoje kredyty

Prawie każdy obecnie ma jakiś kredyt. Większość ma hipotekę plus pomniejsze pożyczki na różne cele.

kalkulator

Przenalizuj koszty tych kredytów. Może się okazać, że odrobina wysiłku z załatwieniem kredytu konsolidacyjnego przyniesie niemałą oszczędność w postaci odsetek.

Rzuć nałogi

Czy komuś jeszcze trzeba tłumaczyć, jak złe są papierosy?

palenie papierosów

Nie tylko niszczą zdrowie, ale i rujnują budżet. Każdy zna kogoś, kto po rzuceniu palenia zauważył, że w kieszeni nagle zostaje całkiem sporo pieniędzy. Warto sprawdzić to osobiście.

Wcześniej wyłączaj piekarnik

To prosty pomysł na to, jak oszczędzać pieniądze na pieczeniu.

piekarnik

Nawet jeśli wyłączysz piekarnik 10 minut przed czasem, jedzenie zdąży się upiec, jeśli nie otworzysz drzwiczek. Szczelnie zamknięty piekarnik utrzyma przez te kilka minut pożądaną temperaturę. I to zupełnie za darmo!

Czytaj także: Bezdomny otrzymuje metamorfozę, która całkowicie zmienia jego życie

NEWSLETTER

Przemysław Czarnek znów szokuje! Słowo RODZIC będzie zakazane?

Przemysław Czarnek uznawany jest za najgorszego ministra edukacji w historii. Wokół niego wciąż wybuchają kolejne kontrowersje. Tym razem polityk po raz kolejny...

Jeśli rozpoznajesz ten głos, natychmiast zgłoś się na policję. Służby apelują [NAGRANIE]

Wczoraj, 19 stycznia, policjanci z poznańskiego archiwum X udostępnili nagranie, na którym słychać głos pedofila, który wykorzystał seksualnie dwie nastolatki. Sytuacja miała...

Myśliwy pomylił dzika z nastolatkiem. Nie żyje 14-latek

19 stycznia br. w Sądzie Okręgowym w Lublinie zakończył się proces Dariusza Ch., mężczyzna jest oskarżony o zastrzelenie 14-latka z Kazachstanu. Do...

Na jaw wyszły nowe fakty w sprawie śmierci Izy z Pszczyny! Prawda szokuje

Śmierć 30-letniej Izy z Pszczyny poruszyła całym krajem. Kobieta zmarła w 22. tygodniu ciąży z powodu wstrząsu septycznego. Według rodziny zmarłej lekarze...

Bestia z północy nadciąga! Niebezpieczne dni dla Polski

Dotychczas zima w Polsce była stosunkowo łagodna, lecz była to dosłownie cisza przed burzą. Jakiej pogody możemy spodziewać się w nadchodzących dniach?

Dramat w życiu Natalii Kukulskiej. Popełnił samobójstwo

Natalia Kukulska podzieliła się z fanami szczerym wyznaniem. Opowiedziała o swojej dawnej miłości i śmierci chłopaka, która była niezwykle tragiczna.

Nastolatkowie na mrozie znaleźli niemowlę! Trwają poszukiwania rodziców

Kilku nastolatków wybrało się na spacer w okolicach wsi Sosnówka w obwodzie nowosybirskim. Idąc jedną z ulicą usłyszeli łkanie. Myśleli, że ktoś...

Milioner zamordowany we własnym domu. Skradziono jego majątek

Do zabrodni doszło w nocy ze środy na czwartek w domu jednorodzinnym na warszawskim Wawrze. Śmiertelnie pobito 79-letniego Tadeusza K. Z jego...

Wypadek u Mariana Banasia w NIK. Dramatyczne sceny: ,,cudem przeżył”

Do incydentu doszło 31 grudnia 2021 roku. Kobieta wyjeżdżając z garażu NIK przygniotła do ściany 43-letniego mężczyznę, a ten z obrażeniami został...